Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Zwierzęce przyjaźnie — czy zwierzęta mogą się przyjaźnić?

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Katze und ein Hund kuscheln.

Zwierzęta są zdolne do prawdziwej przyjaźni. Podobnie jak ludzie, doceniają bliskość innych stworzeń i okazują swoje uczucia. Istnieje wiele przykładów przyjaźni między przedstawicielami jednego gatunku, między zwierzętami a ludźmi, a nawet między zwierzętami różnych gatunków. Choć brzmi to kuriozalnie, często słyszy się o niezwykłych przyjaźniach między zwierzętami. Dowodzą tego nierozłączna para psa z papużką falistą, kot spędzający całe dnie u boku konia, a nawet zaprzyjaźnione szczury i koty. „Jeśli dwa konie, dwie krowy, a nawet pies i kot lubią spędzać dużo czasu razem, to są przykłady przyjaźni“, mówi wiedeński naukowiec behawioralny Kurt Kotrschal, sam właściciel dwóch psów.

Loading...

O przyjaźni psa z kotem

Również pies i kot – rzekomi wrogowie – często nawiązują przyjaźnie. Chociaż mają bardzo różne języki ciała, ich zmysł społeczny funkcjonuje bardzo podobnie do ludzkiego, przyznaje naukowiec. Tak jak ludzie, zwierzęta domowe to jednostki. To wyróżnia je jako istoty społeczne i umożliwia bycie przyjaciółmi, mówi Kotrschal. Nie ma znaczenia czy zwierzę nawiązuje przyjaźń z istotą ludzką, innym psem, czy też z przedstawicielem innego gatunku. Stąd też psy potrafią odczuwać lęk separacyjny.

Zwierzęta domowe to istoty społeczne, które okazują empatię

Przez długi czas naukowcy byli zdania, że przyjaźń i empatia mogą istnieć tylko pomiędzy ludźmi. Dziś każdy o tym wie: oprócz relacji społecznych z resztą domostwa, zwierzęta wykazują również „emocjonalne zaangażowanie“. Zwierzę czuje, gdy ktoś w jego otoczeniu się smuci i potrafi go pocieszyć. Mechanizm ten działa nawet w odniesieniu do różnych gatunków, jak pokazują liczne adopcje wśród różnych ssaków i ptaków.

Czy to przyjaźń, czy jednak związek konieczny?

Czy naprawdę można mówić o przyjaźni, kiedy człowiek opiekuje się zwierzęciem? A może jest to raczej związek oparty na wzajemnych korzyściach? „Więź mentalna jest silniejsza niż materialna“, mówi badacz z Wiednia. Jak w każdym związku międzyludzkim, miłość wobec zwierząt lub między nimi opiera się na dawaniu i przyjmowaniu.

„To zależy od symetrii związku, od równowagi uczuć“, mówi Kurt Kotrschal. Bez sympatii i świadomego uczucia nie jest to przyjaźń.

Koty łatwo wyczuwają nastrój. Mają one uspokajający wpływ na ludzi i lubią działać jako pocieszyciele. Po serii pieszczot lubią być same.

Nawet chomiki mogą stać się bardziej ufne, jeśli obchodzimy się z nimi z większym spokojem. Ponieważ gryzonie są bardziej pobudzone wieczorem i aktywne nocą, lepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci.

Ein Hund kuschelt mit einem Baby.

Psy uszczęśliwiają dzieci. Pomagają nieśmiałym dzieciom się otworzyć. Pies potrzebuje jednak również czasu tylko dla siebie, gdy w domu jest małe dziecko.

Zwei Kitten sitzen mit einem Kaninchen im Korb.

Przyjaźń między kotem a królikiem nie jest tak rzadka. Zwierzęta te są sobie szczególnie bliskie, jeśli razem dorastały.

Drei Wellensittiche.

Papużki faliste powinny być zawsze hodowane przynajmniej w dwójkę. W przypadku małych grup należy zwrócić uwagę na liczbę parzystą, aby mogły utworzyć się wśród nich pary.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących psów?