• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Owczarek długowłosy collie – szkocka piękność z temperamentem

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Na poboczu ścieżki leży collie

Istnieje krótkowłosa i długowłosa odmiana tej rasy. Jednak ze względu na medialną popularność filmowej Lassie długowłosy typ tych wrażliwych psów pasterskich stał się dużo bardziej rozpoznawalny. Pomijając jednak długość sierści, te dwie odmiany praktycznie się od siebie nie różnią.

Loading...

Wśród owiec

Owczarek collie to Szkot z prawdziwego zdarzenia, którego przodkowie trafili na Wyspy Brytyjskie za sprawą Rzymian. Już od XIII wieku collie były obecne na terenach Szkocji i spełniały tam bardzo ważne zadanie: jako doskonałe psy pasterskie pomagały w kierowaniu ogromnymi stadami owiec. Ówczesne owczarki collie różniły się wyglądem od dzisiejszych: były w większości czarne lub szare. Za sprawą królowej Wiktorii, wielkiej miłośniczki psów, rasa ta trafiła na salony i stała się popularna również poza terenami gospodarstw. W 1858 roku owczarek collie został uznany za oficjalną rasę, która dzieli się na dwie linie: brytyjską i szkocką. W 1871 roku pojawił się „Old Cockie“ – pierwszy collie o śniadym umaszczeniu, który do dziś uznawany jest za protoplastę współczesnego collie. Owczarki hodowane w Ameryce mają nieco drobniejszą posturę.

Charakter owczarka długowłosego collie: służba, ochrona i oddanie

Za sprawą swojej inteligencji i łagodnego usposobienia collie doskonale sprawdzają się w roli psów-towarzyszy oraz psów terapeutycznych, a także jako psy stróżujące oraz pracujące. Z charakteru są niezwykle chętne do pracy oraz pojętne. Potrzebują ludzi, którym mogą zaufać i przywiązać się do nich jako swoich przewodników. Ponadto wciąż pragną przypodobać się człowiekowi i są niezwykle posłuszne. Decydując się na collie, zapewnią sobie Państwo towarzystwo lojalnego czworonoga posiadającego silny instynkt obronny. Jest on na tyle mocno wykształcony, że psy tej rasy często reagują nieufnie w stosunku do obcych. Owczarkowi collie należy więc w porę pokazać, że znajomi i sąsiedzi to „przyjaciele“.

Wychowanie i chów owczarka długowłosego collie

Owczarki collie to niezwykle aktywne psy, które potrzebują ciągłego zajęcia, dlatego też nie dają spokoju swoim właścicielom. Zapewnienie im stada owiec do opieki byłoby zapewne ciężkie, jednak agility oraz treningi posłuszeństwa to dobre alternatywy. Codzienne, długie spacery to dla nich absolutne minimum. Jednak jeśli tylko mają możliwość zaspokojenia swoich fizycznych potrzeb, potrafią być również doskonałymi psami domowymi. Szczególną cechą collie jest ciągła potrzeba alarmowania: szczekają często i głośno. Aby zadbać o dobre relacje z sąsiadami, w procesie wychowania należy starać się je wyciszyć. Są bardzo żywotne i w porównaniu do innych ras niezwykle szybko uczą się komend. Należy jednak podchodzić do nich z pozytywnym nastawieniem: powinny czerpać przyjemność z nauki. Jakiekolwiek zmuszanie sprawi, że staną się uparte i niepewne, czego w przypadku tych delikatnych i kochających dzieci czworonogów najlepiej jest unikać.

Pielęgnacja owczarka długowłosego collie

Pomimo bujnej sierści pielęgnacja owczarka collie nie jest wcale tak trudna. Oczywiście konieczne jest dokładne wyczesywanie psa przede wszystkim pod kątem sfilcowanej sierści w trudno dostępnych miejscach, np. za uszami i we wszelkiego rodzaju zakamarkach. Jednak poza tym przepiękna sierść collie jest praktycznie samoczyszcząca. Ze względu na to, że psy tej rasy mają delikatny układ trawienny należy zwracać szczególną uwagę na ich żywienie i sięgać po wysokiej jakości karmę. W ich przypadku najlepiej jest podzielić dzienną dawkę pożywienia na kilka mniejszych części. Częstą przypadłością owczarków collie jest również nietolerancja na leki, dlatego zaleca się wykonanie testów genetycznych, które pozwolą na uniknięcie ewentualnych problemów.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować