Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Owczarek szkocki krótkowłosy – towarzysz na dobre i na złe

03.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine seitliche Aufnahme eines Kurzhaarcollies.

Prawie każdy bohaterkę filmu „Lassie”, przedstawicielkę rasy collie. Mniejszą popularnością cieszy się jednak pochodzący ze Szkocji collie krótkowłosy. Ta gładkowłosa odmiana pasterska posiada cechy idealnego psa towarzyszącego i rodzinnego: przyjazne nastawienie wobec ludzi, pogodne, a zarazem empatyczne usposobienie, chęć przypodobania się opiekunom, łatwą w pielęgnacji sierść oraz wdzięk osobisty.

Loading...

Jest ich coraz mniej – owczarki szkockie krótkowłose

Brytyjska odmiana collie o krótkiej sierści pochodzi ze szkockiego regionu Lowlands. W odróżnieniu od regionu Highlands, tam klimat jest przyjemniejszy i łagodniejszy, dlatego długowłosy collie z czasem zrzucił z siebie „zbyt ciepłą sierść”. Hodowcy skupili się więc na zwierzętach o krótkiej sierści, które przez wiele kolejnych lat spełniały się w roli pomocników przy wypasie owiec. Obie odmiany collie przeszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemianę z psów pracujących w psy towarzyszące. Mimo swojego wdzięku i sympatycznego usposobienia, collie krótkowłose wciąż należą do rzadko spotykanych ras.

Charakter owczarka szkockiego krótkowłosego

Collie krótkowłosy wyróżnia się wspaniale zrównoważonym charakterem. Uchodzi za spokojnego, zrelaksowanego i mniej poważnego od innych psów pasterskich. Collie są to niezwykle inteligentne, skore do nauki psy, które budują silną więź z właścicielem. Większość z nich nie lubi samotności ani nieznajomych w domu. Potrafią wytrwale szczekać i zachowują bezpieczny dystans w stosunku do obcych. Jeśli często przebywają Państwo poza domem i przyjmują gości, najlepiej będzie od początku zaznajomić czworonoga z jak największą ilością nowych sytuacji. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli w domu z collie mieszkają dzieci. Collie kochają dzieci i są świetnymi towarzyszami zabawy. Z odrobiną wprawy łatwo przyzwyczają się także do wizyt obcych dzieci.

Wychowanie i hodowla szkockiego owczarka krótkowłosego

Jak w przypadku wszystkich młodych psów, podstawowy trening dla tej rasy należy rozpocząć od podstaw. Duża gotowość do współpracy i głęboko zakorzenione zaufanie do człowieka sprawiają, że praca ze szkockim owczarkiem krótkowłosym jest przyjemnością. Praca nade wszystko: W przeciwieństwie do wielu innych psów, szkocki owczarek krótkowłosy obejdzie się bez polowania, sportu i zaganiania owiec. Będzie szczęśliwy, nie odstępując swoich właścicieli na krok, udając się na wielogodzinne spacery każdego dnia i spędzając resztę dnia na leniuchowaniu i pieszczotach.

Psy te nie są jednak pod żadnym pozorem leniwe – jeśli szukają Państwo partnera do biegania, jazdy na rowerze lub jazdy konnej, szkocki owczarek krótkowłosy jest doskonałym kandydatem. Tego inteligentnego i wesołego psa łatwo jest także zachęcić do dyscyplin takich, jak agility, flyball lub dog dancing. Collie krótkowłosy jest wszechstronny, otwarty i niezbyt wymagający, co sprawia, że jest idealnym towarzyszem dla rodzin.

Pielęgnacja szkockiego owczarka krótkowłosego

Oprócz regularnego szczotkowania i kontroli uszu, zębów oraz pazurów, szkockie owczarki krótkowłose nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Linieją lekko przez cały rok i nieco bardziej obficie wiosną oraz jesienią podczas zmiany sierści. Potrzebują w tym okresie regularnego szczotkowania. Szkockie owczarki krótkowłose mogą spędzić u boku swojego właściciela nawet 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego collie krótkowłosego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Collie krótkowłosy

Rasa
Collie krótkowłosy
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Pies pasterski
Rozmiar
wysokość w kłębie: 51−61 cm
Waga
18–29 kg
Budowa ciała
długie łapy, smukła i umięśniona sylwetka
Oczy
ciemnobrązowe lub niebieskie, w kształcie migdałów, przyjazne spojrzenie
Uszy
mały, w pionowej pozycji i często z zagiętą końcówką
Sierść i umaszczenie
gładka, gruba sierść z podszerstkiem; trzy podstawowe kolory: tricolor, śniady i merle
Cechy szczególne
Linie hodowlane o różnym umaszczeniu, o charakterze podobnym do collie długowłosego
Charakter
inteligentny, chętny do nauki, empatyczny, wszechstronny i chętny do zabawy
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
Zdrowie
skłonność do padaczki oraz chorób oczu, nerwów i stawów

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o popularnych collie:

  • Collie: Krótkowłosy czy długowłosy? Wpływ telewizyjnego bohatera, czyli psa Lassie, spowodował, że odmiany długowłose tego łagodnego psa pasterskiego są bardziej rozpoznawalne. Jednak krótkowłose Collie także istnieją i poza długością sierści nie różnią się istotnie od tych długowłosych.
  • Border Collie: To pracoholik wśród psów, który koniecznie potrzebuje zadania do wykonania. W innym wypadku sam znajdzie sobie coś do roboty. Gdy ten inteligentny pies ma wystarczająco dużo zajęć i może się wyszaleć, jest wspaniałym towarzyszem, sprawiającym wiele radości.
  • Bearded Collie: Ta rasa to jedne z najbardziej aktywnych psów. Im więcej mają ruchu i aktywności, tym lepiej. Podążając za swoim pierwotnym instynktem pasterskim, nadal chętnie trzymają swoją swoich bliskich razem. To doskonały towarzysz rodziny!
  • Owczarek szkocki długowłosy: Inteligencja i piękno wyróżniają tę rasę. Początkowo hodowane były do pilnowania owiec na szkockich. Te psy uwielbiają swoją rodzinę i chciałyby towarzyszyć jej przy każdej aktywności.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa collie

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie