• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Eine seitliche Aufnahme eines Kurzhaarcollies.

Owczarek szkocki krótkowłosy – towarzysz na dobre i na złe

Prawie każdy bohaterkę filmu „Lassie”, przedstawicielkę rasy collie. Mniejszą popularnością cieszy się jednak pochodzący ze Szkocji collie krótkowłosy. Ta gładkowłosa odmiana pasterska posiada cechy idealnego psa towarzyszącego i rodzinnego: przyjazne nastawienie wobec ludzi, pogodne, a zarazem empatyczne usposobienie, chęć przypodobania się opiekunom, łatwą w pielęgnacji sierść oraz wdzięk osobisty.

Loading...

Jest ich coraz mniej – owczarki szkockie krótkowłose

Brytyjska odmiana collie o krótkiej sierści pochodzi ze szkockiego regionu Lowlands. W odróżnieniu od regionu Highlands, tam klimat jest przyjemniejszy i łagodniejszy, dlatego długowłosy collie z czasem zrzucił z siebie „zbyt ciepłą sierść”. Hodowcy skupili się więc na zwierzętach o krótkiej sierści, które przez wiele kolejnych lat spełniały się w roli pomocników przy wypasie owiec. Obie odmiany collie przeszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemianę z psów pracujących w psy towarzyszące. Mimo swojego wdzięku i sympatycznego usposobienia, collie krótkowłose wciąż należą do rzadko spotykanych ras.

Charakter owczarka szkockiego krótkowłosego

Collie krótkowłosy wyróżnia się wspaniale zrównoważonym charakterem. Uchodzi za spokojnego, zrelaksowanego i mniej poważnego od innych psów pasterskich. Collie są to niezwykle inteligentne, skore do nauki psy, które budują silną więź z właścicielem. Większość z nich nie lubi samotności ani nieznajomych w domu. Potrafią wytrwale szczekać i zachowują bezpieczny dystans w stosunku do obcych. Jeśli często przebywają Państwo poza domem i przyjmują gości, najlepiej będzie od początku zaznajomić czworonoga z jak największą ilością nowych sytuacji. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli w domu z collie mieszkają dzieci. Collie kochają dzieci i są świetnymi towarzyszami zabawy. Z odrobiną wprawy łatwo przyzwyczają się także do wizyt obcych dzieci.

Wychowanie i hodowla szkockiego owczarka krótkowłosego

Jak w przypadku wszystkich młodych psów, podstawowy trening dla tej rasy należy rozpocząć od podstaw. Duża gotowość do współpracy i głęboko zakorzenione zaufanie do człowieka sprawiają, że praca ze szkockim owczarkiem krótkowłosym jest przyjemnością. Praca nade wszystko: W przeciwieństwie do wielu innych psów, szkocki owczarek krótkowłosy obejdzie się bez polowania, sportu i zaganiania owiec. Będzie szczęśliwy, nie odstępując swoich właścicieli na krok, udając się na wielogodzinne spacery każdego dnia i spędzając resztę dnia na leniuchowaniu i pieszczotach.

 

Psy te nie są jednak pod żadnym pozorem leniwe – jeśli szukają Państwo partnera do biegania, jazdy na rowerze lub jazdy konnej, szkocki owczarek krótkowłosy jest doskonałym kandydatem. Tego inteligentnego i wesołego psa łatwo jest także zachęcić do dyscyplin takich, jak agility, flyball lub dog dancing. Collie krótkowłosy jest wszechstronny, otwarty i niezbyt wymagający, co sprawia, że jest idealnym towarzyszem dla rodzin.

Pielęgnacja szkockiego owczarka krótkowłosego

Oprócz regularnego szczotkowania i kontroli uszu, zębów oraz pazurów, szkockie owczarki krótkowłose nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Linieją lekko przez cały rok i nieco bardziej obficie wiosną oraz jesienią podczas zmiany sierści. Potrzebują w tym okresie regularnego szczotkowania. Szkockie owczarki krótkowłose mogą spędzić u boku swojego właściciela nawet 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego collie krótkowłosego!

Do produktów dla psów

Eine Aufnahme eines Kurzhaarcollies.

Podsumowanie Collie krótkowłosy

 • Rasa
  Collie krótkowłosy
 • Pochodzenie
  Wielka Brytania
 • Klasyfikacja
  Pies pasterski
 • Rozmiar
  wysokość w kłębie: 51−61 cm
 • Waga
  18–29 kg
 • Budowa ciała
  długie łapy, smukła i umięśniona sylwetka
 • Oczy
  ciemnobrązowe lub niebieskie, w kształcie migdałów, przyjazne spojrzenie
 • Uszy
  mały, w pionowej pozycji i często z zagiętą końcówką
 • Sierść i umaszczenie
  gładka, gruba sierść z podszerstkiem; trzy podstawowe kolory: tricolor, śniady i merle
 • Cechy szczególne
  Linie hodowlane o różnym umaszczeniu, o charakterze podobnym do collie długowłosego
 • Charakter
  inteligentny, chętny do nauki, empatyczny, wszechstronny i chętny do zabawy
 • Pielęgnacja
  łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
 • Zdrowie
  skłonność do padaczki oraz chorób oczu, nerwów i stawów

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa collie

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować