Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Owczarek szkocki długowłosy – przyjazny i elegancki towarzysz

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zwei Collies sitzen auf einer Wiese

Znają Państwo Lassie? Ten serial telewizyjny przyczynił się do dużej popularności owczarka szkockiego długowłosego. Rasę tę cechują inteligencja i piękno. Hodowany pierwotnie do pilnowania owiec w górzystych terenach Szkocji owczarek zmienił się w szlachetnego psa o bujnej sierści. Owczarki szkockie długowłose ubóstwiają swoje rodziny i najchętniej brałyby udział w każdym wspólnym zajęciu.

Loading...

Inteligentna piękność

Owczarek szkocki długowłosy był kiedyś gwiazdą modnego serialu telewizyjnego. Jak żaden inny pies owczarek tej rasy łączy w sobie wdzięk, grację i inteligencję. Początki owczarka szkockiego sięgają daleko w przeszłość, prawdopodobnie do XIII wieku.

wieku. Pasterze wykorzystywali te psy do zaganiania owiec na nieprzyjaznych szkockich torfowiskach. „Entuzjaści” rasy założyli pierwszy Collie Club już w 1840 roku; w 1858 roku owczarka szkockiego długowłosego oficjalnie uznano za rasę. Królowa Wiktoria zakochała się w tych zwierzętach i trzymała je na dworze królewskim.

Dzisiejsze collie to wciąż psy pasterskie, jednak w międzyczasie znaleziono im nowe role, przede wszystkim jako psy rodzinne i sportowe. Standard przewiduje wysokość od 56 do 61 centymetrów dla samców, suki powinny mieć wysokość od 51 do 56 centymetrów. Owczarki długowłose collie są dostępne w takich odcieniach, jak sobolowy, trójkolorowy i blue-merle, przy czym zabronione jest krzyżowanie dwóch rodziców merle.

Cechy i charakter owczarka szkockiego długowłosego

Owczarek szkocki długowłosy to inteligentny i wrażliwy pies, który szybko się uczy. Ten pies pasterski ma ruch i niezależność we krwi. Owczarki szkockie długowłose to przywiązane i przymilne zwierzęta, które najchętniej bez przerwy przebywałyby w pobliżu swojej rodziny; dlatego nie zaleca się trzymania ich na podwórku. Owczarki collie uwielbiają uprawiać sporty dla psów, jak agility, czy też wykonywać zadania psa ratownika. Ich łagodne i empatyczne usposobienie sprawia, że doskonale nadają się jako psy terapeutyczne. Owczarek długowłosy collie wykazuje dużą gotowość do naśladowania i współpracy z człowiekiem („will to please”).

Wychowanie i hodowla owczarka szkockiego długowłosego

Długowłosy collie wzoruje się na swoim właścicielu. Ułatwia to wychowywanie młodego psa. Czworonogi szybko się uczą, co czyni ich wspaniałymi towarzyszami w różnych dyscyplinach sportu dla psów. Psy tej rasy nie tolerują zbyt silnego nacisku. Należy wychowywać go z troskliwą konsekwencją, co zapewni Państwu doskonałego przyjaciela, który świetnie dostosuje się do codziennego życia.

Pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego

Ich długa sierść składa się z gładkiej, twardej okrywy i miękkiego podszerstka, a także bujnej grzywy i kryzy wokół szyi. Pomimo swojego ogromu włosów długowłosy collie jest bardzo łatwym w obsłudze psem. Wystarczy szczotkować go raz na tydzień. Ponadto zalecane jest dodatkowo wyczesywanie grzebieniem obszaru za uszami i pod pachami, aby sierść się nie filcowała.

Zdrowie owczarka szkockiego długowłosego

Podobnie jak w przypadku niektórych psów pasterskich u collie występuje mutacja genu MDR1. Powoduje to nietolerancję niektórych leków. Kolejną ewentualną chorobą dziedziczną u długowłosych collie jest anomalia oczu collie (Collie Eye Anomaly, CEA). Warto więc zadbać o rzetelnego hodowcę, jeśli chcą Państwo nabyć psa tej rasy.

Cechy szczególne owczarka szkockiego długowłosego

Oprócz szkockich długowłosych collie istnieje jeszcze amerykański collie, który nie jest uznawany przez FCI (Fédération Cynologique Internationale). Wzorzec rasy w wielu punktach różni się od brytyjskiego collie.

Najlepsze produkty dla owczarków szkockich długowłosych znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Owczarek szkocki długowłosy

Rasa
Owczarek szkocki długowłosy, długowłosy collie, collie rough
Pochodzenie
Szkocja, Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
56-61 cm (psy), 51-56 cm (suki)
Waga
20-30 kg (psy), 18-25 kg (suki)
Budowa ciała
pełna wdzięku i harmonii
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe, w przypadku blue-merle również niebieskie lub cętkowane niebieskie
Uszy
małe, opadające do przodu końcówki
Sierść i umaszczenie
długa i gęsta, gładka i twarda sierść okrywowa, gęsty podszerstek; wyraźna kryza wokół szyi i grzywa; umaszczenie sobolowe, trójkolorowe i blue-merle; białe zaznaczenia na szyi, klatce piersiowej, łapach i na końcu ogona
Cechy szczególne
kocha rodzinę i chce być wszędzie tam, gdzie jej członkowie
Charakter
wrażliwy i łagodny, inteligentny i pojętny
Zdrowie
podatny na różne choroby genetyczne, między innymi wadę genu MDR1 (nadwrażliwość na pewne leki), anomalię oczu collie (CEA)

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla owczarków szkockich długowłosych

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie