Owczarek szkocki długowłosy – opis rasy, wymagania, pielęgnacja, żywienie
29.08.2024 - Czas czytania: 7 minuty
Owczarek szkocki długowłosy, rozsławiony w kulturze popularnej jako Lassie, cieszy się od lat dużą popularnością wśród miłośników czworonogów. Trudno jednak się temu dziwić – rasa ta łączy w sobie inteligencję, piękno i wspaniałe usposobienie. Poznaj ją bliżej - wszystko, co należy wiedzieć o owczarku szkockim, znajdziesz w tym artykule.
- Podstawowe informacje o owczarku szkockim długowłosym
- Owczarek szkocki – pochodzenie i historia rasy
- Długowłosy owczarek szkocki collie – charakterystyka rasy
- Jak wygląda owczarek szkocki długowłosy?
- Jakie są owczarki szkockie? Charakter, temperament, zachowanie
- Jak wychować owczarka szkockiego?
- Pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego
- Żywienie owczarka szkockiego
- Na co chorują owczarki szkockie? Zdrowie i długość życia rasy
- Ile kosztuje pies owczarek szkocki?
Podstawowe informacje o owczarku szkockim długowłosym
Podsumowanieowczarek szkocki długowłosy
Rasa | Owczarek szkocki długowłosy, długowłosy collie, collie rough |
Pochodzenie | Szkocja, Wielka Brytania |
Klasyfikacja | Psy pasterskie i zaganiające |
Rozmiar | 56-61 cm (psy), 51-56 cm (suki) |
Waga | 20-30 kg (psy), 18-25 kg (suki) |
Budowa ciała | pełna wdzięku i harmonii |
Oczy | średniej wielkości, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe, w przypadku blue-merle również niebieskie lub cętkowane niebieskie |
Uszy | małe, opadające do przodu końcówki |
Sierść i umaszczenie | długa i gęsta, gładka i twarda sierść okrywowa, gęsty podszerstek; wyraźna kryza wokół szyi i grzywa; umaszczenie sobolowe, trójkolorowe i blue-merle; białe zaznaczenia na szyi, klatce piersiowej, łapach i na końcu ogona |
Cechy szczególne | kocha rodzinę i chce być wszędzie tam, gdzie jej członkowie |
Charakter | wrażliwy i łagodny, inteligentny i pojętny |
Zdrowie | podatny na różne choroby genetyczne, między innymi wadę genu MDR1 (nadwrażliwość na pewne leki), anomalię oczu collie (CEA) |
Owczarek szkocki – pochodzenie i historia rasy
Owczarek szkocki długowłosy (collie rough) to rasa rozsławiona w dużej mierze za sprawą suczki „Lassie” – psiej bohaterki w ekranizacji powieści amerykańskiego pisarza Erica Knighta pt. „Lassie, wróć!” z 1940 roku. Nie każdy miłośnik serialowych i filmowych adaptacji może jednak wiedzieć, że owczarki szkockie to psy o bardzo długiej historii. Ich rodowód sięga najprawdopodobniej czasów samego antyku, a korzenie prowadzą wprost do Imperium Rzymskiego. Podejrzewa się, że przodkowie rasy – starożytne psy pasterskie – przybyły na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami. W kolejnych latach, czworonogi miały być kojarzone przez szkockich pasterzy z lokalnymi psami, celem lepszego dostosowania do panujących na wyspach warunków oraz spotęgowania instynktu pasterskiego. Co ciekawe, protoplaści rasy dość znacząco odbiegali od wzorca owczarka collie znanego obecnie – dłuższa, puchata sierść należała do rzadkości, a niepożądana dziś „krowia postawa” tylnych kończyn była szczególnie doceniana przez ówczesnych pasterzy.
Od zarania dziejów owczarki szkockie były psami pracującymi – wykorzystywano je do polowań, stróżowania oraz pilnowania i zaganiania owiec. Z czasem ich status zyskiwał na prestiżu – w psach tej rasy zakochana była nawet sama Królowa Wiktoria, która trzymała je na dworze królewskim.
Pierwsze udokumentowane zapiski o psach w typie owczarków collie, datowane są na wiek XVI. W 1840 roku założono pierwszy Collie Club, w 1858 roku owczarka szkockiego długowłosego oficjalnie uznano za rasę. W roku 1860 owczarek szkocki zadebiutował na wystawie psów rasowych w Birmingham. Co najmniej sto lat temu pojawiły się długowłose owczarki szkockie znane we współczesnym kształcie – choć o zdecydowanie bardziej wyrafinowanym eksterierze niż przodkowie, tak z wciąż wielkim zapałem do pracy.
Długowłosy owczarek szkocki collie – charakterystyka rasy
Natura owczarków collie pozostała niezmienna – współcześni przedstawiciele tej rasy to w dalszym ciągu psy pasterskie z krwi i kości. Drobnej „modyfikacji” uległa jednak ich użytkowość – obecnie czworonogi tej rasy odnajdują się przede wszystkim w roli psów rodzinnych i sportowych.
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale – FCI), owczarek szkocki długowłosy zaliczany jest do grupy psów pasterskich i zaganiających – podobnie jak blisko spokrewnione z nim rasy: owczarek szetlandzki i owczarek szkocki krótkowłosy. Próby pracy nie są wymagane.
Jak wygląda owczarek szkocki długowłosy?
Owczarek szkocki długowłosy to pies średniej wielkości o harmonijnej, dobrze wyważonej budowie i atletycznej sylwetce. Wzorzec rasy przewiduje od 56 do 61 centymetrów wysokości w kłębie dla samców, z kolei dla samic – od 51 do 56 centymetrów. Aktywne i wytrzymałe owczarki collie, choć dobrze umięśnione i niemałych rozmiarów, nie powinny sprawiać wrażenia ciężkich czy krępych. Duże znaczenie mają nie tylko właściwe proporcje sylwetki, ale też odpowiednia budowa głowy i jej proporcje w stosunku do reszty ciała. Istotne są w szczególności odpowiednie wyważenie smukłej, zaokrąglonej na końcu kufy i mózgoczaszki – płaskiej, z niewielkim, lecz dobrze zaznaczonym stopem. Niemniej ważne są oczy – zgodnie ze wzorcem rasy, ciemne i w kształcie migdała średniej wielkości, nieznacznie ustawione po skosie (wyjątek – jedno, dwa lub częściowo niebieskie oczy w przypadku owczarków collie o umaszczeniu niebieskim marmurkowym).
Charakterystycznym elementem eksterieru rasy jest szata – długa i gęsta, miękko „spływająca” po ciele, znakomicie podkreśla reprezentatywny wygląd psów. Podszerstek jest miękki i wyjątkowo obfity, natomiast włos okrywowy – prosty i szorstki. Bujna sierść tworzy efektowne ozdobniki – piękny kołnierz, grzywę, frędzle na przednich kończynach i portki na tylnych oraz gęsto owłosiony ogon. Pomimo wyjątkowo obfitej sierści, linia sylwetki psa nie ulega zmianie – wciąż prezentuje się harmonijnie i niezwykle szlachetnie.
Długowłose owczarki collie występować mogą w różnym umaszczeniu. Akceptowana jest maść śniada, trójbarwna (tricolor) niebieska marmurkowa (blue merle). Każdy wariant powinien być zdobiony białymi znaczeniami – szczególnie wysoce cenione są biały kołnierz (częściowy lub pełny), biała końcówka ogona i skarpetki.
Jakie są owczarki szkockie? Charakter, temperament, zachowanie
Owczarek szkocki długowłosy zachwyca wiele osób nie tylko swoją wyrafinowaną urodą, ale i wspaniałym charakterem. To niezwykle inteligentny, przyjazny i oddany pies o zrównoważonym temperamencie, doskonale sprawdzający się jako towarzysz rodzin. Łagodny dla dzieci i zwierząt, ostrożny i nieco nieufny wobec obcych. Owczarek szkocki długowłosy, choć z reguły pewny siebie i odważny, jest zdecydowanie bardziej wrażliwy i delikatny psychicznie niż jego bliski krewny, owczarek collie w odmianie krótkowłosej. Mocno przywiązany do opiekuna, najchętniej bez przerwy przebywałyby w pobliżu swojej rodziny – stąd też nie zaleca się trzymania go na podwórku.
Owczarek szkocki wykazuje imponujące zdolności do nauki. Jest bardzo pojętny i chętny do pracy. Choć wykazuje dużą gotowość do współpracy z człowiekiem, nie poddaje się ślepo szkoleniu. Jak każda rasa pasterska, uwielbia ruch i przestrzeń. Ma we krwi umiejętność samodzielnego myślenia i działania, a co za tym idzie pewną dozę niezależności.
Owczarek collie uwielbia uprawiać sporty dla psów, jak agility czy obedience, ale też wykonywać zadania psa ratownika. Jego przyjazna natura i łagodne usposobienie sprawiają, że doskonale sprawdzić się może również w dogoterapii jako pies terapeutyczny.
Jak wychować owczarka szkockiego?
Owczarek szkocki długowłosy to pies o znakomitych predyspozycjach szkoleniowych. Z uwagi na nieco niezależną, a zarazem wrażliwą naturę, wymaga jednak odpowiedniego podejścia – konsekwentnego i zdecydowanego, a zarazem pełnego empatii i delikatności. Właściwie prowadzony szybko uzna swojego opiekuna za przewodnika stada i zrobi wiele, aby go uszczęśliwić („will to please”).
W wychowaniu i szkoleniu owczarka collie należy zawsze kierować się metodami pozytywnego wzmacniania – zdecydowanie ułatwi to pracę z psem, zacieśni wspólną więź oraz zapobiegnie występowaniu problemów behawioralnych, w tym pojawieniu się bojaźliwości, krnąbrności i wycofania u czworonoga. Przysmaki dla psów, pochwały, wspólna zabawa – sposobów na motywację owczarka collie jest wiele. Warto przetestować różne rozwiązania, aby przekonać się, co najlepiej zachęca pupila do pracy.
Pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego
Z uwagi na długą i obfitą szatę, pielęgnacja długowłosych owczarków szkockich może sprawiać wrażenie niezwykle wymagającej. Choć faktycznie wymaga ona regularnych zabiegów, nie jest skomplikowana. Podstawa to systematyczne szczotkowanie, które zapobiegnie tworzeniu się kołtunów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca podatne na filcowanie – obszar na siedzeniu, wewnętrznej stronie kończyn i za uszami.
Produkty do pielęgnacji sierści psa, w jakie należy się zaopatrzyć, to dobrej jakości szczotki. Do czesania długowłosego owczarka szkockiego dobrze sprawdzi się przede wszystkim szczotka włosiana lub włosiano-nylonowa z dłuższą szczeciną, bądź szczotka druciana z zaokrąglonymi końcami.
Żywienie owczarka szkockiego
Wielu przyszłych opiekunów zastanawia się, jaka karma dla owczarka szkockiego będzie najlepsza. Choć dystyngowany wygląd psów tej rasy może budzić obawy co do wysublimowanego podniebienia, nic bardziej mylnego – owczarki szkockie nie należą do przesadnie wybrednych czworonogów, choć oczywiście, jak każde inne rasy psów, mogą mieć swoje upodobania.
W takim razie, jaka karma dla owczarka szkockiego długowłosego będzie odpowiednia? W trosce o zdrowie, długie życie i dobre samopoczucie pupila, warto zainwestować w pokarm lepszej jakości. Wysokomięsne karmy dla psów – suche i mokre – będą świetnym wyborem. Należy zwrócić uwagę na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są szczególnie ważne dla dobrej odporności psa, zdrowia układu sercowo-naczyniowego oraz stanu skóry i sierści. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na mokre czy suche karmy dla psów, ważne jest również ich dostosowanie do wieku i wagi psa oraz stanu jego zdrowia. Owczarka szkockiego żywić też można BARFem. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków, pamiętać trzeba o włączeniu do diety odpowiednich suplementów dla psów.
Na co chorują owczarki szkockie? Zdrowie i długość życia rasy
Owczarek szkocki to odporna i wytrzymała z natury rasa psów, które średnio dożywają wieku 14 – 16 lat. Niestety, podobnie jak w przypadku niektórych psów pasterskich, u owczarka collie występuje mutacja genu MDR1. Powoduje to nietolerancję niektórych leków. Kolejną ewentualną chorobą dziedziczną u długowłosych collie jest anomalia oczu collie (Collie Eye Anomaly, CEA).
Ile kosztuje pies owczarek szkocki?
Cena owczarka szkockiego waha się zwykle w granicach 4000 – 6000 złotych. Zakup szczeniaka długowłosego owczarka collie od profesjonalnego hodowcy znacząco obniża ryzyko wystąpienia u niego chorób genetycznych – z tego też względu, warto dokładnie przemyśleć wybór hodowli, kierując się tylko samą nie ceną, a przede wszystkim przynależnością hodowcy do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce) oraz jego nieposzlakowaną opinią.
Kompletujesz wyprawkę dla swojego długowłosego owczarka szkockiego? Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa tej rasy znajdziesz w MAXI ZOO – stacjonarnie i online!