• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Oczekiwana długość życia psa – przewodnik informacyjny

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein älterer Hund

Psy latami towarzyszą nam wiernie w codziennym życiu. Przewidywana długość ich życia jest przy tym bardzo różna: niektóre psy osiągają „wiek biblijny” 20 lat i więcej, podczas gdy inne odchodzą już w wieku 6 lat. Tutaj można dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych związków pomiędzy wiekiem, rasą, płcią, chorobami i czynnikami zewnętrznymi. Należy pamiętać, że poniższe dane nie są sztywnymi wytycznymi, a jedynie informacją statystyczną.

Loading...

Najważniejsze powody zróżnicowanej długości życia

Czynnik 1: wielkość ciała

Największy wpływ na przewidywaną długość życia Państwa czworonoga ma mieć jego wielkość. Żelazna zasada mówi, że małe psy o wadze poniżej 15 kg żyją dłużej, niż przedstawiciele ras średnich, a ci z kolei dłużej od psów ras dużych, o wadze większej niż 40 kg.

Na przykład dogi niemieckie osiągają pełnię rozwoju w wieku dwóch lat – a już cztery lata później uznawane są za seniorów i pokazują pierwsze oznaki starzenia. Dog niemiecki, który dożył jedenastu lat, jest już Matuzalemem wśród osobników swojej rasy.

Komórki ciała psów ras dużych rosną szybciej i szybciej się dzielą. Prowadzi to do przyspieszenia ich życia, zwiększając przy okazji ryzyko zachorowania na raka. Psy wyjątkowo dużych ras, jak mastify, dogi i bernardyny, rzadko żyją dłużej niż dziesięć lat. Tymczasem psy ras małych, jak np. jamnik, dożywają często 16-18 lat. Dopiero gdzieś od dziesiątego roku życia uznawane są za psich seniorów.

W przypadku mniejszych ras to ruch wydaje się być ważnym powodem ich lepszej sprawności i wytrenowania, w porównaniu do większych przedstawicieli gatunku. W stosunku do wielkości swojego ciała, małe psy poruszają się wyraźnie więcej niż duże.

Czynnik 2: kundelek czy pies rasowy?

Przewidywana długość życia psów rasowych jest przeciętnie o rok krótsza niż w przypadku psów wielorasowych. Ponadto istnieją rasy, dla których oczekiwana długość życia jest wyraźnie niższa ze względu na określone, specyficzne dla danej rasy choroby; opisany wyżej czynnik wielkości ciała dla psów tych ras pozostaje bez znaczenia. I tak, oczekiwana długość życia niewielkiego buldoga angielskiego to od 8 do 10 lat, podczas gdy chihuahua może żyć ponad dwa razy dłużej.

Czynnik 3: płeć

Podobnie jak u ludzi, osobniki płci żeńskiej żyją wyraźnie dłużej niż osobniki płci męskiej. Przeciętnie różnica ta wynosi około pół roku. Jej przyczyną jest gospodarka hormonalna suk, a przede wszystkim działanie estrogenu. Ten hormon płciowy oddziałuje pozytywnie na system immunologiczny, układ sercowo-naczyniowy i przemianę materii. Obok wskazanych już czynników pewną rolę w przypadku długości życia męskich osobników odgrywa kastracja. Psy wykastrowane żyją statystycznie około 2 lat dłużej niż niewykastrowane.

Poniżej zestawione zostały przykłady przewidywanej długości życia dla psów różnych ras:

  • Dog niemiecki: 6 do 8 lat
  • Berneński pies pasterski: 6 do 8 lat
  • Buldog angielski: 8 do 10 lat
  • Golden retriever: 10 do 12 lat
  • Bullterrier: 11 do 14 lat
  • Pudel: 12 do 15 lat
  • Owczarek australijski: 13 do 15 lat
  • Border collie: 13 do 16 lat
  • Jamnik: 14 do 17 lat
  • Chihuahua: 10 do 18 lat

Przewidywana długość życia w przypadku niektórych chorób

Oprócz naturalnego procesu starzenia na długość życia zwierząt mogą znacząco wpływać określone schorzenia, istotnie ją skracając. Trzy najczęściej występujące u psów choroby to:

Chroniczna niewydolność nerek najczęściej prowadzi do skrócenia życia psa. Uchodzi ona za jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci starszych psów. Szczególnie często występuje ona u pudli, berneńskich psów pasterskich oraz psów rasy yorkshire terier, zwłaszcza w podeszłym wieku. Ponieważ chroniczna niewydolność nerek nie jest niestety uleczalna, wszystko zależy od odpowiednio wczesnego jej zdiagnozowania. Adekwatnie przeprowadzana terapia nie zatrzyma wprawdzie postępów choroby, ale może je spowolnić, łagodząc przy tym jej objawy. Więcej można na ten temat przeczytać w poradniku Maxi Zoo pod hasłem Nerki u psa.

Nahaufnahme eines Hundes.

Jeżeli Państwa pies cierpi na anaplazmozę, z reguły – i przy stałej opiece weterynaryjnej – przewidywana długość jego życia ulegnie niewielkiej zmianie. W Polsce, w wyniku przeprowadzonych badań, przyjmuje się wysokie ryzyko narażenia zwierząt domowych – w tym psów – na kontakt z tą chorobą. Jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie, leczenie przeprowadzane za pomocą specjalnych antybiotyków daje bardzo duże szanse na wyzdrowienie. Wiele zwierząt jest nawet nosicielami patogenu anaplazmy, nie zapadając na nią.

Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje u psa guz śledziony, statystyczna przewidywana długość życia wynosi już tylko około roku. Guzy śledziony są bardzo agresywne, a psi pacjenci cierpią z powodu silnego bólu. Dlatego prosimy, by pozwolić weterynarzowi na czas uwolnić zwierzę od cierpienia.

Co można zrobić, by poprawić przewidywaną długość życia psa?

Ruch, zrównoważone odżywianie i pełna troski opieka są – tak jak i u ludzi – decydujące dla długiego psiego życia. Należy zważać na to, co daje się psu do jedzenia i poświęcać mu dużo czasu. Wtedy też istnieje duża szansa na długie życie z psem.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować