Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Żywienie starszych psów: dzięki tym wskazówkom odpowiednio nakarmisz swojego seniora!

15.05.2023 - Czas czytania: 1 minuty

Ein Hund schaut aufmerksam.

W ostatniej trzeciej części życia metabolizm psa działa znacznie wolniej. Ponadto większość psów staje się bardziej spokojna i zużywa mniej energii. Starsze psy potrzebują karmy o wyższej jakości i łatwiej przyswajalnej. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych grup wiekowych, ich żywność powinna być indywidualnie dostosowana do ich aktualnej aktywności fizycznej. Regularne kontrole wagi są równie ważne dla zapewnienia dobrego samopoczucia naszego psa.

Loading...

Kiedy psa można uznać za seniora?

Okres starzenia się psa rozpoczyna się w różnym czasie w zależności od jego wielkości. Zachodzące wówczas zmiany w organizmie stopniowo zwiększają podatność psa na choroby i jego wrażliwość na stres. Wydajność psa stale spada, a jego narządy zmysłu stają się słabsze. Wydajność fizjologiczna zmniejsza się wraz z wiekiem. Pies jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju stres, jednocześnie zmniejsza się jego ochrona immunologiczna przed chorobami zakaźnymi.

Żywienie seniora: właściwe żywienie starszego psa

Sama zmiana ilości podawanej karmy dla dorosłych psów nie jest dobrym pomysłem. Skład minerałów i witamin powinien być zoptymalizowany w zależności od wieku, aby wspomóc słabnący układ odpornościowy. Najlepszym wyborem będzie specjalna karma dla psów seniorów, o wysokiej jakości i lekkostrawnym składzie.

Miska seniora: pięć wskazówek odnośnie karmienia starszych psów

Z wiekiem stan uzębienia psa pogarsza się, a przepływ śliny spada. O tych wskazówkach należy zawsze pamiętać, aby zapewnić psu zbilansowaną dietę nawet w podeszłym wieku:

Wskazówka 1
Die Zähne eines Hundes werden gezeigt.
Wskazówka 1

Często zęby starszego psa nie są w najlepszym stanie, dlatego nie potrafi on tak dobrze przeżuwać dużych kawałków jedzenia. Wyświadczą mu Państwo przysługę, jeśli uprzednio odpowiednio rozdrobnią jego pożywienie.

Wskazówka 2
Besitzer gibt Hund einen Knochen.
Wskazówka 2

Dla większego bezpieczeństwa należy zrezygnować z podawania seniorowi kości. Kości tworzą niezwykle twarde odchody, a szczególnie w przypadku starszych psów jelito pracuje znacznie wolniej. Karmienie kośćmi może prowadzić do poważnych zaparć, ale także do zagrażających życiu niedrożności i urazów jelit.

Wskazówka 3
Besitzerin gibt ihrem Hund einen vollen Fressnapf.
Wskazówka 3

Starsze psy często źle trawią duże porcje. Ulgę w trawieniu, jak i całemu organizmowi przyniesie podzielenie posiłków na maksymalnie cztery porcje dziennie.

Wskazówka 4:
Besitzerin gibt ihrem Hund Wasser.
Wskazówka 4:

Wiele starszych psów spożywa zbyt mało płynów. Jeśli Państwa czworonożny przyjaciel również do nich należy, należy podać mu karmę mokrą zamiast suchej lub suchą karmę namoczyć w dużej ilości wody przed karmieniem.

Wskazówka 5
Ein Hund frisst aus einem Napf
Wskazówka 5

Jeśli do mokrej i suchej karmy dodadzą Państwo wodę, pies nie tylko łatwiej ją przełknie, ale również dostarczy organizmowi dodatkowy płyn.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie