Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pielęgnacja zębów psa – ochrona przed płytką nazębną i całą resztą

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Hund kaut auf etwas.

Zęby psa to narząd artykulacji, broń, narzędzie służące do polowania i spożywania pokarmów w jednym. Dlatego też zdrowe zęby i pielęgnacja zębów są dla psa kluczowe. O tym, jak zapobiegać płytce nazębnej, kamieniu nazębnemu i stanom zapalnym dziąseł u czworonożnego przyjaciela oraz jak działa właściwa opieka stomatologiczna dla psów, przeczytają Państwo tutaj.

Loading...

Wyspecjalizowane uzębienie Państwa psa

Od trzeciego do szóstego miesiąca życia psa ma miejsce zmiana zębów – szczenięta tracą wtedy swoje zęby mleczne. W tym okresie żadna noga od krzesła czy obuwie nie uchronią się przed jego małymi szponami. Pies próbuje w ten sposób przyspieszyć bolesny proces wyżynania się mleczaków.

Po zmianie uzębienia dorosły pies posiada 42 zęby, które mają służyć mu do dopadania, łapania, zabijania, a w końcu pożerania zdobyczy. Inną ich funkcją jest także rozrywanie i przeżuwanie mięsa.

Poprzez genetyczne uwarunkowania u pewnych ras psów niektóre zęby zanikają lub są wyjątkowo krótkie. Podczas gdy brakujące lub małe zęby policzkowe nie mają wpływu na zdrowie psów, tak wady zgryzu stanowią zagrożenie dla zdrowia czworonogów.

U psów z krótkim językiem pysk jest często zbyt mały na taką ilość zębów. Może to zaburzyć wypadanie zębów mlecznych i przyczynić się do wad zgryzu oraz paradontozy. Wady zgryzu uniemożliwiają funkcjonowanie specyficznych mechanizmów odpowiedzialnych za samooczyszczanie zgryzu. – Na dłuższą metę grozi to stanem zapalnym dziąseł.

Czy wiedzieli Państwo, że psy z większą ilością ruchu rzadziej cierpią na paradontozę? Ruch ma bowiem korzystny wpływ na ślinotok, którego funkcją jest czyszczenie uzębienia.

Kiedy pielęgnacja zębów u psa jest konieczna?

Chore zęby i stany zapalne dziąseł są łatwe do zdiagnozowania. Czy zauważyli Państwo żółto-brązowe przebarwienia na zębach Państwa ulubieńca? A może brązowe obwódki na dziąsłach? Jeżeli tak, należy to potraktować jako prawdziwy sygnał alarmowy informujący o płytce zębowej i obecności bakterii. Czy Państwa pies ma nieprzyjemny zapach z pyska? Jeśli tak, to kolejny sygnał problemów stomatologicznych lub stanu zapalnego dziąseł.

Wprowadzając pielęgnację zębów do codziennego rytuału, mogą Państwo zapobiec chorobom uzębienia czworonoga.

Pielęgnacja zębów pozwala chronić psa przed bólem zębów i chorobami

Statystycznie 85% wszystkich czworonogów powyżej trzeciego roku życia ma problemy z uzębieniem. Błędne koło otwiera tworząca się płytka nazębna, czyli miękki osad nazębny. Powstaje ona w wyniku źle dobranej karmy, resztek karmy na zębach oraz gromadzących się w ten sposób bakterii. Dzięki minerałom zawartym w ślinotoku płytka nazębna zmienia się w kamień nazębny.

Miękką płytkę nazębną powinni Państwo samodzielnie regularnie usuwać, aby zapobiec powstaniu kamienia nazębnego i gromadzeniu się bakterii. Kamień nazębny może usunąć wyłącznie weterynarz.

Jeśli bakteriom uda się zadomowić w psim pysku, będą one atakować dziąsła, tworząc tam kieszonki dziąsłowe, w których mogą rozwijać się zarazki. Skutkuje to cofaniem się dziąseł i kości szczęki – w najgorszym wypadku może dojść do utraty zębów.

Brak odpowiedniej higieny zębów u psa może prowadzić do bólu, zaniechania jedzenia oraz niedoborów.

Pielęgnacja zębów u psów – naturalne szlifowanie dzięki artykułom do gryzienia i odpowiedniej karmie

Dbanie o psie uzębienie zaczyna się od podawanej karmy. Spożywając odpowiednio namoczoną karmę suchą lub karmę wilgotną pies przeżuwa mniej. Małe kawałki czy miękką papkę pies może po prostu połknąć.

Psy karmione świeżym chudym mięsem, mają znacznie więcej do przeżuwania. Na tym etapie rozpoczyna się naturalne czyszczenie zębów. Jest ono najbardziej efektywne, jeśli pies ma możliwość obgryzania kości. Przeżuwając, pies automatycznie oczyszcza powierzchnię zębów, usuwając jednocześnie płytkę zębową a nawet kamień. Tworzący się wtedy ślinotok dodatkowo poprawia efekt czyszczenia.

Pozwalając szczenięciu bawić się odpowiednio dużą kością wołową lub korzeniem do gryzienia z drzewa kawowego (tak, aby się nim udławił), łatwo da się zaobserwować, ile frajdy sprawi mu zabawa w obgryzanie. To zgodny z psią naturą sposób na czyszczenie uzębienia, wzmocnienie szczęki a jednocześnie okazja to spożytkowania energii młodego czworonoga. Świeże kości – wyłącznie surowe i w każdym wypadku z drobiu czy świni – to gratka dla dorosłych psów.

Kupując swojemu czworonogowi karmę lub produkty przeznaczone do gryzienia należy zwrócić uwagę, aby nie zawierały one cukru.

W sklepie online Maxi Zoo znajdą Państwo szeroki wybór produktów do gryzienia, które doskonale zastąpią naturalne kości i pomogą w czyszczeniu uzębienia.

Jak wygląda mycie zębów u psa?

Mycie zębów u psa, – czy to możliwe? To możliwe, aczkolwiek pies jeszcze jako szczenię musi być do tego przyzwyczajony. Nawet niektóre dorosłe psy, przy użyciu specjalnej pasty, chętnie pozwolą na umycie swoich zębów.

Procedura mycia zębów u psa jest teraz znacznie łatwiejsza dzięki specjalnym szczoteczkom dostosowanym do psiego uzębienia oraz pastom, których walory smakowe spodobają się psom.

Zabawki dentystyczne to kolejne ułatwienie w pielęgnacji zębów u psa. Wzmacniają one mięśnie szczęki, masują dziąsła i polerują zęby Państwa ulubieńca. Również gumowe zabawki ułatwiają czyszczenie i sprawiają psu frajdę.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować