Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Linienie u psa – czy da się to przyspieszyć? Mamy dla Państwa kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji!

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies długowłosy trzyma pysk pod wiatr

Prawie wszystkie psy, z wyjątkiem starej peruwiańskiej i meksykańskiej rasy pierwotnej, posiadają sierść, która pokrywa całe ciało. Podobnie do ludzi, którzy regularnie zmieniają ubrania, tak i większość psów zmienia swoją sierść. Z reguły dwa razy w roku należy więc zaopatrzyć się nie tylko w zmiotkę i odkurzacz, ale także grzebień, szczotkę, a w razie potrzeby nawet golarkę. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak zadbać o swojego psa w trakcie linienia.

Loading...

Dlaczego i jak często psy przechodzą linienie?

Linienie to z reguły uciążliwy czas. Na kanapach, łóżkach i podłogach często zbierają się grube kulki futra. Ciężko wtedy nadążyć z odkurzaniem. Proces zmiany futra jest jednak naturalny i zdrowy. To naturalne zachowanie psa i z reguły ma miejsce dwa razy w roku.

Istnieją również psy, które tracą sierść przez cały rok. Również w przypadku tych ras linienie przebiega intensywniej szczególnie wiosną. Stara, gęsta sierść wypada, aby zrobić miejsce nowej. Proces odnowy trwa od sześciu do ośmiu tygodni.

W przypadku psów seniorów, które tracą więcej włosów z powodu wieku, oraz suk tuż przed cieczką utrata sierści przebiega w specyficzny sposób. Kastrowane psy mają również tendencję do intensywniejszej utraty sierści. Wszystkie psy łączy jednak jedno: każdy czworonóg wymaga większej uwagi i specjalnej opieki w tym czasie.

Koniec ze „szczenięcą sierścią”: linienie u szczeniąt

Szczenięta mają szczególnie miękkie i przyjemne w dotyku futro. To jednak tylko przejściowy okres. Któregoś dnia Państwa ulubieniec zacznie zmieniać sierść. „Sierść szczenięcia“ wypada, ustępując miejsca sierści dorosłego psa.

Nowa sierść wygląda inaczej i ma inną strukturę. Z reguły jest bardziej wytrzymała i sprężysta. Pierwsza zmiana sierści trwa znacznie dłużej niż późniejsze regularne linienie. Może ono potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ten okres zależy od danego przypadku i rasy.

W tym czasie możecie Państwo przyzwyczaić swojego ulubieńca do czesania i szczotkowania. W ten sposób będzie tę czynność kojarzył z czymś przyjemnym. Maluch prawdopodobnie na początku uzna ten rytuał za nudny i będzie wolał bawić się szczotką. Warto wtedy postarać się go uspokoić, a następnie nagrodzić smakołykiem i dodatkową zabawą.

Wskazówka: próby szczotkowania warto podejmować, gdy szczenię jest zmęczone.

Państwa pies potrzebuje opieki podczas linienia

Linienie to niekoniecznie przyjemne doświadczenie dla samych zwierząt. Szczególnie w przypadku ras z gęstym podszerstkiem zmiana sierści może wiązać się ze swędzeniem. Martwa sierść, która pozostaje na skórze, może kłuć. Niektóre psy nie przestają się wtedy drapać. Możliwe jest przyspieszenie zmiany sierści u psa, regularnie go szczotkując. Warto sięgnąć po trymer i zwrócić się do specjalisty, który pokaże, jak usunąć nadmiar martwej sierści.

Regularne szczotkowanie daje dwa kolejne efekty: z jednej strony masaż poprawia krążenie, skóra staje się gładsza i silniejsza. Jej warstwa ochronna może się lepiej zregenerować. Z drugiej strony rutynowa pielęgnacja pomaga wykryć kleszcze, pchły lub egzemę skórną i umożliwia natychmiastowe leczenie psa.

Akcesoria do pielęgnacji sierści

Potrzebują Państwo dodatkowych informacji o pielęgnacji sierści? Warto odwiedzić poradnik na naszej stronie w zakładce Pielęgnacja psiej sierści.

Jakie rodzaje sierści występują u psów?

Jeśli nie są Państwo właścicielami ras typu nagi pies meksykański czy nagi pies peruwiański, sierść Państwa czworonoga odpowiada jednemu z poniższych rodzajów:

Sierść krótka bez lub z niewielką ilością podszerstka

Sierść długa bez lub z niewielką ilością podszerstka

Psy szorstkowłose

Sierść krótka z podszerstkiem

Długie futro z dużą ilością podszerstka

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie