Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Pudelpointer – pies użytkowy dla myśliwych, wykazujący przywiązanie do rodziny

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pudelpointer Hund liegt auf einer Wiese

Pudelpointer był pierwszym na świecie projektem „doodle”. Ukierunkowane sparowanie pudla i angielskiego pointera pozwoliło na utworzenie nowej rasy myśliwskiej, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana i spełnia określone standardy rasowe. Stanowczość i myśliwskie umiejętności pointera w połączeniu z żywym usposobieniem i gotowością do współpracy pudla doprowadziły do powstania wszechstronnego psa myśliwskiego charakteryzującego się mocnym przywiązaniem do rodziny.

Loading...

Więcej niż mieszaniec

Ten, kto sądzi, że tworzenie nowych ras poprzez krzyżówkę z pudlem to nowoczesna koncepcja, jest w błędzie. Pierwsze, ukierunkowane parowania pudla i angielskiego pointera miały miejsce już ponad 140 lat temu. Celem było wyhodowanie wszechstronnego, lekkiego i bardzo łatwego do wychowania wyżła, który powinien być idealnie dopasowany do zmodernizowanego sposobu polowania. Upłynęło ponad 100 lat, aż wysiłki hodowlane zaowocowały powstaniem nowej rasy.

W pierwszych 30 latach w krzyżowaniu wzięło udział tylko 11 pudli i 80 pointerów, ponieważ geny pudla okazały się wyjątkowo dominujące. Dziś pudelpointer stanowi rzadką, lecz uwielbianą przez myśliwych rasę o doskonałych cechach – zarówno podczas polowania, jak i w domu.

Charakter pudelpointera

W przypadku pudelpointera obie rasy pozostawiły swoje ślady genetyczne. Pudel wniósł swoją inteligencję, upodobanie do wody, niesamowity talent aportowania, gotowość do współpracy i łatwość wychowania. Pointer angielski nadał krzyżówce intensywny instynkt łowiecki, doskonały nos, wytrzymałość i chęć buszowania. Podczas gdy pointer z natury jest raczej spokojny i zrównoważony, pudel uchodzi za żywego i wysoce aktywnego psa.

Pudelpointer to polegający na sobie pies, który w kilka sekund „zapala się” i z wielkim zapałem wykonuje swoje zadania. W odniesieniu do kontaktu z człowiekiem wkład pudla złagodził nieco powściągliwość pointera. Dzisiejsze szczenięta wykazują wysoką spójność pod względem ich zdolności i charakteru. Uchodzą za wyjątkowo inteligentne, przyjazne i chętne do nauki.

Wychowanie i hodowla pudelpointera

Jak ustalono w standardzie rasowym, pudelpointer jest uniwersalnym użytkowym psem myśliwskim. Wykazuje niezbędny talent do wszystkich prac na polu, w lesie i wodzie – jeśli chodzi o wyszukiwanie, wystawianie, odnajdywanie i aportowanie. Nie jest wrażliwy na dźwięk wystrzału ani lękliwy, nieśmiały ani agresywny. Zanim pies będzie mógł aktywnie wykonywać zadania związane z polowaniem, konieczne jest długotrwałe wychowanie i tresura. Właściwa socjalizacja stanowi podstawę ukształtowania charakteru tego niezłomnego i przyjaznego dla człowieka psa myśliwskiego i towarzyszącego.

Pudelpointery najlepiej spełniają się w doświadczonych dłoniach myśliwych. Osoby, które nie będąc myśliwymi trzymają psa tej rasy, powinny mu oferować inne zadania do wykonania, aby rozładować jego energię. Zajęcia związane z polowaniem, tj. trening z dummy, mantrailing lub zabawy w chowanego, są wskazane. W zależności od siły instynktu łowieckiego i niezawodności podczas przywoływania mogą Państwo pomóc swojemu pudelpointerowi wyżyć się podczas jazdy rowerem lub jazdy konnej.

Pielęgnacja pudelpointera

Pudelpointer ma szorstką, długą sierść okrywową oraz gęsty, miękki podszerstek. Regularna pielęgnacja jest nieodzowna, jeśli chcą Państwo uniknąć nadmiernej obecności psich włosów w domu. Psy mają małą bródkę i dłuższe włosy na czole i grzbiecie. Ważne jest ich regularne szczotkowanie, jak również kontrolowanie pazurów, uszuzębów.

Cechy szczególne pudelpointera

Pudelpointer jest dość silną rasą i dotyka go niewiele chorób dziedzicznych. Należy pamiętać o zakupie szczenięcia z profesjonalnej hodowli, pochodzącego od sprawdzonych rodziców. Związku Kynologicznym w Polsce pomoże Państwu w uzyskaniu odpowiedniego adresu.

Przy dobrej pielęgnacji pudelpointer może dożyć 14 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa pudelpointera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pudelpointer

Rasa
Pudelpointer
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Wyżły
Rozmiar
wysokość w kłębie: 55−68 cm
Waga
20–30 kilogramów
Budowa ciała
harmonijnie zbudowany i umięśniony
Oczy
ciemne, w kształcie migdałów, o wdzięcznym spojrzeniu
Uszy
średniej wielkości, trójkątne i mocno przylegające do głowy
Sierść i umaszczenie
szorstka sierść z gęstym podszerstkiem w kolorze czarnym, brązowym i płowym
Cechy szczególne
stosunkowo niedawno uznana rasa psów
Charakter
uważny, przyjazny, zrównoważony i lubiący dzieci
Zdrowie
cieszy się opinią wytrzymałej rasy z niewieloma chorobami dziedzicznymi (testy w przypadku zwierząt hodowlanych)

Poznaj także te psy myśliwskie i towarzyszące:

  • Mały münsterländer: Wierny, brązowooki, długouchy pies towarzyszący to właśnie mały münsterländer. W tej słodyczy zakochasz się od razu! Jest to pies przywiązany do ludzi, kochający dzieci i radosny. Jednak to nie wszystko! Te czworonogi są też pasjonatami polowania.
  • Dalmatyńczyk: Centkowane umaszczenie dalmatyńczyka zdecydowanie przyciąga uwaga. Ta rasa ma jednak nie tylko ciekawy wygląd. Dalmatyńczyk jest doskonałym partnerem do sportu, ponieważ jest to elegancki i inteligentny pies wyścigowy.
  • Thai ridgeback: W Tajlandii jest tradycyjnym psem myśliwskim. Również w Europie ten czworonożny przyjaciel z charakterystyczną sierścią znalazł wielu fanów. W zachowaniu Thai ridgeback jest bardziej pierwotny i znacznie ostrożniejszy, niż można to zauważyć u innych ras psów.
  • Rhodesian ridgeback: Kiedyś bronił domów swoich właścicieli i polował na duże zwierzęta. Dziś rhodesian ridgeback jest popularnym psem, który wyróżnia się atletyczną posturą i doskonałym charakterem.
  • Shar-pei: Zmarszczki to znak charakterystyczny dla shar-pei’a. Jeszcze w latach siedemdziesiątych uważano tę rasę za najrzadszą na świecie. W Chinach ten pies był używany jako pies myśliwski, pasterski i stróżujący.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa pudelpointera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie