Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Mały münsterländer – ruchliwy amator pływania o doskonałym węchu

29.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein kleiner Münsterländer schaut direkt in die Kamera

Wierne brązowe oczy, długie zwisające uszy i bardzo duży temperament – mały münsterländer jest w stanie roztopić nawet najtwardsze serca. Przywiązany, kochający dzieci i radosny. A to nie wszystko, gdyż jest to także entuzjastyczny pies myśliwski z dużą gotowością do wysiłku. Dla tego żywiołowego psa życie w charakterze psa do towarzystwa z okazjonalnymi spacerami nigdy nie będzie wystarczające. Potrzebuje on ruchu – każdego dnia bez wyjątku.

Loading...

Pełen temperamentu myśliwy z niemieckiego regionu Münsterland

Zarówno małe, jak i duże münsterländery są psami myśliwskimi i należą do tak zwanych wyżłów. Te rasy psów charakteryzują się stójką, czyli wystawianiem zwierzyny, najczęściej podnosząc przy tym jedną z przednich łap. W ten sposób pokazują myśliwym swoją zdobycz. Przodkami małego münsterländera były tak zwane psy na przepiórki, od czasów średniowiecza powszechnie stosowane podczas polowań na ptaki. Na początku ubiegłego stulecia rozpoczęła się planowa hodowla münsterländera, początkowo pod nazwą Heidewachtel. W 1921 roku ustanowiono po raz pierwszy standardy rasowe dla małego münsterländera. Dziś ten wierny czworonóg jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianych psów myśliwskich.

Charakter małego münsterländera

Przede wszystkim mały münsterländer jest psem myśliwskim. Jego wyjątkowo czuły nos, radość z aportowania i elastyczność sprawiają, że to idealny towarzysz myśliwego w lesie, nad wodą i na polu. Przyjazny, wesoły i pełny temperamentu – w taki sposób ten długowłosy czworonóg prezentuje się na co dzień. Z dziećmi radzi sobie doskonale. Jest wierny i przywiązany do właściciela i jego rodziny.

Wychowanie i hodowla małego münsterländera

Ten inteligentny czworonóg jest chętny do pracy i musi mieć zajęcie. Ze względu na swoje wysokie kompetencje społeczne i sympatię w stosunku do dzieci nadaje się wprawdzie jako pies rodzinny, ale ta rola mu nie wystarcza. Jeśli nie jest wykorzystywany podczas polowań, musi wyszaleć się w inny sposób, na przykład podczas uprawiania psiego sportu. Dzięki swojemu doskonałemu węchowi świetnie radzi sobie w trackingu i mantrailingu. Wystarczająco dużo zabawy i długie spacery w otoczeniu przyrody to obowiązek właściciela tej rasy, wynikający z natury małego münsterländera. Pies uwielbia wodę i bardzo chętnie podąża za swoim węchem. Może to być jednak również źródłem problemów, jeśli pies nie zostanie poddany troskliwemu wychowaniu. Jeśli złapie trop, jego instynkt łowiecki może wziąć górę. Aby utrzymać go w ryzach, należy od samego początku konsekwentnie i kompetentnie wychowywać psa. Zalecamy uczęszczanie do szkoły psów już w wieku szczenięcym i intensywny trening, jeśli zależy Państwu na tym, żeby münsterländer stał się Państwa posłusznym towarzyszem w codziennym życiu.

Pielęgnacja małego münsterländera

Sierść małego münsterländera jest łatwa w pielęgnacji. wystarczy wyszczotkować ją kilka razy w tygodniu.

Cechy szczególne małego münsterländera

Münsterländery to raczej zapaleni myśliwi, a nie psy do towarzystwa, chociaż niepoważni hodowcy często reklamują je jako idealne psy dla rodzin. Jeżeli chcieliby Państwo nabyć psa tej rasy, warto zastanowić się, czy będą Państwo w stanie zapewnić temu wulkanowi energii wystarczająco dużo wyzwań fizycznych i intelektualnych. Szukając szczeniaka, należy koniecznie skontaktować się z hodowcą, który został uznany przez Związek Kynologiczny w Polsce. Małe münsterländery mają tendencję do wywoływanego przez bakterie lub wirusy zapalenia skóry.

Najlepsze produkty dla Państwa małego münsterländera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Mały münsterländer

Rasa
Mały münsterländer
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Psy myśliwskie
Rozmiar
wysokość w kłębie: 52-56 cm (pies), 50-54 cm (suka)
Waga
18-27 kilogramów
Budowa ciała
szczupła, silna i harmonijna
Oczy
oczy średniej wielkości ciemnobrązowego koloru
Uszy
bujnie owłosione zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
gęsta, średnio długa, wodoodporna sierść, różne warianty kolorystyczne: brązowo-biały i odcień tzw. brązowej pleśni z brązowymi plamkami
Cechy szczególne
dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, bardzo żywe usposobienie, wymaga wyzwań
Charakter
inteligentny, lubiący pracę, kochający dzieci, posłuszny
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści
Zdrowie
Podatność na zapalenie skóry

Poznaj również inne psy myśliwskie i towarzyszące:

  • Thai Ridgeback: W Tajlandii tradycyjnym psem myśliwskim jest właśnie Thai Ridgeback. Także w Europie ten czworonożny pies z charakterystycznym umaszczeniem zdobył już wielu fanów. Jego zachowanie jest bardziej pierwotne i ostrożniejsze niż można to spotkać u innych ras psów.
  • Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszym na świecie projektem „Doodle“. Celowe skrzyżowanie pudla z English Pointerem stworzyło nową rasę psów myśliwskich, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana i podlega określonemu standardowi rasy.
  • Dalmatyńczyk: Ze względu na łaty na swojej sierści Dalmatyńczyk jest rzucającą się w oczy postacią. Ta rasa psa zachwyca jednak nie tylko wyjątkowym wyglądem. Jest on bowiem równie elegancki, jak inteligentny. To idealny pies do biegania. Dalmatyńczyk jest doskonałym towarzyszem do uprawiania sportu.
  • Rhodesian Ridgeback: Kiedyś bronił domów swoich właścicieli i polował na duże zwierzęta, dzisiaj jest popularnym psem rasowym, który zachwyca atletyczną sylwetką i doskonałym charakterem.
  • Shar-Pei: Dla wyglądu Shar-Pei zdecydowanie charakterystyczne są jego słodkie zmarszczki. Jeszcze w latach siedemdziesiątych jego rasa uznawana była za najrzadszą rasę psa na świecie, w Chinach uważano go za psa myśliwskiego, psa pasterskiego i stróżującego.

 

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa münsterländera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować