• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Mały münsterländer – ruchliwy amator pływania o doskonałym węchu

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein kleiner Münsterländer schaut direkt in die Kamera

Wierne brązowe oczy, długie zwisające uszy i bardzo duży temperament – mały münsterländer jest w stanie roztopić nawet najtwardsze serca. Przywiązany, kochający dzieci i radosny. A to nie wszystko, gdyż jest to także entuzjastyczny pies myśliwski z dużą gotowością do wysiłku. Dla tego żywiołowego psa życie w charakterze psa do towarzystwa z okazjonalnymi spacerami nigdy nie będzie wystarczające. Potrzebuje on ruchu – każdego dnia bez wyjątku.

Loading...

Pełen temperamentu myśliwy z niemieckiego regionu Münsterland

Zarówno małe, jak i duże münsterländery są psami myśliwskimi i należą do tak zwanych wyżłów. Te rasy psów charakteryzują się stójką, czyli wystawianiem zwierzyny, najczęściej podnosząc przy tym jedną z przednich łap. W ten sposób pokazują myśliwym swoją zdobycz. Przodkami małego münsterländera były tak zwane psy na przepiórki, od czasów średniowiecza powszechnie stosowane podczas polowań na ptaki. Na początku ubiegłego stulecia rozpoczęła się planowa hodowla münsterländera, początkowo pod nazwą Heidewachtel. W 1921 roku ustanowiono po raz pierwszy standardy rasowe dla małego münsterländera. Dziś ten wierny czworonóg jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianych psów myśliwskich.

Charakter małego münsterländera

Przede wszystkim mały münsterländer jest psem myśliwskim. Jego wyjątkowo czuły nos, radość z aportowania i elastyczność sprawiają, że to idealny towarzysz myśliwego w lesie, nad wodą i na polu. Przyjazny, wesoły i pełny temperamentu – w taki sposób ten długowłosy czworonóg prezentuje się na co dzień. Z dziećmi radzi sobie doskonale. Jest wierny i przywiązany do właściciela i jego rodziny.

Wychowanie i hodowla małego münsterländera

Ten inteligentny czworonóg jest chętny do pracy i musi mieć zajęcie. Ze względu na swoje wysokie kompetencje społeczne i sympatię w stosunku do dzieci nadaje się wprawdzie jako pies rodzinny, ale ta rola mu nie wystarcza. Jeśli nie jest wykorzystywany podczas polowań, musi wyszaleć się w inny sposób, na przykład podczas uprawiania psiego sportu. Dzięki swojemu doskonałemu węchowi świetnie radzi sobie w trackingu i mantrailingu. Wystarczająco dużo zabawy i długie spacery w otoczeniu przyrody to obowiązek właściciela tej rasy, wynikający z natury małego münsterländera. Pies uwielbia wodę i bardzo chętnie podąża za swoim węchem. Może to być jednak również źródłem problemów, jeśli pies nie zostanie poddany troskliwemu wychowaniu. Jeśli złapie trop, jego instynkt łowiecki może wziąć górę. Aby utrzymać go w ryzach, należy od samego początku konsekwentnie i kompetentnie wychowywać psa. Zalecamy uczęszczanie do szkoły psów już w wieku szczenięcym i intensywny trening, jeśli zależy Państwu na tym, żeby münsterländer stał się Państwa posłusznym towarzyszem w codziennym życiu.

Pielęgnacja małego münsterländera

Sierść małego münsterländera jest łatwa w pielęgnacji. wystarczy wyszczotkować ją kilka razy w tygodniu.

Cechy szczególne małego münsterländera

Münsterländery to raczej zapaleni myśliwi, a nie psy do towarzystwa, chociaż niepoważni hodowcy często reklamują je jako idealne psy dla rodzin. Jeżeli chcieliby Państwo nabyć psa tej rasy, warto zastanowić się, czy będą Państwo w stanie zapewnić temu wulkanowi energii wystarczająco dużo wyzwań fizycznych i intelektualnych. Szukając szczeniaka, należy koniecznie skontaktować się z hodowcą, który został uznany przez Związek Kynologiczny w Polsce. Małe münsterländery mają tendencję do wywoływanego przez bakterie lub wirusy zapalenia skóry.

Najlepsze produkty dla Państwa małego münsterländera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Mały münsterländer

Rasa
Mały münsterländer
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Psy myśliwskie
Rozmiar
wysokość w kłębie: 52-56 cm (pies), 50-54 cm (suka)
Waga
18-27 kilogramów
Budowa ciała
szczupła, silna i harmonijna
Oczy
oczy średniej wielkości ciemnobrązowego koloru
Uszy
bujnie owłosione zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
gęsta, średnio długa, wodoodporna sierść, różne warianty kolorystyczne: brązowo-biały i odcień tzw. brązowej pleśni z brązowymi plamkami
Cechy szczególne
dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, bardzo żywe usposobienie, wymaga wyzwań
Charakter
inteligentny, lubiący pracę, kochający dzieci, posłuszny
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści
Zdrowie
Podatność na zapalenie skóry

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa münsterländera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować