Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00 -17:00

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00 -17:00

Przywołanie awaryjne psa — niczym werbalna smycz

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kleiner Hund läuft zurück zum Herrchen

Odkrywanie świata bez smyczy w towarzystwie swojego właściciela to dla wielu psów spełnienie marzeń. Z perspektywy psa swobodny bieg daje wiele możliwości do poznawania otoczenia i zabawy. To także wiele kuszących atrakcji, począwszy od fascynujących przejażdżek po kontakt z innymi psami czy ludźmi. W takich momentach ważne jest, aby przywołanie awaryjne psa mogło w razie potrzeby zastąpić smycz. Tutaj dowiedzą się Państwo więcej o tej ważnej komendzie.

Loading...

Dlaczego przywołanie awaryjne psa jest aż tak ważne?

Dla psa świat składa się z niezliczonej ilości ciekawych informacji, których ludzkie zmysły nie potrafią zarejestrować. Nie zawsze da się rozpoznać powód, dla którego pies nagle postanawia udać się swoją drogą, nie zważając na swojego właściciela. Nawet najbardziej posłuszne psy zostawią swojego przewodnika w tyle, gdy na ich drodze nagle pojawi się inny psi towarzysz albo nieodparta potrzeba polowania czy zabawy. Jeśli pies stwarza w ten sposób zagrożenie dla siebie lub otoczenia, albo zachowanie ulubieńca wykracza poza ustalone normy, należy zadziałać.

Na naszą komendę pies powinien bez zastanowienia zostawić swoje zajęcie i wrócić do nas. Nawet jeśli potencjalna zdobycz tylko czeka, by ją dopaść lub po drugiej stronie ulicy właśnie przechadza się atrakcyjnie pachnąca suczka: pies musi bezwarunkowo zastosować się do naszego przywołania. Tylko wtedy, jeśli pies każdorazowo reaguje na przywołania i jest posłuszny, można bez ryzyka spuścić go ze smyczy.

Dlaczego przywoływanie awaryjne psa jest takie trudne?

Często pojawia się następujący problem: pies ma zbyt wiele swobód w swoim codziennym życiu, aby samemu podejmować decyzje i na swój sposób manipulować swoim właścicielem. W rezultacie nasza władza jako przewodników zostaje nadwyrężona.

Jakiego słowa można użyć do przywoływania awaryjnego?

Dla awaryjnego przywoływania psa powinniśmy ustanowić komendę, która w życiu psa nie będzie miała żadnego innego zastosowania. Codzienne słowa takie jak „Przyjdź!” lub „Podejdź!” nie będą najlepszym wyborem. Przywołanie awaryjne jest specjalną komendą, która nie służy do codziennego przywoływania pupila, lecz ma być bez wyjątku przestrzegana między innymi w niebezpiecznych sytuacjach. Aby ustalić ten specjalny zwrot i uniknąć jego przypadkowego użycia w codziennych sytuacjach, można użyć komendy w języku obcym jak np. angielskiego: „Back!” lub „Turn!”. Możemy też użyć specjalnego gwizdka.

Jak na nowo wprowadzić przywołanie awaryjne?

Bez względu na to, czy uczymy komendy przywołania po raz pierwszy, czy wprowadzamy nową, bo poprzednia nie zadziałała: Taktyka wciąż pozostaje ta sama. Powrót psa do naszej nogi musi mieć dla niego pozytywne konotacje. Na początku warto zastosować szczególnie atrakcyjną przekąskę, przeznaczoną wyłącznie do tego szkolenia, ale tylko wtedy, gdy pies jest w pełni posłuszny. Nie chodzi tu o wabienie psa, a nagrodzenie jego posłuszeństwa.

Wzmocnienie w postaci smakołyku można również zastąpić atrakcyjną, aczkolwiek tylko do tego przeznaczoną zabawką. Należy pamiętać by nie podawać psu tej zabawki, on sami musi po nią do nas podejść.

Jak trenować przywoływanie awaryjne w warunkach o większej ilości bodźców?

Nawet jeśli przywołanie awaryjne zadziała w warunkach kontrolowanych, nie da się go zastosować w każdej sytuacji. W obecności pewnych bodźców pies na nowo określa priorytety pomiędzy przywołaniem a tym, czym w danej chwili się zajmuje. Ważne jest, by regularnie ćwiczyć przywoływanie w warunkach o zwiększonej ilości bodźców.

Warto trenować także w bardziej głośnych warunkach, np. na polanie czy w parku – w przypadku treningów na zewnątrz należy pamiętać jednak o początkowym zabezpieczeniu w postaci wystarczająco długiej smyczy i szelek dla psa.

Pamiętajmy o konsekwentności: stosujemy tylko komendy słowne i nagradzamy psa tylko wtedy, gdy ten bez zastanowienia reaguje na nasze przywołanie. By skierować na siebie uwagę psa, należy lekko pociągnąć za smycz. Najważniejszą motywacją dla psa będzie nasz autorytet w jego relacji z człowiekiem. Nasze wskazówki mają dla niego zawsze największe znaczenie.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować