Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Wycofanie produktu: RN Wilderness Adult Fish 2,5kg.

Wycofanie produktu: RN Wilderness Adult Fish 2,5kg.

Dalmatyńczyk – wrażliwy sportowiec z masą wdzięku

27.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Dalmatyńczyk biegnie przez łąkę

Dzięki cętkowanej sierści dalmatyńczyk jest charakterystyczny z wyglądu. Jednak nie tylko wygląd psa odróżnia tę rasę: Dalmatyńczyk, elegancki i inteligentny pies gończy, jest też doskonałym towarzyszem sportów i lojalnym przyjacielem. To, że rasa ta jest nerwowa i skomplikowana, to tylko uprzedzenie. Jeśli spełnia się jego wymagania, Dalmatyńczyk jest wysportowanym i wrażliwym towarzyszem.

Loading...

Antyczne korzenie

Dokładne pochodzenie dalmatyńczyka jest nieznane. Starożytne wizerunki babilońskie i egipskie przedstawiają psy cętkowane, dalsze ślady prowadzą do regionu Dalmacji w dzisiejszej Chorwacji. Te wizualnie spektakularne psy początkowo były szeroko rozpowszechnione w kręgach arystokracji i sporadycznie wykorzystywane jako psy myśliwskie, jednak ich wyraźnie widoczne umaszczenie nie nadawało się jako kamuflaż podczas polowań. Przede wszystkim dalmatyńczyk jest rasą psów towarzyszących: Zwierzęta te ochraniały furmanki. Nic więc dziwnego, że dalmatyńczyki nadal wytrzymują długodystansowe biegi. W Anglii w 1880 roku po raz pierwszy powstały wytyczne dotyczące hodowli tych psów.

Charakter dalmatyńczyka

Ten cętkowany czworonóg to kula energii; dobrze wyczuwa on nastrój swojego właściciela. Dzięki temu jest to miły pies towarzyszący, który świetnie się nadaje jako pies terapeutyczny i społeczny. Dzięki przyjaznemu usposobieniu dobrze czuje się z człowiekiem, jest wierny, a niekiedy tak przymilny, jak kot. Do tego uczucia dołącza żywiołowa energia. Charakter dalmatyńczyka wyraża się także przez wysoką inteligencję: Szybko uczy się on sztuczek i lubi wiele zabaw.

Wychowanie i chów dalmatyńczyka

Aby wychować dalmatyńczyka, potrzebna jest cierpliwość i opanowana osobowość. Mimo przywiązania do człowieka dalmatyńczyk wykazuje wyraźną samodzielność i egzekwuje swoją wolę. Dlatego wymagana jest konsekwencja, niejasności w przypadku dominacji nie są właściwe. Jednak dalmatyńczyki są również bardzo wrażliwe i zmieniają się w uparciuchy, kiedy czują, że zostały niesprawiedliwie potraktowane. Pozytywne wzmocnienie i pochwały są bardziej pomocne niż nagany i przymus. Dalmatyńczyki są przywiązane do swoich nawyków i reagują nadwrażliwością na zmiany w ciągu dnia. Dlatego pies powinien być włączany w codzienne czynności swojego ludzkiego stada. Stosownie do pierwotnej hodowli w charakterze psów gończych dalmatyńczyki są idealnym towarzyszem sportowców: Zwierzęta te uwielbiają towarzyszyć podczas joggingu, jazdy konnej i rowerowej, uwielbiają agility i zabawy w tropienie. Aby Państwa pies był zrównoważony, musi mieć możliwość spożytkowania energii. Ze względu na swoje rozmiary dalmatyńczyk potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca. Trzymanie ich w małych mieszkaniach bez wystarczającej przestrzeni lub trzymanie w kojcu są zatem wykluczone. Dalmatyńczyki mają silnie rozwinięty instynkt obronny. Aby uniknąć agresywnych zachowań wobec innych zwierząt, warto zadbać o ich odpowiednią socjalizację już w okresie szczenięcym.

Eine Nahaufnahme eines Dalmatiners.

Pielęgnacja dalmatyńczyka

Pielęgnacja sierści jest bardzo prosta w przypadku dalmatyńczyka: Psa należy szczotkować najlepiej codziennie za pomocą gumowego zgrzebła. Ze względu na to, że zwierzęta przez cały rok mają tendencję do zrzucania sierści, ważne jest regularne usuwanie luźnej sierści, ponieważ z mebli tapicerowanych i tekstyliów trudno ją sprzątnąć. Dalmatyńczyki mają duży apetyt, dlatego należy mieć oko na dostarczane kalorie. Im mniejsza jest pigmentacja u dalmatyńczyka, tym większe jest zagrożenie dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie głuchotą. Swojego zwierzaka należy wybierać – i dotyczy to każdej rasy – wyłącznie u renomowanego hodowcy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego dalmatyńczyka!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Dalmatyńczyk

Rasa
Dalmatyńczyk
Pochodzenie
prawdopodobnie Chorwacja
Klasyfikacja
Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne
Rozmiar
wysokość w kłębie: pies 56−62 cm − suka 54−58 cm
Waga
pies 27−32 kg − suka 24−28 kg
Budowa ciała
średniej wielkości, atletyczna
Oczy
brązowe lub bursztynowe, niebieskie oczy stanowią wyjątek w hodowli
Uszy
Uszy zwisające
Sierść i umaszczenie
Krótka, gęsta i mocna sierść, charakterystyczne cętki w kolorze czarnym lub wątrobianym na białym tle
Cechy szczególne
Szczenięta rodzą się z białą sierścią, dopiero po około 14 dniach pojawiają się plamy
Charakter
pełny temperamentu, lubiący ruch, zdolny do przystosowania się, lubiący pieszczoty, wrażliwy
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie
Zdrowie
podatny na problemy skórne i pęcherza moczowego, genetyczne skłonności do głuchoty, genetyczne defekty enzymatyczne, wymaga diety niskopurynowej, ostrożności z niektórymi lekami (awermektyny), defekt MDR1

Dowiedz się więcej o psach myśliwskich i towarzyszących:

  • Mały munsterlander: Mały Munsterlander jest uroczy, ma brązowe oczy i długie uszy. To zdecydowanie pies pełen temperamentu. Jest przywiązany do swojej rodziny, kocha dzieci i jest wesoły. Ponadto jest zapalonym psem myśliwskim.
  • Thai Ridgeback: W Tajlandii jest tradycyjnym psem myśliwskim. Czworonóg z charakterystyczną strukturą futra zdobył już wielu fanów w Europie. W swoim zachowaniu jest bardziej pierwotny i ostrożny niż inne rasy psów.
  • Rhodesian Ridgeback: Kiedyś bronił domów swoich właścicieli i polował na duże zwierzęta, dziś Rhodesian Ridgeback to popularny pies rasowy, który wyróżnia się atletyczną sylwetką i doskonałym charakterem.
  • Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszym „projektem Doodle“ na świecie. Celowe sparowanie pudla z English Pointerem dało nową rasę psów myśliwskich, która jest oficjalnie uznawana i przestrzega ustalonych standardów.
  • Shar pei: To pies z charakterystycznymi zmarszczkami, które obecnie są znakiem rozpoznawczym rasy. Jeszcze w latach siedemdziesiątych uważano go za najrzadszą rasę psów na świecie. W Chinach był używany jako pies do polowania, do pilnowania stad i jako stróż domu.
Loading...

Dalsze tematy w skrócie