Treningi agility dla psów: dla zwierzaków bystrych i sprawnych
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Agility to popularny sport dla psów, który ma coraz więcej zwolenników wśród właścicieli zwierzaków. I słusznie: treningi agility pozwalają psom ćwiczyć równowagę, co jest szczególnie ważne u psów miejskich, których właściciele pracują zawodowo. Zanim jednak zapiszą Państwo swojego psa szkolenie agility, warto upewnić się, czy taki rodzaj aktywności jest dla niego odpowiedni. Źle prowadzone treningi agility mogą prowadzić do problemów psychicznych i fizycznych (na przykład u psów nadpobudliwych lub mniej sprawnych). Zachęcamy do przeczytania zamieszczonych tu informacji, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach treningów agility!
Agility: znacznie więcej niż tylko trening dla psów
Agility to sport dla psów, który po raz pierwszy pojawił się na wystawach w Anglii w latach 80. XX w. Od tego czasu rozwinął się w niezależną dyscyplinę, w której odbywają się nawet mistrzostwa świata. Angielskie słowo „agility” oznacza zwinność i sprawność, co dobrze opisuje sedno tego psiego sportu, ponieważ chodzi w nim przede wszystkim o umiejętności, szybkość i koordynację ruchów psa.
Podczas treningu agility pies musi pokonać pole zgodnie z określonymi zasadami. Pies i jego opiekun muszą przy tym ściśle ze sobą współpracować. Opiekun pokazuje psu, co ma robić, za pomocą poleceń, pochwał i gestów.
Podczas treningu agility pies powinien możliwie bezbłędnie i szybko pokonać „tor treningowy”: przeszkody, slalom, tunel, stromizny, ściany, wiszące mostki, opony itd. Na końcu czeka go nagroda, a podczas turnieju być może także puchar lub medal. Dla wielu psów trenujących agility samo pokonanie toru przeszkód i radość opiekuna są już wystarczającą nagrodą.
Zanim zaczniecie: warunki do spełnienia przed rozpoczęciem ćwiczeń agility
Wielu opiekunów psów wierzy, że sport dla psów, który zapewnia im wiele ćwiczeń, ekscytujących zadań, ćwiczeń koordynacyjnych i treningu wytrzymałościowego, jest wyjątkowo „zdrowym” zajęciem. Nie dotyczy to jednak wszystkich psów.Jak już wspomnieliśmy, agility to intensywne ćwiczenia, które od samego początku są bardzo wymagające. Dlatego zanim Państwa pies będzie mógł trenować agility, musi spełnić kilka ważnych warunków wstępnych.
Wymagania dotyczące psa:
- Musi być absolutnie zdrowy i sprawny. Najlepiej, aby stan zdrowia psa skontrolował weterynarz.
- Musi mieć więcej niż 15 tygodni. U młodszych psów mogłoby dojść do deformacji struktury kości.
- Nie jest reprezentantem rasy psów dużych (dogi, bernardyny, nowofundlandy) lub niskich o długim grzbiecie (bassety, jamniki).
- Nie cierpi na choroby stawów, takie jak dysplazja stawów łokciowych lub biodrowych.
- Nie ma żadnych problemów ze sprawnością, zwłaszcza problemów psychicznych.
Agility: zalety i wady tej dyscypliny psiego sportu
Jeśli Państwa pies zna już wszystkie podstawowe polecenia, takie jak „siad!”, „zostań!” czy „hop!”, jest zdrowy, aktywny i wystarczająco ciekawy, mogą Państwo zacząć szkolenia agility! Trening agility oznacza wspólną zabawę, wspólnie spędzony czas i kreatywną pracę dla psów i ludzi.
Zalety ćwiczeń agility w skrócie:
- Aktywność fizyczna dla psa i człowieka
- Wzmacnianie koordynacji
- rozwijanie intelektu psa (umiejętność łączenia faktów, pamięć)
- Odpowiednie obciążenie
- Wzmacnianie relacji między psem a człowiekiem (praca zespołowa)
- Kontakty społeczne z innymi psami podczas treningu
- Wymiana doświadczeń z innymi właścicielami psów
Zaleca się, aby zacząć ćwiczenia agility od kursów w „szkole” dla psów. Tam, jako początkujący, nauczą się Państwo, jak właściwie motywować swojego psa i jak planować trening w odpowiedni sposób.
Trzeba też wspomnieć o minusach ćwiczeń agility:
- Zajęcia szkoleniowe zajmują dużo czasu.
- Sprzęt do samodzielnego zakupu lub lekcje w szkole dla psów są drogie.
- Jeśli opiekun psa ma zbyt wysokie ambicje, może łatwo przeciążyć psa.
- Mogą stresować psa ze względu na wysokie wymagania podczas szkolenia.
- Ćwiczenia tego typu nie nadają się dla wszystkich ras ani dla psich seniorów i młodych psów.
- Są niewskazane dla psów, które mają lub mogą mieć problemy ze stawami.
- Często niedocenianym skutkiem ćwiczeń agility jest stres wynikający ze zbyt intensywnego treningu. Należy od razu dowiedzieć się, czego można oczekiwać od swojego psa i jak go uspokoić i zrelaksować po treningu, na przykład poprzez masaż.
Renomowani trenerzy psów, tacy jak Turid Rugaas, ostrzegają przed niewłaściwym i zbyt intensywnym trenowaniem agility. Przede wszystkim ciągłe dopingowanie psa i zachęcanie go do nowych ćwiczeń powoduje stałe uwalnianie hormonów stresu, które w dłuższej perspektywie są szkodliwe dla psiego organizmu. Dużą ostrożność trzeba zachować także w przypadku psów, które są nadaktywne, nerwowe i wykazują ogromną chęć poprawy. Należą do nich zwłaszcza psy rasy border collie. W takich przypadkach agility to dyscyplina psiego sportu, którą należy uprawiać z rozwagą.
Wszystkie takie psy mają jednak wiele innych możliwości treningowych!
Informacje na ten temat zebraliśmy pod hasłem „Degility”.
Również dla Państwa: ćwiczenia agility domu
Nikt nie lubi wychodzić na dwór, gdy jest brzydka pogoda, ale ćwiczenia agility można też wykonywać w domu, przy niewielkim nakładzie wysiłku i za darmo.
Ćwiczenia agility w domu
- Klasycznym ćwiczeniem agility w domu jest tunel. Idealnym rozwiązaniem jest pożyczenie tekstylnego tunelu od dziecka, ale wystarczą do tego także dwa lub trzy krzesła i koc.
- Krzesła należy ustawić w rzędzie i przykryć kocem.
- Trzeba upewnić się, czy krzesło ma dość wysokie nogi, aby pies łatwo się pod nim zmieścił.
- Potem można zwabić psa do tunelu i poczekać na niego po drugiej stronie.
- Ponieważ niektóre psy boją tego zadania, należy pochwalić swojego pupila, nawet jeśli włoży tylko głowę lub łapę do tunelu.
To ćwiczenie równowagi także wykonuje się szybko:
- Potrzebna jest solidna półka, którą należy umieścić na dwóch ciężkich skrzynkach po napojach.
- Psa zapinamy na smyczy, ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu tak szybko nie spadnie. Wypadek mógłby bowiem spowodować uraz i negatywne nastawienie do ćwiczeń.
- Należy upewnić się, że deska nie przesuwa się ani nie spada, gdy pies próbuje utrzymać na niej równowagę.
Wskazówka: warto ćwiczyć agility w podróży i podczas spacerów z psem! Można na przykład wykorzystać grubą gałąź do ćwiczenia równowagi albo zachęcić psa do przeskakiwania przez duże kamienie w strumieniu.