Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Wycofanie produktu: RN Wilderness Adult Fish 2,5kg.

Wycofanie produktu: RN Wilderness Adult Fish 2,5kg.

Golden Retriever - charakter, żywienie, pielęgnacja, cena

14.05.2024 - Czas czytania: 8 minuty

W parku stoi golden retriever

Golden Retriever to rasa ciesząca się od lat dużą popularnością. Ujmuje nie tylko ciepłym i przyjaznym wyglądem, ale także wyjątkowo radosnym i towarzyskim usposobieniem. Goldeny to psy inteligentne, aktywne i oddane człowiekowi – w końcu zostały wyhodowane jako rasa myśliwska. Dla kogo będą odpowiednim wyborem? Najważniejsze informacje na temat golden retrieverów znajdziesz w tym artykule.

Loading...

Podstawowe informacje o golden retrieverach

Podsumowanie Golden Retriever

Rasa
Golden Retriever
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Pies aportujący
Wielkość
Pies od 56 do 61 cm w kłębie, suka od 51 do 56 cm w kłębie
Masa ciała
Pies od 30 do 40 kg, suka od 25 do 35 kg
Budowa ciała
Harmonijna, proporcjonalna, z mocnym kośćcem
Oczy
Ciemne, z kochającym spojrzeniem
Uszy
Średnie, osadzone na wysokości oczu, opadające
Sierść i umaszczenie
Wodoodporna sierść, gładka albo pofalowana, z grubym podszerstkiem i dłuższymi włosami na nogach i ogonie; w odcieniach złota
Cechy szczególne
Kocha wodę, lekko linieje przez cały rok
Charakter
Kochany, wierny, chętny do pracy
Pielęgnacja
Cotygodniowe wyczesywanie, w okresach wymiany okrywy – codziennie
Zdrowie
Tendencja do nadwagi, artretyzmu, w zależności od hodowli ryzyko epilepsji, niedoczynności tarczycy i alergii pokarmowej

Golden retriever – historia i pochodzenie rasy

Golden retriever to rasa pochodząca ze Szkocji, utworzona pod koniec wieku dziewiętnastego.

Historia jej rodowodu nie jest jednak do końca sprecyzowana. Choć istnieją rozmaite teorie na temat okoliczności jej powstania, różne źródła pozostają zgodne co do jednego – twórcą rasy był szkocki lord Tweedmouth, sir Dudley Coutts Marjoribanks. Według najbardziej prawdopodobniej hipotezy, lord celowo skojarzył żółtego, gładkowłosego retrievera z rasą tweed water spaniel. Celem hodowli było uzyskanie idealnej rasy myśliwskiej z doskonale rozwiniętymi umiejętnościami do aportowania na lądzie i w wodzie. Dalej prowadzone krzyżówki – z seterem irlandzkim, labradorem retrieverem, nowofundlandem i bloodhoundem – miały na celu uszlachetnienie utworzonej linii.

Nowo powstałą rasę psów zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie w Crystal Palace w Anglii w 1908 roku. Od 1913 roku golden retriever jest oficjalnie uznaną rasą.

Jak wygląda golden retriever?

Golden retrievery to psy średnich rozmiarów o harmonijnej i muskularnej sylwetce. Osadzona na szerokiej szyi głowa jest proporcjonalna względem tułowia i kończyn. Szeroko rozstawione, „sarnie” oczy w kolorze ciemnobrązowym z ciemnymi powiekami współgrają kolorystycznie z szatą. Zgodnie z europejskim standardem rasy, umaszczenie goldena może wpisywać się w przeróżne odcienie złota i kremu (dopuszczalne jest występowanie niewielkiej ilości białych włosów na klatce piersiowej). Miejscami półdługa sierść może być z kolei gładka lub falowana.

W zależności od płci, wielkość golden retrieverów mieści się w zakresie od 51 do 61 cm w kłębie, natomiast masa ciała wynosi od 25 do 35 kg.

Jaki charakter ma golden retriever?

Golden retriever to pies pewny siebie, posłuszny, o zrównoważonym temperamencie oraz wyjątkowo radosnym i przyjaznym usposobieniu. Jest inteligentny, cierpliwy, bardzo towarzyski i rodzinny – bezgranicznie oddany swoim opiekunom, ale także otwarty na innych ludzi i zwierzęta. Posiada nieskończone pokłady energii i entuzjazmu. Wykazuje gotowość do pracy i nieustanną chęć towarzyszenia człowiekowi. Jest bardzo pojętny, bystry i z reguły nie ma większego problemu, aby go ułożyć.

Dzięki zrównoważonemu charakterowi, golden retrievery bardzo rzadko reagują z gwałtownością i nerwowością. Nie mają tendencji do agresji, bojaźliwości czy dominacji.

Należy jednak mieć na uwadze, że silnie zaznacza się u nich wrodzony instynkt łowiecki. Pies tej rasy chętnie powyleguje się przez pewien czas na kanapie, jednak będzie także wymagał zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu oraz stymulacji umysłowej.

Golden retriever – linie hodowlane

Tak jak w przypadku labradora retrievera, border collie, owczarka australijskiego i wielu innych pracujących ras psów, także golden retrievery dzielą się na dwie linie hodowlane:

  • Field trial – linia pracująca – lżejsza, bardziej usportowiona, skupia się na osiągnięciach zwierząt. Będzie lepszym wyborem zwłaszcza na potrzeby polowań i wyczerpujących psich sportów.
  • Show line – linia wystawowa – z natury spokojniejsza i bardziej wyważona, posiada bardziej zwartą, cięższą budowę ciała. Hodowcy wybierający tę linię golden retrieverów mają z tyłu głowy nie tylko sukcesy wystawowe, ale też cechy charakterologiczne wyróżniające dobrego przyjaciela rodziny, a więc wiernego, kochającego czworonoga z wygaszonym instynktem łowieckim i popędem do aportowania.

Żywienie golden retrieverów

Golden retrievery to psy o wyjątkowo dobrym apetycie. Z tego też względu, pomimo umiłowania do aktywności i zabawy, zwierzęta te mają również skłonność do nadwagi. Nadprogramowe kilogramy nie pozostają bez wpływu na stawy i ogólne zdrowie, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na zbilansowane odżywianie. Pamiętać trzeba o tym, aby psa nie przekarmiać i dokarmiać przy stole, a dzienną ilość karmy pomniejszać o podawane smaczki treningowe i inne przysmaki dla psa.

Żywienie golden retrievera oprzeć można zarówno na gotowej, wysokiej jakości karmie dla psów lub modelu BARF. Decydując się na samodzielnie komponowanie posiłków, należy pamiętać o tym, aby podawany pokarm uzupełniać odpowiednimi suplementami, które pokryją dzienne zapotrzebowanie psa na wszystkie substancje odżywcze.

Wybierając gotową karmę dla goldena, warto z kolei zwrócić uwagę w szczególności na produkty z dodatkiem chondroityny i glukozaminy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pierwsze z nich zadbają o zdrowe stawy i kości, z kolei te ostatnie wspomogą kondycję całego organizmu – w tym stan skóry i okrywy włosowej.

Golden retriever – opieka i wychowanie

Golden retriever to średniej wielkości psy myśliwskie o instynkcie łowieckim. Ich natura stawia konkretne wymogi, jeśli chodzi o opiekę i wychowanie. Należy pamiętać, że choć psy te są przyjazne i posłuszne w swoim usposobieniu, potrzebują konsekwentnego wychowania od małego. Z uwagi na tendencje do nadwagi, już szczeniakowi należy wyraźnie sygnalizować, że „żebranie” i samowolne poszukiwanie pokarmu są zakazane. Dzięki temu, golden retriever od szczenięcego wieku nie będzie gromadzić nadprogramowych kilogramów, co mogłoby stanowić zdrowotne obciążenie w dorosłości.

W idealnym układzie, golden retriever ma swobodny dostęp do ogrodu lub działki i nie pozostaje samotnie przez dłuższy czas, dzięki czemu może wypracować bliską więź z opiekunami. Nie oznacza to jednak, że pies ten zupełnie nie nadaje się do mieszkania. W takiej sytuacji należy jednak zapewnić mu każdego dnia zwiększoną dawkę ruchu – goldeny retrievery to rasa energiczna i aktywna.

Na czas nieobecności, warto pozostawić w zasięgu inteligentne zabawki dla psa, które zajmą go na dłużej, a dodatkowo będą stymulowały jego intelektualny rozwój. W codziennym harmonogramie nie może jednak zabraknąć długich spacerów i zabaw – zwłaszcza w uwielbianie przez goldeny aportowanie. Psy tej rasy doskonale sprawdzić się też mogą w różnych dyscyplinach sportowych. Upust swojej energii mogą dać między innym podczas trenowania agility, canicross, flyball czy obedience. Bodźcem dostarczającym radości i wyzwań będzie również tropienie użytkowe i zabawy w wodzie.

Aby pobudzić inteligencję golden retrievera i dać upust jego chęci do zabawy, warto wyposażyć się w różnorodny asortyment akcesoriów treningowych dla psa i zabawek. Wszystko to pozwoli zadbać o dobrą kondycję goldena – zarówno fizyczną, jak i umysłową.

Golden Retriever biegnie przez łąkę

Pielęgnacja golden retrieverów

Pielęgnacja golden retrieverów nie nastręcza większych trudności. Wystarczy szczotkować psa dwa razy w tygodniu bądź codziennie w okresie linienia. Należy również zadbać o uszy oraz zęby i dziąsła. Warto codziennie przeprowadzać rutynową kontrolę – nie zajmie to wiele czasu, a pozwoli skutecznie zapobiec wszelkim stanom zapalnym. Kąpiel należy przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa miesiące lub w razie potrzeby – gdy sierść jest nieświeża, brudna, objęta infekcją lub matowa.

Ile żyje golden retriever?

Średnia długość życia golden retrieverów wynosi 12 lat. Nie da się jednak jednoznacznie określić, jak długo będzie żyć konkretny przedstawiciel tej rasy. Golden retriever pochodzący z dobrej linii, nieobciążony genetycznie, zdrowo żywiony, aktywny i otoczony właściwą opieką, może osiągnąć wiek nawet i 15 lat. Dłuższemu życiu psa sprzyjać będzie zachowanie prawidłowej masy ciała. Jak donoszą badania naukowe, otyłość może skracać czas życia zwierząt nawet o około 20%.

Ile kosztuje golden retriever?

Cena za Golden retrievera pochodzącego z legalnej hodowli wahać się może od 4000 do nawet 8000 zł. Wpływ na ostateczną kwotę ma zarówno sama hodowla, jak również linia genetyczna psa i lokalizacja. Pewne jest jedno – nie jest to mały wydatek. Jeśli więc zależy nam na posiadaniu psa właśnie tej rasy, lecz kwota ta mocno wykracza poza przewidywany budżet, warto rozejrzeć się po schroniskach.

Wbrew pozorom, nie brakuje w nich zwierząt rasowych. Wówczas za takiego psa należy uiścić tylko odpowiednią opłatę, zależną od zasad panujących w danej placówce. Zdecydowanie należy natomiast wystrzegać się hodowców, którzy oferują szczenięta golden retriever po cenie mocno odbiegającej od tzw. rynkowych standardów – tego typu ogłoszenia najprawdopodobniej pochodzą z tak zwanych pseudohodowli.

Wybór hodowli golden retrieverów – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup szczeniaka golden retriever, należy przede wszystkim skupić się na znalezieniu dobrego hodowcy. Z uwagi na wzmożony popyt na tę rasę, wciąż spotykać się można z tak zwanymi pseudohodowlami, które nastawione są na jak najszybszą sprzedaż szczeniąt z jak największym zyskiem. A to odbywa się niestety kosztem samych zwierząt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli golden retrieverów? Przede wszystkim należy upewnić się, że działa ona legalnie – najlepszym tego dowodem jest posiadanie poświadczenia o zrzeszeniu w Związku Kynologicznym w Polsce. Standardem wśród odpowiedzialnych hodowoców jest oczywiście kojarzenie wyłącznie zdrowych rodziców z rodowodem, podpisanie umowy sprzedaży z nowym opiekunem oraz posiadanie dokumentacji dotychczas prowadzonej opieki medycznej wraz ze wszystkimi niezbędnymi szczepieniami.

Dobry hodowca golden retrieverów wykaże się odpowiedzialnością i autentycznym zainteresowaniem losem swoich dotychczasowych podopiecznych. Dlatego też, nie należy się dziwić, kiedy hodowca zada potencjalnemu nowemu opiekunowi kilka pytań – celem jest upewnienie się, że szczeniak trafi w dobre ręce.

Zanim ostatecznie zabierzesz małego goldena do domu, odwiedź hodowlę kilka razy, poproś o pokazanie jego rodziców i zadaj hodowcy wszystkie pytania, jakie przychodzą Ci do głowy. Zwróć uwagę na warunki, w jakich przebywają zwierzęta oraz ich zachowanie. Odkurzacz, obroża, dzieci, obce osoby i jazda samochodem nie powinny być niczym nowym dla szczeniaków.

Golden retriever – dla kogo będzie to odpowiednia rasa?

Przyjazny charakter, cierpliwość, chęć do zabawy i ogromne pokłady miłości – wszystko to sprawia, że golden retrievery są bardzo popularną rasą w szczególności wśród rodzin z dziećmi. Inteligencja, posłuszeństwo i zapał do pracy sprawiają, że psy te są cenione w służbach ratunkowych i mundurowych.

Niezrównany entuzjazm, otwartość, łagodny charakter i oddanie człowiekowi predysponują tę rasę także do roli przewodników osób niewidomych, pracy z osobami niepełnosprawnymi i dogoterapii. Z uwagi na swoje otwarte i łagodne usposobienie, golden retriever nie jest natomiast polecany do roli psa stróżującego.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Golden Retrievera!

Do produktów dla psów

Jeśli twoje serce bije dla Retrieverów, powinieneś również przyjrzeć się tym rasom:

  • Chesapeake Bay Retriever: Chesapeake Bay Retriever, zwany również “Chessie”, to wszechstronny pies do pracy i dla rodziny. Ma dwie wielkie pasje: wodę i zabawę z dziećmi. Dodatkowo jest pilnym i łatwo uczącym się psem myśliwskim.
  • Flat Coated Retriever: Flat Coated Retriever przekonuje swoimi cechami zarówno myśliwych czy aktywnych sportowców, jak i rodziny z dziećmi. Łączy w sobie potężną elegancję z szlachetnym wyglądem. Jest posłusznym, łatwym w pielęgnacji towarzyszem.
  • Retriever z Nowej Szkocji: Nova Scotia Duck Tolling Retriever, nazywany również “Toller”, został pierwotnie wyhodowany do przyciągania i aportowania kaczek. Tollery są psami, które nadają się do polowania i sportów kynologicznych. Chętnie współpracują z człowiekiem.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie