• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Nova Scotia Duck Tolling Retriever – poczciwi myśliwi z Kanady

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Nova Scotia Duck Tolling Retriever leżący w trawie

Ta ciekawa odmiana retrieverów z Kanady powstała, aby ułatwić myśliwym pracę poprzez przynoszenie i aportowanie kaczek. Są to psy, które doskonale nadają się do polowania i psich sportów. Lubią współpracować z człowiekiem i łatwo je wychować.

Loading...

Eksperci w polowaniu na kaczki

Retriever z Nowej Szkocji to stosunkowo nieznana u nas rasa, która w 1956 roku prawie wyginęła. Całe szczęście, że do tego nie doszło, ponieważ jest to naprawdę wspaniała odmiana retrievera. Pochodzi z Nowej Szkocji w Kanadzie, gdzie została wyhodowana, aby wabić i aportować kaczki. „Tolling” to nazwa czynności wykonywanej podczas polowania, kiedy myśliwy rzuca ze swojej kryjówki aport w szuwary. Pies skacze w trzciny, przynosi aport i ponownie pojawia się na powierzchni. Spektakl intryguje kaczki, które, chcąc przyglądać mu się z bliska, wchodzą w zasięg strzelby. Pies aportuje również ustrzeloną zdobycz.

W 1945 r. rasę uznało kanadyjskie stowarzyszenie hodowców psów, a w 1981 r. — Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI). Nowoszkockie retrievery to najmniejsza odmiana psów z rodziny retrieverów. Samce osiągają zazwyczaj od 48 do 51 cm w kłębie, a suki — od 45 do 48 cm. Ich cechą charakterystyczną jest czerwona sierść połyskująca we wszystkich odcieniach czerwieni i pomarańczu. Gęsty podszerstek chroni aportującego psa przed wodą i zimnem.

Cechy i charakter retrieverów z Nowej Szkocji

Retrievery z Nowej Szkocji to psy pracujące, które pragną za wszelką cenę zadowolić swojego właściciela. Są inteligentne i żywiołowe. Zachowują swój entuzjazm do zabawy do późnej starości. Nova Scotia Duck Tolling Retriever bezwzględnie potrzebuje rodziny, do której będzie mógł się przywiązać. Nie będzie szczęśliwy w hodowli. Potrzebuje zarazem sensownego zajęcia fizycznego, jak i umysłowego — jego specjalnością jest w końcu polowanie. Aportowanie ma we krwi, więc szkolenie z dummy to doskonały pomysł. Retrievery z Nowej Szkocji chętnie uprawiają psie sporty, jak obedience, flyball bądź agility.

Wychowanie i hodowla retrievera z Nowej Szkocji

Retriever z Nowej Szkocji nie sprawia problemów wychowawczych, ponieważ chętnie współpracuje ze swoim właścicielem i zabiega o jego względy. Niestety, bywa również uparty, co może niekiedy prowadzić do frustracji. Potrzebują Państwo empatii, konsekwencji oraz wiedzy fachowej, aby wytrenować go na wiernego i zrównoważonego towarzysza. Żywiołowy retriever musi przede wszystkim nauczyć się kontrolować impulsywne zachowania. Jeśli zapewnią mu Państwo odpowiednią dawkę ruchu i zajęć, nowoszkocki retriever poradzi sobie w mieszkaniu. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wiejski dom z ogrodem.

Pielęgnacja retrievera z Nowej Szkocji

Miękka sierść średniej długości jest łatwa w pielęgnacji i niewymagająca. Regularne szczotkowanie jest wystarczające.

Zdrowie retrievera z Nowej Szkocji

Pula genowa nowoszkockich retrieverów jest stosunkowo mała. Mimo to rasa uchodzi za silną. Jest jednak podatna na choroby autoimmunologiczne, jak SRMA (steroid responsive meningitis/arteritis), czyli zapalenie opon mózgowych i stawów. Dlatego ważne, aby kupić szczenię od odpowiedzialnego hodowcy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego retrievera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Retriever z Nowej Szkocji

Rasa
Retriever z Nowej Szkocji
Pochodzenie
Nowa Szkocja, Kanada
Klasyfikacja
psy aportujące, płochacze, psy dowodne
Rozmiar
48−51 cm (pies), 45−48 cm (suka); tolerowane 2,5 cm różnicy
Waga
20−23 kg (pies), 17−20 kg (suka)
Budowa ciała
średniej wielkości, silny i umięśniony
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów; kolor: od bursztynowego do brązowego
Uszy
trójkątne, średniej wielkości; osadzone daleko z tyłu głowy
Sierść i umaszczenie
średniej długości, miękka sierść z miękkim podszerstkiem; umaszczenie od czerwonego do pomarańczowego z co najmniej jednym białym znaczeniem na ogonie, łapach, klatce piersiowej i z jedną gwiazdką
Cechy szczególne
duża chęć aportowania i zabawy
Charakter
inteligentny, pojętny i wytrwały, wrażliwy
Pielęgnacja
łatwy w pielęgnacji, wymaga regularnego szczotkowania
Zdrowie
mała pula genowa; podatność na różne choroby autoimmunologiczne, jak SRMA (zapalenie opon mózgowych); kupować wyłącznie u odpowiedzialnych hodowców

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla retrieverów z Nowej Szkocji

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie