Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Chesapeake Bay retriever – czas wskoczyć do wody!

02.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Großer brauner Chesapeake Bay Retriever Hund steht auf einer Wiese

Chesapeake Bay retriever – zwany również jako „chessie” – to wszechstronny pies pracujący i rodzinny. Ma dwie wielkie pasje: wodę i zabawę z dziećmi. To pilny, chętny do nauki pies myśliwski. Aktywne osoby i rodziny, które mogą zapewnić mu wystarczające zajęcie i urozmaicenie, zyskują oddanego, czujnego psa rodzinnego.

Loading...

Jak z bajki – historia Chesapeake Bay retrievera

W 1807 roku w Chesapeake Bay, na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, poszedł na dno angielski statek, na którego wraku znaleziono dwa szczeniaki: czerwonego Sailor i czarną suczkę Canton. Wyglądem przypominały one nowofundlandy, lecz najprawdopodobniej pochodziły od różnych ras z rodziny retrieverów i spanieli.

Oba psy wykazały się talentem łowieckim i zapoczątkowały hodowlę retrierverów z Chesapeake Bay. Sierść tych silnych psów jest niemalże całkowicie wodoodporna i na tyle ciepła, że mogą one bez wahania wskoczyć do lodowatej wody i aportować dziczyznę. Chessie jest dziś hodowany w wielu krajach jako pies myśliwski i towarzyszący.

Charakter Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever to inteligentny, ruchliwy i przyjazny pies, który silnie wiąże się ze swoimi ludźmi. Ten żywiołowy retriever jest w swoim żywiole zwłaszcza podczas zabawy z dziećmi. Późno dojrzewające psy mogą być jednak trudne do okiełzania w młodym wieku, co sprawia, że życie z małymi dziećmi może okazać się wyzwaniem.

W porównaniu do innych retrieverów, chessie jest bardziej energiczny i poważny. Potrzebuje dużej dawki wysiłku fizycznego i umysłowego. Mimo chęci do współpracy nie jest łatwy do wychowania, ponieważ lubi kwestionować polecenia i testować limity. Właściwa socjalizacja i konsekwentne wychowanie są niezbędne, aby utrzymać instynkt obronny i łowiecki dorosłego psa w ryzach.

Wychowanie i hodowla Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever czuje się dobrze w mieszkaniu w mieście wyłącznie wtedy, jeśli znajduje się w nim jedynie na czas snu. Lepszym rozwiązaniem dla tej aktywnej rasy będzie dom z ogrodem w spokojnej okolicy z dużą ilością ścieżek spacerowych. Chessie to czujny, spostrzegawczy pies, który w bloku mieszkalnym może stać się utrapieniem sąsiadów ze względu na nieustanne szczekanie — zwłaszcza, jeśli musi często zostawać sam.

Znudzony Chesapeake Bay retriever staje się kreatywny: efektem niezaspokojonych potrzeb mogą być dziury w ogrodzie, pogryzione meble lub buty oraz inne „artystyczne” pomysły. Wystarczy poświęcić psu więcej uwagi, aby zapobiec katastrofie. Poszukiwanie przysmaków w ogrodzie, udział w treningu mantrailingu lub ćwiczenia z użyciem dummy to doskonałe sposoby na zajęcie pupila. Zwłaszcza poszukiwanie dummy — na lądzie lub w wodzie — pomoże spełnić naturalne potrzeby retrievera, który z dumą przyniesie Państwu aportowany przedmiot.

Pielęgnacja Chesapeake Bay retrievera

Pielęgnacja Chesapeake Bay retrievera jest dosyć wymagająca. Zamiast podszerstka posiada on grubą, kręconą i odporną na zabrudzenia okrywę. Wystarczy szczotkować go od jednego do dwóch razy na tydzień, podczas wiosennej i jesiennej zmiany sierści.

Cechy szczególne Chesapeake Bay retrievera

Ta uwielbiająca wodę rasa posiada solidną budowę, lecz cierpi na szereg chorób dziedzicznych, które muszą zostać wyeliminowane w drodze hodowli. Listę sprawdzonych hodowców otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Zdrowy, zadbany pies może dożyć od 10 do 13 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego Chesapeake Bay retrievera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Chesapeake Bay retriever

Rasa
Chesapeake Bay retriever
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Psy aportujące
Rozmiar
wysokość w kłębie: 53−66 cm
Waga
25–37 kg
Budowa ciała
silna, prostokątna i umięśniona
Oczy
średniej wielkości, jasnobrązowa
Uszy
małe, przylegające do głowy
Sierść i umaszczenie
kręcona, wytrzymała okrywa, w różnych odcieniach brązu
Cechy szczególne
wymagający pod względem nauki i obciążenia pracą
Charakter
lubiący wodę i dzieci, kochający ruch, inteligentny
Zdrowie
predyspozycje do niektórych chorób dziedzicznych stawów i oczu

Jeśli twoje serce bije dla retrieverów, powinieneś również przyjrzeć się tym rasom:

  • Flat coated retriever: Der Flat Coated Retriever überzeugt mit seinen Qualitäten sowohl Jäger, sportlich Aktive als auch Familien mit Kindern. Er verbindet kraftvolle Eleganz mit edlem Aussehen, ist dabei ein gehorsamer, pflegeleichter Begleiter bei Wind und Wetter.
  • Golden retriever: Szukasz psa o przyjaznym charakterze, który jest posłuszny i łagodny, a przy tym aktywny? Golden retriver to strzał w dziesiątkę! Ten pies do aportowania stał się jedną z najpopularniejszych ras w kraju.
  • Labrador retriever: Labrador obecnie należy do najpopularniejszych ras psów. Nic dziwnego! Z jego przyjaznym charakterem, dużym przywiązaniem i chęcią nauki, okazuje się on być wzorowym towarzyszem.
  • Retriever z Nowej Szkocji: Retriver z Nowej Szkocji, nazywany również Tollerem, został pierwotnie wyhodowany do polowania na kaczki. Ten pies idealnie nadaje się do pomocy myśliwym, a także do sportów kynologicznych. Chętnie współpracuje z człowiekiem.

 

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa chesapeake bay retrievera

Loading...

Dalsze tematy w skrócie