• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Chesapeake Bay retriever – czas wskoczyć do wody!

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Großer brauner Chesapeake Bay Retriever Hund steht auf einer Wiese

Chesapeake Bay retriever – zwany również jako „chessie” – to wszechstronny pies pracujący i rodzinny. Ma dwie wielkie pasje: wodę i zabawę z dziećmi. To pilny, chętny do nauki pies myśliwski. Aktywne osoby i rodziny, które mogą zapewnić mu wystarczające zajęcie i urozmaicenie, zyskują oddanego, czujnego psa rodzinnego.

Loading...

Jak z bajki – historia Chesapeake Bay retrievera

W 1807 roku w Chesapeake Bay, na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, poszedł na dno angielski statek, na którego wraku znaleziono dwa szczeniaki: czerwonego Sailor i czarną suczkę Canton. Wyglądem przypominały one nowofundlandy, lecz najprawdopodobniej pochodziły od różnych ras z rodziny retrieverów i spanieli.

Oba psy wykazały się talentem łowieckim i zapoczątkowały hodowlę retrierverów z Chesapeake Bay. Sierść tych silnych psów jest niemalże całkowicie wodoodporna i na tyle ciepła, że mogą one bez wahania wskoczyć do lodowatej wody i aportować dziczyznę. Chessie jest dziś hodowany w wielu krajach jako pies myśliwski i towarzyszący.

Charakter Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever to inteligentny, ruchliwy i przyjazny pies, który silnie wiąże się ze swoimi ludźmi. Ten żywiołowy retriever jest w swoim żywiole zwłaszcza podczas zabawy z dziećmi. Późno dojrzewające psy mogą być jednak trudne do okiełzania w młodym wieku, co sprawia, że życie z małymi dziećmi może okazać się wyzwaniem.

W porównaniu do innych retrieverów, chessie jest bardziej energiczny i poważny. Potrzebuje dużej dawki wysiłku fizycznego i umysłowego. Mimo chęci do współpracy nie jest łatwy do wychowania, ponieważ lubi kwestionować polecenia i testować limity. Właściwa socjalizacja i konsekwentne wychowanie są niezbędne, aby utrzymać instynkt obronny i łowiecki dorosłego psa w ryzach.

Wychowanie i hodowla Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever czuje się dobrze w mieszkaniu w mieście wyłącznie wtedy, jeśli znajduje się w nim jedynie na czas snu. Lepszym rozwiązaniem dla tej aktywnej rasy będzie dom z ogrodem w spokojnej okolicy z dużą ilością ścieżek spacerowych. Chessie to czujny, spostrzegawczy pies, który w bloku mieszkalnym może stać się utrapieniem sąsiadów ze względu na nieustanne szczekanie — zwłaszcza, jeśli musi często zostawać sam.

Znudzony Chesapeake Bay retriever staje się kreatywny: efektem niezaspokojonych potrzeb mogą być dziury w ogrodzie, pogryzione meble lub buty oraz inne „artystyczne” pomysły. Wystarczy poświęcić psu więcej uwagi, aby zapobiec katastrofie. Poszukiwanie przysmaków w ogrodzie, udział w treningu mantrailingu lub ćwiczenia z użyciem dummy to doskonałe sposoby na zajęcie pupila. Zwłaszcza poszukiwanie dummy — na lądzie lub w wodzie — pomoże spełnić naturalne potrzeby retrievera, który z dumą przyniesie Państwu aportowany przedmiot.

Pielęgnacja Chesapeake Bay retrievera

Pielęgnacja Chesapeake Bay retrievera jest dosyć wymagająca. Zamiast podszerstka posiada on grubą, kręconą i odporną na zabrudzenia okrywę. Wystarczy szczotkować go od jednego do dwóch razy na tydzień, podczas wiosennej i jesiennej zmiany sierści.

Cechy szczególne Chesapeake Bay retrievera

Ta uwielbiająca wodę rasa posiada solidną budowę, lecz cierpi na szereg chorób dziedzicznych, które muszą zostać wyeliminowane w drodze hodowli. Listę sprawdzonych hodowców otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Zdrowy, zadbany pies może dożyć od 10 do 13 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego Chesapeake Bay retrievera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Chesapeake Bay retriever

Rasa
Chesapeake Bay retriever
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Psy aportujące
Rozmiar
wysokość w kłębie: 53−66 cm
Waga
25–37 kg
Budowa ciała
silna, prostokątna i umięśniona
Oczy
średniej wielkości, jasnobrązowa
Uszy
małe, przylegające do głowy
Sierść i umaszczenie
kręcona, wytrzymała okrywa, w różnych odcieniach brązu
Cechy szczególne
wymagający pod względem nauki i obciążenia pracą
Charakter
lubiący wodę i dzieci, kochający ruch, inteligentny
Zdrowie
predyspozycje do niektórych chorób dziedzicznych stawów i oczu

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa chesapeake bay retrievera

Loading...

Dalsze tematy w skrócie