Labrador retriever – przyjazny, wszechstronny czworonóg
06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Labrador retriever zalicza się obecnie do najpopularniejszych ras psów. Co nie dziwi: w jego przyjaznym charakterze i pojętności uwidacznia się przystępna mieszanina temperamentów, która sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem. Ze względu na swoją wszechstronność labradory retrievery mają opinię psów nader pożytecznych, służą mianowicie jako przewodnicy osób niewidomych, pomocnicy służb ratunkowych i profesjonalni tropiciele. Warto pozwolić oczarować się temu prostodusznemu i energicznemu czworonogowi!
Od psa pokładowego do ulubieńca rodziny
Bezpośrednim przodkiem labradora retrievera był nowofundlandczyk wodołaz. Ta rasa była w szczególności wykorzystywana przez brytyjskich rybaków, którzy mniej więcej przed 500 laty zapuścili się na połów do wybrzeża Nowej Fundlandii. Bez jakiegokolwiek lęku przed wodą ich psy wskakiwały do morza, aby aportować sieci rybackie i liny bądź ryby, które wypadły z sieci. Okazywały również spory talent w aportowaniu ustrzelonego ptactwa wodnego. W połowie dziewiętnastego stulecia te wszechstronne nowofundlandzkie psy zyskały popularność również w Anglii. Brytyjscy miłośnicy polowań zainteresowali się nową rasą i rozpoczęto jej hodowlę – mimo to około roku 1870 rasa była bliska wyginięcia. W 1903 r. labrador retriever został w końcu oficjalnie uznany.
Usposobienie labradora retrievera
Inteligentny labrador retriever to prostoduszny, radosny pies, mocno przywiązujący się do ludzi. Nawiązuje doskonały kontakt szczególnie z dziećmi. Usposobienie labradora retrievera jest wrażliwe i przyjazne. Wykazuje nieprzepartą skłonność do przypodobania się swojemu opiekunowi i okazuje radość z każdej pochwały. Labrador retriever jest wszechstronny i odporny, nie brakuje mu także odwagi. Nie sprawdzi się natomiast w charakterze psa stróżującego, ani obronnego, ponieważ wobec obcych jest równie przyjazny, co wobec własnego opiekuna, a nadto jest bardzo ufny. Wytrzymałość, tempo i doskonały węch to kolejne cechy tego przyjaznego rasowca. Poza tym labrador retriever lubi wodę.
Wychowanie i chów labradora retrievera
Labrador retriever to bardzo pojętny pies, którego wychowanie nie nastręcza problemów – także osobom, które nie mają doświadczenia z psami. W przypadku dobrego wychowania labrador retriever będzie niedościgłym wzorem przystępności i przyjazności. Jest idealnym psem dla aktywnych właścicieli i usportowionych rodzin. W przypadku zbyt małej ilości ruchu i braku konsekwencji może – jak każdy pies – wykształcić pewne osobliwości w zachowaniu. Chciałby wyszaleć się u boku swoich opiekunów i będzie zrównoważony, gdy zapewni mu się dużo ruchu i bodźców. Podobnie, jak jego przodkowie, jest miłośnikiem intensywnego aportowania i wyszukiwania. Upust energii labradora retrievera można dać śmiało w sportach kynologicznych, tropieniu i mantrailingu. Jeżeli ponadto będzie miał częstą sposobność do zabawy w wodzie, okaże się zadowolonym i zrównoważonym psem.

Pielęgnacja labradora retrievera
Ponieważ labrador retriever linieje przez cały rok, wymaga codziennego czesania. Trzeba zwracać uwagę na dietę psa: labrador retriever nie jest wybredny i łatwo przybiera na wadze, co w konsekwencji obciąża stawy. Podobnie, jak inne duże psy, ma skłonność do dysplazji łokciowej i biodrowej. Mimo jego chęci do pływania w miarę możliwości należy unikać kąpania labradora retrievera. Środki pielęgnacyjne na bazie mydła niszczą typową dla tej rasy naturalną warstwę ochronną skóry.
Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Labradora Retrievera!
Podsumowanie Labrador Retrievers
- RasaLabrador Retrievers
- PochodzenieWielka Brytania
- KlasyfikacjaPsy aportujce, tropąice i wodne
- RozmiarSamiec psa od 56 do 57 centymetrów wysokości w kłąbie, samica psa od 54 do 56 centymetrów wysokości w kłąbie
- WagaSamiec od 32 do 35 kilogramów, samica 27 do 30 kilogramów
- Budowa ciałaśredniej wielkości, umięśniony, z wydatną czaszką i szeroką klatką piersiową, gruby zwężający się ogon ("wydra") u podstawy
- Oczyśredniej wielkości, brązowe, orzechowe
- Uszyśredniej wielkości dyski
- Struktura sierściStruktura krótka, pończoszona, z gęstym podkładem; sierść czarna, czekoladowo-brązowa, jasnobeżowa, kolor lisi czerwony
- Cechy szczególneimpregnujący film ochronny na skórze
- Charakterczuły, życzliwy, aktywny, odporny i odważny
- Pielęgnacjagęsta sierść przez cały rok, dlatego należy regularnie szczotkować, ale nie kąpać.
- ZdrowiePredyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, alergii, nietolerancji pokarmowej itp.