• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Ein Neufundländer liegt auf einer Wiese.

Nowofundlandczyk – wielki pies i morze

Imponujący, puszysty i niewiarygodnie łagodny: przypominający niedźwiedzia nowofundland to oddany czworonożny przyjaciel. Aby zapewnić mu odpowiednie warunki, trzeba przymilnemu Kanadyjczykowi oddać do dyspozycji sporo miejsca i poświecić mu wystarczająco dużo uwagi. Jeżeli przy tym mieszkają Państwo nad morzem lub przynajmniej w pobliżu zbiornika wodnego, Nowofundlandczyk będzie zapewne strzałem w dziesiątkę.

Loading...

Drakkary i łodzie rybackie

Mniej więcej tysiąc lat temu Wikingowie dopłynęli do wybrzeży Nowej Fundlandii. W ich towarzystwie: duże psy do polowań na niedźwiedzie, z których część po odpłynięciu nordyckich żeglarzy pozostała na wyspie i trafiła na psy indiańskich tubylców. Kolejni kolonizatorzy pojawili się tam w siedemnastym wieku, sprowadzając ze sobą swoich zwierzęcych towarzyszy. Ze skrzyżowania tych psów z potomkami czworonogów pozostawionych przez Wikingów powstał niedźwiedziowaty pies – atleta, który wyczyniał nieprawdopodobne rzeczy jako pies ciągnący sanie oraz pomagający na łodziach rybackich. Jego żywiołem pozostała woda. Według legendy nowofundlandczyk ocalił Napoleona przed utonięciem podczas ucieczki z Elby. Dzięki miłości do wody i sile nowofundlandczyk to ratownik wodny par excellence – między innymi zupełnie oficjalnie służy we francuskich wojskach obrony wybrzeża.

Charakter nowofundlandczyka

Nowofundlandczyk uosabia iście anielski charakter na czterech łapach i jest znany ze swojej prostoduszności, pokojowego nastawienia i cierpliwości. Ten inteligentny i pracowity pies ma ponadto spokojne i zrównoważone usposobienie, jest zazwyczaj przyjazny dzieciom i wyróżnia się instynktem ratownika. Nie bez powodu nowofundlandczyki to, jako wodołazy i ratownicy, cenione użyteczne psy. Ponadto nowofundlandczyk cechuje się bezwzględnym oddaniem i oczekuje jego odwzajemniania. To pieszczoch, który mocno przywiązuje się do człowieka i chciałby wszędzie mu towarzyszyć.

Wychowanie i chów nowofundlandczyka

W mieszkaniu masywny nowofundlandczyk będzie męczyć się. Wysokość w kłębie samca wynosi średnio 71 cm, suczek zaś ok. 66 cm – imponująca wielkość. Aby chów nowofundlandczyka odbywał się lege artis, potrzeba dużo przestrzeni i czasu, co pozwoli psu wybiegać się i dać upust swojej energii. Wychowanie nowofundlandczyka powiedzie się nawet psim nowicjuszom, wystarczy pewna doza konsekwencji i sporo empatii. Nie obędzie się bez intensywnej aktywności: nowofundlandczyki będą domagać się fizycznych i umysłowych wyzwań, niezależnie od aury. Zaniedbania w tym zakresie i będące ich konsekwencją osobliwości behawioralne mogą okazać się przyczyną problemów. Gęsta sierść sprawia, że nowofundlandczyk jest wrażliwy na upały. Zatem w gorące dni trzeba zwrócić uwagę, by pies miał możliwość schowania się w cieniu i okazję do ochłody.

Nahaufnahme eines Neufundländer.

Pielęgnacja nowofundlandczyka

Zapewne przeczuwają Państwo: ze względu na specjalną, obfitą okrywę włosową pielęgnacja sierści nowofundlandczyka jest bardzo czasochłonna. Skrupulatna pielęgnacja jest ważna również z tego powodu, że zaniedbana sierść nowofundlandczyka wydziela nieprzyjemny zapach. Psa trzeba często czesać i szczotkować, w przeciwnym czasie sierść ulega sfilcowaniu. Należy zwracać przy tym szczególną uwagę na klatkę piersiową, uszy i wewnętrzną stronę łokci. Kąpiel należy aplikować nowofundlandczykowi tylko w wyjątkowych sytuacjach, a do mycia stosować koniecznie specjalną odżywkę, aby typowa dla tej rasy warstwa ochronna nie uległa uszkodzeniu. U młodych osobników trzeba zwracać uwagę, by karma nie powodowała przyspieszonego wzrostu. Sklepy specjalistyczne oferują odpowiednią karmę dla szczeniąt dużych ras psów. Ze względu na rozmiary i szybki przyrost masy ciała zwierzęta te mają tendencję do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Mogą wystąpić również problemy z sercem. Spodziewana długość życia zdrowego nowofundlandczyka wynosi średnio dziesięć lat.

Ein Neufundländer sitzt im Schnee.

Podsumowanie Nowofundland

 • Rasa:
  Nowofundland
 • Pochodzenie:
  Kanada
 • Klasyfikacja :
  Molosy, pinczery i sznaucery
 • Rozmiar:
  pies 69–74 cm − suka 63–69 cm
 • Waga:
  pies 60−70 kg − suka 45−55 kg
 • Budowa ciała :
  duży, silny, niedźwiedziowaty, masywny tułów ze zwisającym, długim ogonem
 • Oczy :
  w kształcie migdałów, ciemnobrązowe
 • Uszy:
  trójkątne i przylegające, stosunkowo małe o zaokrąglonych końcach
 • Szata i umaszczenie :
  umiarkowanej długości, gęsta sierść z miękkim podszerstkiem; umaszczenie w kolorze czarno-białym, brązowym lub czarnym
 • Cechy szczególne :
  wodoodporna warstwa tłuszczu w sierści
 • Charakter
  inteligentny, łagodny, lubiący dzieci, instynkt ochronny i ratowniczy, przywiązany i spragniony miłości
 • Pielęgnacja:
  częste czesanie i szczotkowanie, rzadkie kąpiele
 • Zdrowie:
  skłonność do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, wrażliwość na ciepło, skłonności do raka kości i problemów z sercem
Loading...