Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jack Russell terrier – mały zawadiaka nie pozwoli się nudzić

23.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Jack Russell Terrier rennt über eine Wiese.

Jest mały, zwinny i zachwyca swą pocieszną naturą: Jack Russell terrier to szarmancki figlarz, a przy tym wyjątkowy spryciarz. Nie powinno to jednakże odwrócić uwagi od faktu, że ten mały pies wymaga konsekwencji w wychowaniu oraz doświadczonego właściciela – w każdym Jack Russell terrierze tkwi pełnokrwisty pies myśliwski! Jeżeli prowadzi się go zgodnie z jego charakterem, może stać się zrównoważonym towarzyszem rodziny.

Loading...

Myśliwy z plebanii

Swoją nazwę mały terrier zawdzięcza pierwszemu hodowcy: pastor John Jack Russell był pasjonatem polowania na lisy i hodował foksteriery. W 1890 r. kupił sukę „Trump”, która była matką rasy Russell terrierów. Kiedy ok. 1850 r. w Australii zasiedlono lisy, także na nowym kontynencie pojawiło się zapotrzebowanie na myśliwskiego terriera i kontynuowano hodowlę. Właściwości Jack Russell terriera, przede wszystkim korpus, dostosowały się do warunków miejscowych. Wariant brytyjski, właściwie Parson („pastor”) Russell terrier, ma w przeciwieństwie do niskiej linii australijskiej nieco dłuższe nogi. Powszechnie stosuje się nazwę Jack Russell terrier dla obu typów.

Charakter Jack Russell terriera

Charakter Jack Russell terriera odznacza się odwagą, wiarą we własne siły, a nawet lekką megalomanią. Uwidacznia się w tym proweniencja nieustraszonego łowcy, albowiem aktywny czworonóg biegnie za wszystkim, co się porusza, od wiewiórki po kota sąsiada. Zabawa i aportowanie pozwolą skierować jego instynkt łowiecki na właściwe tory. Ale warto pamiętać: Jack Russell terrier to miłośnik piłeczek, który godzinami niestrudzenie chce bawić się nimi. Jako że są czujne i sprytne, Jack Russell terriery sprawdzą się także jako psy stróżujące. Są przy tym bardzo oddane i stale szukają kontaktu z właścicielem. Bronią go także zawzięcie, zdecydowanie obszczekując inne psy lub obcych ludzi. Istotnie Jack Russell terrier jest dość szczekliwy i energiczny.

Wychowanie i chów Jack Russell terriera

Wychowanie Jack Russell terriera wymaga konsekwencji i bodźców poprzez stymulujące zajęcia. Jeżeli nie zapewnimy psu wystarczająco dużo aktywności, będzie miał tendencję do brojenia, a i zdarzy mu się nieraz zagrać na nosie swojemu właścicielowi. Jack Russell terriery próbują niekiedy podważyć hierarchię społeczną w rodzinnym gronie. Wówczas trzeba zdecydowanie pokazać psu, kto tu rządzi. Z reguły te zwierzęta są dobrze usposobione do starszych dzieci. Koegzystencję z innymi zwierzakami domowymi trzeba testować ostrożnie. Jack Russell terriery chętnie grzebią w ziemi, nie stroniąc od zadbanych rabatek kwiatowych. Jednak jeżeli zostaną dobrze wychowane, są posłuszne, pozwalają przywołać się i dostosowują się w swoich czynnościach do właściciela. Mały wiercipięta musi wybiegać się, a najlepiej, gdyby miał działkę, której mógłby strzec i bronić. Jack Russell terriery czują się najlepiej, jeżeli mają aktywnych właścicieli, którzy poświęcają im czas i bawią się z nimi.

Ein Jack Russell Terrier schläft.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji Jack Russell terriera

Pielęgnacja sierści w przypadku gładkowłosych Jack Russell terrierów jest łatwa: szczotka i grzebyk zupełnie wystarczą. Szorstkowłose zwierzaki trzeba od czasu do czasu przystrzyc. Warto przyzwyczaić swojego psa zawczasu do regularnej kontroli pazurów, oczu i zębów. Jack Russell terriery są nieco podatne na kamień nazębny. Można mu zapobiec dzięki odpowiednim gryzakom.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego jacka russella terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Jack Russell Terrier

Rasa
Jack Russell Terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Terrier
Rozmiar
od 25 do 30 centymetrów wysokości w kłąbie
Waga
od 5 do 6 kilogramów
Budowa ciała
dłuższy niż wysoki, zwisający ogon, wprawia się w ruch
Oczy
ciemne, w kształcie migdałów
Uszy
V-kształtne i złożone do przodu
Sierść i umaszczenie
krótka, gładka, szorstka lub kolczasta; szlifowane oznaczenia w kolorze białym, czarnym, brązowym lub opalonym
Cechy szczególne
mądry i sprytny
Charakter
nieustraszony, pewny siebie, żywy, przyjazny i inteligentny
Pielęgnacja
czesanie, szczotkowanie, u psów o szorstkiej sierści regularne przycinanie
Zdrowie
sporadyczne problemy z kolanami, ataksją (zaburzenia koordynacji ruchowej) i mielopatią (choroba rdzenia kręgowego)

Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym mniejszym rasom terierów:

  • Cairn Terrier: Szkoci darzą ogromną miłością teriery, co zaowocowało hodowlą wielu ras, w tym Cairn Terrierów. Te psy powinny być wszechstronne, czujne, odważne, a jednocześnie przyjazne wobec swoich rodzin. Ta kudłata szkocka rasa doskonale spełnia wszystkie te wymagania, prezentując się jako udana mieszanka cech.
  • Manchester Terrier: Manchester Terrier uchodzi za jedną z najbardziej pierwotnych brytyjskich ras psów. Historia tej rasy związana jest z polowaniem na szczury. Do dziś w jego żyłach płynie instynkt łowiecki, dlatego też ten elegancki terier o czarno-brązowym umaszczeniu wymaga solidnej edukacji.
  • Norfolk Terrier: Norfolk Terrier, z falistą i długą sierścią oraz zabawną mordką, z pewnością robi niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie. Niestety, trwa ono tylko do momentu, gdy terier dostrzeże kota i zacznie pędzić w pościgu, mimo próśb swoich opiekunów.
  • Terier walijski: Terier walijski należy do jednych z najrzadszych ras terierów na świecie. Jego korzenie sięgają czasów Celtów. W ostatnich dziesięcioleciach jego rola przekształciła się z polowania na towarzyszenie. Te inteligentne małe psy stają się kochanymi członkami rodziny.
  • West Highland White Terrier: W latach 90. terier myśliwski West Highland White Terrier zyskał na popularności jako pies rodzinny. Śnieżnobiałe futro i słodkie oczka uczyniły go ulubionym towarzyszem. Jednak szczerze mówiąc, trudno się nie zakochać w tym czworonogu.
  • Yorkshire Terrier: Pod uroczą kokardką skrywają się urocze oczy, które niczego nie przegapią. Takie właśnie obrazki Yorkshire Terrierów widzimy w telewizji. Chociaż mogłoby się wydawać, że to pluszowy przyjaciel, to tak naprawdę pełen energii pies o mocnym charakterze.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie