• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Ein Jack Russell Terrier rennt über eine Wiese.

Jack Russell terrier – mały zawadiaka nie pozwoli się nudzić

Jest mały, zwinny i zachwyca swą pocieszną naturą: Jack Russell terrier to szarmancki figlarz, a przy tym wyjątkowy spryciarz. Nie powinno to jednakże odwrócić uwagi od faktu, że ten mały pies wymaga konsekwencji w wychowaniu oraz doświadczonego właściciela – w każdym Jack Russell terrierze tkwi pełnokrwisty pies myśliwski! Jeżeli prowadzi się go zgodnie z jego charakterem, może stać się zrównoważonym towarzyszem rodziny.

Loading...

Myśliwy z plebanii

Swoją nazwę mały terrier zawdzięcza pierwszemu hodowcy: pastor John Jack Russell był pasjonatem polowania na lisy i hodował foksteriery. W 1890 r. kupił sukę „Trump”, która była matką rasy Russell terrierów. Kiedy ok. 1850 r. w Australii zasiedlono lisy, także na nowym kontynencie pojawiło się zapotrzebowanie na myśliwskiego terriera i kontynuowano hodowlę. Właściwości Jack Russell terriera, przede wszystkim korpus, dostosowały się do warunków miejscowych. Wariant brytyjski, właściwie Parson („pastor”) Russell terrier, ma w przeciwieństwie do niskiej linii australijskiej nieco dłuższe nogi. Powszechnie stosuje się nazwę Jack Russell terrier dla obu typów.

Charakter Jack Russell terriera

Charakter Jack Russell terriera odznacza się odwagą, wiarą we własne siły, a nawet lekką megalomanią. Uwidacznia się w tym proweniencja nieustraszonego łowcy, albowiem aktywny czworonóg biegnie za wszystkim, co się porusza, od wiewiórki po kota sąsiada. Zabawa i aportowanie pozwolą skierować jego instynkt łowiecki na właściwe tory. Ale warto pamiętać: Jack Russell terrier to miłośnik piłeczek, który godzinami niestrudzenie chce bawić się nimi. Jako że są czujne i sprytne, Jack Russell terriery sprawdzą się także jako psy stróżujące. Są przy tym bardzo oddane i stale szukają kontaktu z właścicielem. Bronią go także zawzięcie, zdecydowanie obszczekując inne psy lub obcych ludzi. Istotnie Jack Russell terrier jest dość szczekliwy i energiczny.

Wychowanie i chów Jack Russell terriera

Wychowanie Jack Russell terriera wymaga konsekwencji i bodźców poprzez stymulujące zajęcia. Jeżeli nie zapewnimy psu wystarczająco dużo aktywności, będzie miał tendencję do brojenia, a i zdarzy mu się nieraz zagrać na nosie swojemu właścicielowi. Jack Russell terriery próbują niekiedy podważyć hierarchię społeczną w rodzinnym gronie. Wówczas trzeba zdecydowanie pokazać psu, kto tu rządzi. Z reguły te zwierzęta są dobrze usposobione do starszych dzieci. Koegzystencję z innymi zwierzakami domowymi trzeba testować ostrożnie. Jack Russell terriery chętnie grzebią w ziemi, nie stroniąc od zadbanych rabatek kwiatowych. Jednak jeżeli zostaną dobrze wychowane, są posłuszne, pozwalają przywołać się i dostosowują się w swoich czynnościach do właściciela. Mały wiercipięta musi wybiegać się, a najlepiej, gdyby miał działkę, której mógłby strzec i bronić. Jack Russell terriery czują się najlepiej, jeżeli mają aktywnych właścicieli, którzy poświęcają im czas i bawią się z nimi.

Ein Jack Russell Terrier schläft.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji Jack Russell terriera

Pielęgnacja sierści w przypadku gładkowłosych Jack Russell terrierów jest łatwa: szczotka i grzebyk zupełnie wystarczą. Szorstkowłose zwierzaki trzeba od czasu do czasu przystrzyc. Warto przyzwyczaić swojego psa zawczasu do regularnej kontroli pazurów, oczu i zębów. Jack Russell terriery są nieco podatne na kamień nazębny. Można mu zapobiec dzięki odpowiednim gryzakom.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego jacka russella terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Jack Russell Terrier

 • Rasa
  Jack Russell Terrier
 • Pochodzenie
  Wielka Brytania
 • Klasyfikacja
  Terrier
 • Rozmiar
  od 25 do 30 centymetrów wysokości w kłąbie
 • Waga
  od 5 do 6 kilogramów
 • Budowa ciała
  dłuższy niż wysoki, zwisający ogon, wprawia się w ruch
 • Oczy
  ciemne, w kształcie migdałów
 • Uszy
  V-kształtne i złożone do przodu
 • Sierść i umaszczenie
  krótka, gładka, szorstka lub kolczasta; szlifowane oznaczenia w kolorze białym, czarnym, brązowym lub opalonym
 • Cechy szczególne
  mądry i sprytny
 • Charakter
  nieustraszony, pewny siebie, żywy, przyjazny i inteligentny
 • Pielęgnacja
  czesanie, szczotkowanie, u psów o szorstkiej sierści regularne przycinanie
 • Zdrowie
  sporadyczne problemy z kolanami, ataksją (zaburzenia koordynacji ruchowej) i mielopatią (choroba rdzenia kręgowego)
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie