• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Norfolk terrier – wesoły wulkan energii z instynktem myśliwskim

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Norfolk Terrier Hund steht auf einem Hügel

Dzięki swojej falistej, długiej sierści i zabawnemu wyrazowi pyszczka norfolk terrier robi niewiarygodnie sympatyczne pierwsze wrażenie. Utrzymuje się ono tak długo, aż terrier nie odkryje kota i mimo wołania zacznie na niego polować. Bystry pies myśliwski jest prawdziwym wyzwaniem, jeśli chodzi o wychowanie, ale jednocześnie też bezgranicznie kochany: mały pies o niezłym charakterkiem!

Loading...

Terrier o burzliwej historii

Terriery mają w Wielkiej Brytanii długą tradycję. Już w średniowieczu utrzymywały miasta i gospodarstwa rolne wolne od szczurów i lisów. Dopóki nie powstała obecna rasa norfolk terrier, występowało wiele krzyżówek podobnych ras. Dopiero w zeszłym wieku oficjalnie zaprezentowano „Norfolk”, który odróżnia się od rasy norwich terrier swoimi zagiętymi uszami. Od prawie 100 lat ten wytrzymały mały pies nie jest już psem myśliwskim, ale lubianym psem rodzinnym i towarzyszącym. Wdziękiem owija sobie właścicieli wokół małego palca i często w ten czy inny sposób pozwala sobie na wybryki.

Charakter norfolk terriera

Krótko mówiąc: Norfolk terrier ma swoje za uszami! Te małe psy są sprytne, śmiałe i charakterne. Nie poddają się – czy to śledząc obiekt polowania, czy też wykonując komendy. Mają własny rozum. Jako łapacze szczurów, rasa ta potrzebowała dużo odwagi i pewności siebie. Te cechy wprowadzają we wspólne życie z ludźmi. Pilnują domu i swoich ludzi bardzo głośno, gdyż naprawdę lubią szczekać. Wobec członków rodziny, a przede wszystkim dzieci okazują te małe łobuziaki swoją miękką stronę. Są cierpliwymi współlokatorami, które biorą udział w każdych wygłupach i uwielbiają się bawić. Dobra socjalizacja norfolk terriera jest warunkiem. Zarówno szkoły dla psów, jak i trener powinni mieć jednak doświadczenie w zakresie typowych cech dla terrierów.

Wychowanie i hodowla norfolk terriera

Hodowany pod kątem niezależności norfolk terrier jest wprawdzie bardzo inteligentny i zdolny do nauki, ale nie wnosi za wiele „will to please” – chęci przypodobania się. Jego wychowanie musi przebiegać według wyraźnej linii, która od dnia wprowadzenia się jest konsekwentnie zachowywana. Ten, kto to zaniedba, ma wkrótce w domu małego tyrana, który podgryza meble i buty, ciągle szczeka i przekopuje ogród.

Podczas wychowania należy zwrócić szczególną uwagę na instynkt łowiecki. Współżycie z kotami i małymi zwierzętami jest zazwyczaj trudne. Nigdy nie należy zostawiać swojego norfolka samego z dostępnymi dla niego czworonożnymi współlokatorami. Na wolnym wybiegu trzeba liczyć się z tym, że Państwa terrier zniknie podczas obserwacji dzikich zwierząt. Przy pomocy smyczy treningowej chronią Państwo psa i dzikie zwierzęta przed obrażeniami. Najlepiej jest, gdy jeśli Państwa terrier otrzyma zadanie. Sztuczki dla psów, potyczki i zabawy w chowanego lubi najbardziej. Należy zachować ostrożność przy bardzo aktywnych zabawach, jak rzucanie piłek czy agility. Mogą one podnieść u Państwa terriera poziom adrenaliny i za mocno rozkręcić niż zająć go.

Pielęgnacja norfolk terriera

Wytrzymała, długa sierść rasy norfolk terrier ma mocny włos okrywowy, który dwa do trzech razy w roku musi być trymowany. Nożyczki nie są zalecane. Aby utrzymać długą sierść w czystości i nie bez kołtunów, należy ją dokładnie szczotkować kilka razy w tygodniu. Zmniejsza to także wypadanie sierści w domu. Przy dobrej pielęgnacji norfolk terrier może dożyć nawet 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego norfolk terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Norfolk terrier

Rasa
Norfolk terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 23 do 25 cm
Waga
od 5 do 5,4 kg
Budowa ciała
krępy i muskularny
Oczy
ciemne i średniej wielkości
Uszy
trójkątne i zagięte
Sierść i umaszczenie
długa sierść z szorstkim włosiem okrywowym, kolory od czarnego i tan poprzez liczne brązowe odcienie aż do beżowego
Cechy szczególne
ściśle spokrewniony z norwich terrierem
Charakter
o silnym charakterze, szczery, aktywny i lubiący polować
Zdrowie
wytrzymała rasa z niewieloma chorobami dziedzicznymi (testy w przypadku zwierząt hodowlanych)

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa norfolk terriera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie