Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Parson Russell terrier – radosny kumpel z charakterem

24.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Parson Russell Terrier

Szukają Państwo ruchliwego i radosnego psa, w sam raz dla aktywnej osoby, może nawet z rodziną i dziećmi? Jeżeli ponadto mają Państwo doświadczenie z psami, wówczas Parson Russell terrier będzie idealnym kandydatem. Wesoły wulkan energii zachwyca zarówno osobowością, jak i wszechstronnością.

Loading...

Pastorska hodowla psów

John Jack Russell był nie tylko pastorem („parson”), lecz także zapalonym myśliwym, skupiającym wokół siebie doskonałe psy łowieckie. Do polowania na lisy hodował foksteriery, przy czym wygląd psa miał drugorzędne znaczenie wobec jego zdolności jako nieustraszonego tropiciela nor. Poczynaniom pastora Russela zawdzięcza swoje istnienie długonogi Parson Russell terrier, uznany w 2001 r. oficjalnie za odrębną rasę. Wcześniej terier ten uchodził za długonogi wariant znanego Jack Russell terriera. Parson Russell terrier reprezentuje tym samym jedną z najmłodszych „oficjalnych” psich ras.

Cechy Parson Russell terriera

Parson Russell terrier jest wyjątkowo inteligentny, nie tylko pod względem podejmowania tropów, bądź innych „psich spraw”. Ma także świetnie wykształcony zmysł towarzyski, szybko dostrzega ludzkie słabości i wie, jak przekuć je na swoją korzyść. Przy tym charakter Parson Russell terriera jest przyjazny i radosny: pies swoim komicznym i czarującym usposobieniem wszędzie zapewni dobry humor. Nie można nie doceniać jego specyficznego instynktu łowieckiego. Wobec ludzi Parson Russell terrier zazwyczaj nie jest agresywny, ale wobec innych psów często nie stroni od szarpanin. Zwierzęta są wyjątkowo pozytywnie nastawione do dzieci, a dzięki pewności siebie sprawdzą się w charakterze przewodników także w sytuacjach nieprzewidywalnych, jak przechodzenie przez ulicę.

Wychowanie i chów Parson Russell terriera

Parson Russell terrier to pewny siebie pies, mający głowę na karku. Gdy dostrzeże okazję, usiłuje przejąć dowodzenie w domu. Parson Russell terriery nie są psami dla nowicjuszy. Wskazana jest pewna konsekwencja w wychowaniu, co z pewnością w obliczu rozczulającego uroku psa stanowi nie lada wyzwanie. Posłuszeństwo to pierwszorzędny cel wychowania Parson Russell terriera. Jeżeli ustali się role raz na zawsze, nic nie stanie na przeszkodzie harmonijnej współpracy.

Trzymanie Parson Russell terriera w charakterze kanapowca i domatora jest absolutnym nieporozumieniem. Domaga się wyzwań i trzeba mu je zapewnić. Jeżeli nie będzie miał dość sposobności, by dać upust swojej energii i inteligencji, wyładuje niezadowolenie na meblach lub opiekunach. Warto zatem zadbać, by pies miał zawsze sensowne zajęcie. Zrównoważony Parson Russell terrier to aktywny towarzysz, idealnie nadający się do sportów kynologicznych, jak trening sprawności i posłuszeństwa, a zwłaszcza do tropienia. Parson Russell terrier będzie także niestrudzonym partnerem podczas jazdy na rowerze i jazdy konno, a nawet pływania.

Ein Parson Russell Terrier.

Pielęgnacja Parson Russell terriera

Nieco potargana sierść Parson Russell terriera wymaga codziennego użycia grzebienia i szczotki. Dwa, trzy razy w roku musi ją profesjonalnie przystrzyc psi fryzjer lub wprawny właściciel. W sklepach specjalistycznych można nabyć odpowiednie trymery. Jak większość małych psów, także Parson Russell terrier jest podatny na problemy z rzepką.

Podsumowanie Parson Russell terrier

Rasa:
Parson Russell terrier
Pochodzenie:
Wielka Brytania
Klasyfikacja:
terriery duże i średnie
Rozmiar:
wysokość w kłębie: pies 34−38 cm − suka 31−35 cm
Waga:
6–10 kilogramów
Oczy:
ciemne, w kształcie migdałów, o inteligentnym wyrazie
Uszy:
uszy złamane w kształt litery „V”
Budowa ciała:
silny i zwinny; klatka piersiowa nie sięga poniżej łokcia; ogon noszony w pozycji pionowej w ruchu
Sierść i umaszczenie:
sierść szorstka lub gładka, przylegająca, gęsta i twarda, owłosiony także brzuch i spód tułowia; umaszczenie: czysta biel lub ze znaczeniami barwy podpalanej, żółtej lub czarnej
Cechy szczególne:
tendencje do destrukcji i agresji w przypadku braku odpowiedniej ilości zajęć
Charakter:
uparty, entuzjastycznie nastawiony do pracy, odważny, zabawny, spragniony ruchu i lubiący dzieci
Pielęgnacja:
przycinać dwa do trzech razy w roku, regularnie czesać i szczotkować
Zdrowie:
skłonność do chorób oczu i zwichnięcia rzepki (przemieszczenie rzepki)

Sprawdź także te mniejsze rasy terierów:

  • Cairn terrier: Szkoci mają słabość do terierów, a wśród wielu innych ras hodowali również Cairn Terriera. Ten pies jest wszechstronny, czujny, odważny i przyjazny dla swojej rodziny. Ten puszysty Szkot spełnia wszystkie te wymagania i przyciąga swoją doskonałą kombinacją cech.
  • Manchester terrier: Manchester terrier jest uważany za jedną z najstarszych brytyjskich ras psów. Kiedyś używany do polowania na szczury, do dziś zachował w sobie instynkt łowiecki. Właśnie dlatego ten elegancki, czarno-brązowy terier wymaga bardzo dobrej edukacji.
  • Norfolk terrier: Norfolk terrier z jego falistym, długim futrem i zabawną twarzą robi niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie. Trwa to tylko do momentu, gdy terier dostrzega kota i mimo wszystkich wezwań goni go w popłochu.
  • Terier walijski: Terier walijski należy do najrzadszych ras terierów na świecie. Jego korzenie mogą sięgać Celtów. W ostatnich dekadach jego zadanie zmieniło się z polowania na psa towarzyszącego. Te inteligentne małe psy są uroczymi członkami rodziny.
  • West highland white terrier: W latach 90. West Highland White terrier, pies myśliwski, stał się psem modnym. Ten śnieżnobiały psiak z guzikowymi oczami stał się popularnym towarzyszem rodziny. Ale szczerze mówiąc, trudno jest nie zakochać się w Westie, bo to bardzo zabawny pies.
  • Yorkshire terrier: Jak większość z nas widzi Yorkshire Terriera? Pod małą kokardą migoczą urocze guzikowe oczka, które niczego nie przegapią! Mogłoby się więc wydawać, że jest pluszakiem, ale to daleko idące nieporozumienie. Yorkshire Terrier to zwinny pies akcji o silnym charakterze.
Loading...