• Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Program PAYBACK
Pug stojący na łące i patrzący uważnie

Mops – arystokratyczny charmeur na czterech łapach

„Życie bez mopsa jest możliwe. Ale pozbawione sensu”, powiedział Loriot. Nie bez powodu: mops to ożywiony, czarujący pies i wierny towarzysz, a przy tym jest pocieszny i przywiązany. Jego pofałdowanej kufie i wielkim oczom nie sposób się oprzeć. Ale nie można dać się zwieść: mopsy wiedzą, jaką pozę muszą przybrać, by owinąć sobie swoich opiekunów wokół łapy.

Loading...

Cesarski pupil

Mops to arystokrata wśród psów. By prześledzić jego metrykę, trzeba cofnąć się o 2000 lat do Chin, gdzie jako „cesarskiego psa” mogli go posiadać tylko władcy. Za pośrednictwem kupców holenderskich mopsy trafiły w szesnastym stuleciu do Europy. Wkrótce znalazły również tu nadzwyczajne uznanie arystokracji – królowa Wiktoria posiadała całą gromadę mopsów. Pocieszny pies szybko stał się modnym zwierzakiem w kręgach wytwornych dam. Jednocześnie zaczął się proces degeneracji rasy, ponieważ mops jako żywa maskotka nie wiódł w salonach właściwego psiego życia. Z końcem dziewiętnastego wieku zainteresowanie mopsem słabło, jednak obecnie rasa przeżywa renesans.

Charakter mopsa

Mały, ale energiczny: w zestawieniu z innymi psami mopsy cechuje megalomania. Kroczą niezdarnie z ufnością do świata i wrażliwie reagują na nastroje. Mops ciężko znosi samotność, chciałby we wszystko się wmieszać. Jeżeli czuje się wycofany, pokazuje to: komunikuje się ze swoimi opiekunami mimiką, gestykulacjami i repertuarem odgłosów złożonym z chrząkania, sapania i mamrotania. Mopsy są inteligentne, ale także mają swoje zdanie i okazjonalnie są uparte. Konsekwencja w wychowaniu jest nieodzowna już od szczenięcia.

Mops jako pies domowy

Przy wysokości w kłębie wynoszącej 32 cm mops należy do tzw. minimolosów. Nie jest urodzonym sportowcem, ani stróżem, robi jednak karierę w innej dziedzinie: to doskonały pies do towarzystwa, zwłaszcza dla seniorów. Do tego predestynuje go jego przywiązanie i potrzeba kontaktu cielesnego. Dzięki małym rozmiarom dobrze nadaje się do miast i mieszkań. Mops to ponadto dobry wybór dla początkujących miłośników psów, świetnie czuje się w towarzystwie dzieci i zwierzaków domowych.

 

Mopsy lubią wodę, balansowanie i aportowanie, ale w żadnym wypadku nie są ambitnymi sportowcami. Bieganie za opiekunem uprawiającym jogging i jazdę na rowerze nie jest dla nich. Lepsze będą przyziemne psie radości, jak intensywne grzebanie i hasanie. Mops lubi wdrapywać się na sofy i wyżej położone miejsca. Wchodzenie na schody jest dla niego niezdrowe; lepiej wziąć pupila na ręce.

 

Zbliżenie na Puga

Zdrowie i pielęgnacja mopsa

Pielęgnacja tej psiej rasy jest wymagająca. Sierść, przeważnie w kolorze beżowym lub czarnym, nie wymaga wielu zabiegów. Trzeba go regularnie szczotkować, ponieważ mops ma tendencję do linienia. Systematycznej pielęgnacji wymaga kufa: należy utrzymywać czystość i sprężystość fałdów skórnych, a do pielęgnacji uszu służą specjalne środki dostępne u weterynarza. Obowiązkowe jest również regularne czyszczenie oczu i nosa. Trzeba też zwrócić uwagę na zbilansowane odżywianie: mopsy mają tendencję do nadwagi, której nie mogą zniwelować aktywnością sportową.

 

Ze względu na krótki nos zwierzęta mają spowodowaną hodowlą skłonność do chorób dróg oddechowych. Hodowcy usiłują obecnie nieco „wydłużyć” mopsowi nos. Wystające oczy są przyczyną problemów z rogówką. Mniej więcej co setny przedstawiciel tej rasy cierpi na mopsie zapalenie mózgu (PDE), chorobę zapalną centralnego układu nerwowego. Warto kupić mopsa od rzetelnego hodowcy i zasięgnąć informacji również o rodzicach! Pozwoli to przypuszczalnie przez długie lata cieszyć się swoim zwierzakiem.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować