Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Elo: kochany pies rodzinny o naturze stoika

28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Elo pies stojący w ogrodzie

Elo jest uważany za opanowanego i przyjaznego psa rodzinnego, który dobrze radzi sobie z dziećmi. Ze względu na krzyżowanie różnych ras, jego wygląd jest bardzo różnorodny. W idealnym przypadku nie ma instynktu łowieckiego, dlatego jest spokojnym kompanem do spacerów. Pewien upór i samowola także należą do jego usposobienia, co sprawia, że jest on tym sympatyczniejszy.

Loading...

Rasa powstała w projekcie hodowlanym

Elo jest hodowany jako rasa od 1987 r. Cel hodowli: ze skrzyżowania eurasiera, owczarka staroangielskiego i chow-chow stworzono wytrzymałą i zrównoważoną rasę, która idealnie nadaje się jako pies rodzinny. Początkowo projekt hodowli miał nazwę „Eloschaboro”. Do dziś głównie rasy eurasier i owczarek staroangielski są stosowane do krzyżowania. W celu powiększenia puli genów później dodano również samojeda i dalmatyńczyka.

Skrót Eloschaboro – elo – przetrwał jako nazwa rasy. Ponieważ rasy tej nie uznaje się na arenie międzynarodowej, funkcjonuje jako „marka”, która otrzymała licencję tylko jednego związku hodowców, tak więc hodowcy przestrzegają ścisłych wytycznych. Poza pierwotną rasą elo istnieje także jej mała wersja, w której skrzyżowano dodatkowo pekińczyka, małego i średniego szpica, a także szpica japońskiego.

Charakter elo

U elo najważniejsze jest jego usposobienie; umaszczenie i rodzaj sierści są drugorzędne. Z tego względu elo, hodowany jako pies rodzinny i do towarzystwa, zwykle jest bardzo przyjazny i opanowany, jednak przy tym wnosi pewną dozę pewności siebie. Jest cierpliwy w stosunku do dzieci. Ma duży próg pobudliwości, jest wytrzymały i odporny. Instynkt łowiecki u niego nie występuje wcale lub w niewielkim stopniu, nie ma też tendencji do szczekania.

Elo uwielbia długie spacery i cieszy z radością uprawia sport dla psów. Jeżeli zwierzę się przyzwyczai, będzie mogło czasem pozostać samo na kilka godzin. Jego elastyczne usposobienie sprawia, że to wspaniały pies rodzinny, towarzysz singli i przyjaciel osób starszych.

Wychowanie i hodowla elo

Ponieważ ten skory do zabawy pies czasem jest uroczo uparty, doradza się chodzenie z nim na zajęcia dla szczeniąt lub do szkoły dla psów. Zasadniczo jego hodowla wymaga troskliwego, lecz konsekwentnego wychowania – w przeciwnym razie może się zdarzyć, że pies będzie decydował, dokąd idzie.

Dzięki swojej prostej budowie elo może mieszkać w zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem – jednak pod warunkiem, że będzie to dla niego to fizycznie i psychicznie wystarczające.

Pielęgnacja elo

Pielęgnacja sierści nie jest czasochłonna. Gdy będzie się regularnie szczotkować sierść, zwłaszcza w okresie linienia, zapobiegnie się jej filcowaniu. W pierwszym roku życia nie należy myć psa, a później tylko w razie konieczności. Należy unikać też strzyżenia, gdyż może ono trwale uszkodzić sierść i spowodować wypadanie włosów okrywowych.

Cechy szczególne elo

Chociaż hodowla elo ma na celu osiągnięcie dobrego zdrowia, ma on tendencję do chorób oczu, a także do dwurzędowości rzęs. Wtedy sierść rośnie w kierunku oczu, co może uszkodzić rogówki. Należy zwrócić więc uwagę na długość sierści i w razie potrzeby ją skrócić.

Jeśli chcą Państwo kupić szczenię elo, należy zawsze zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który jest członkiem Stowarzyszenia Hodowlanego i Badawczego Elo (EZFG).

Najlepsze produkty dla Państwa elo znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Elo

Rasa
Elo (Eloschaboro)
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies rodzinny i do towarzystwa
Rozmiar
średniej wielkości; w kłębie: duży elo do 60 cm, mały elo do 45 cm
Waga
większy elo do 35 kg, mniejszy elo do 15 kg
Budowa ciała
wytrzymały, kompaktowy, zwinięty ogon nad grzbietem, prosty grzbiet
Oczy
barwa od brązowej do czarnej
Uszy
spiczaste stojące uszy
Sierść i umaszczenie
mocna sierść z podszerstkiem; szorstka i gładka sierść, różne kolory do merle, naturalnie czysta biel z plamami
Cechy szczególne
świadomie hodowany jako pies rodzinny
Charakter
przyjazny, opanowany, chętny do zabawy, wierny, uparty, silny, wytrzymały
Zdrowie
tendencja do choroby oczu zwanej dwurzędowością rzęs
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie, najlepiej nie kąpać

Oto nieco mniej znane, ale wspaniałe rasy psów domowych:

  • Puggle: Puggle to mieszanka mopsa i beagle’a. Małe Puggles cieszą się dużą popularnością jako psy domowe, bo są uroczymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku.
  • Kromfohrländer: Ten mniej znany pies ma cudowny charakter. Jest przyjazny wobec dzieci, łatwy w wychowaniu i ma niewielki instynkt łowiecki. To idealny pies rodzinny, zwłaszcza dla początkujących właścicieli psów.
  • Lhasa Apso: Lhasa Apso to psotny i przyjazny dla ludzi pies, choć ma niezależny charakter. Dobrze wykształcona socjalizacja i wychowanie są w jego przypadku niezbędne, aby nie dopuścić do nadmiernej niezależności. Są inteligentnymi towarzyszami i psami domowymi.
  • Mops: „Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezsensowne“, jak powiedział Loriot. Mops to uroczy czworonóg, wierny towarzysz i oddany przyjaciel. Jego pomarszczona twarz i wielkie oczy są nieodpornie urocze.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa elo

Loading...

Dalsze tematy w skrócie