• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Drei Ihasa Apso Hunde stehen auf einer Wiese

Lhasa apso: sympatyczny towarzysz o upartym charakterze

Lhasa apso to lubiący ruch i przyjazny ludziom pies, który ma niezależny charakter. Potrzebuje odpowiedniej socjalizacji i wychowania, aby od czasu do czasu nie wychodził z niego uparciuch. Te inteligentne zwierzęta są bardzo wytrzymałe i odporne jak na swoje rozmiary, i są odpowiednie jako psy myśliwskie i rodzinne. Wobec obcych mali Tybetańczycy są początkowo nieufni i są nawet dobrymi psami stróżującymi.

Loading...

Od tybetańskiego psa-lwa do psa myśliwskiego i rodzinnego

Lhasa apso to stara rasa tybetańska. Już 2000 lat temu te psy żyły w klasztorach tybetańskich wyżyn i w północnych Indiach. Nazywano je też psami-lwami i czczono jako przynoszące szczęście. Te inteligentne zwierzęta okazały się pomocne i przydatne dla rolników: pilnowały stad, czuwały nad domem i utrzymywały z dala od niego pasożyty. Jako ulubione prezenty książąt, niektóre z tych dumnych Tybetańczyków trafiły na dwór chińskiego cesarza.

 

W 1901 r. Lhasa apso trafił do Wielkiej Brytanii. Tutaj zostały uformowane w psy rasowe, a pierwszy standard dla małych psów do towarzystwa powstał w 1934 roku. W 1960 roku rasa została uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale)

Charakter lhasa apso

Są to przyjazne i bystre psy o wysokiej inteligencji – w żadnym wypadku nie nadają się na czysto pokojowe psy. Wytrzymałe psy lhasa apso potrzebują dużo ruchu i są też dość aktywne. Dzięki swojej wysokiej koncentracji nadają się doskonale jako psy stróżujące, nawet jeśli na to nie wyglądają.

 

Llasa apso wiążą się z daną osobą, od której oczekują troskliwej i suwerennej opieki. Dobrze usposobione i wychowane okazują się wiernymi towarzyszami i psami rodzinnymi, które zawsze jednak noszą w sobie iskierkę uporu.

Wychowanie i hodowla lhasa apso

Ze względu na uwarunkowaną rasą niezależność powinno się psa lhasa apso od wieku szczeniaka odpowiednio socjalizować i wychowywać. Bardzo godne polecenia są wizyty w szkole dla szczeniaków i szkole dla psów. Troskliwe, ale konsekwentne wychowanie jest ważne, co za sprawą uroczego charakteru lhasa apso bywa trudne dla właściciela. Ale pewny siebie Tybetańczyk może jednak szybko wykorzystać luki w wychowywaniu i w konsekwencji może stać się arogancki.

 

Ten ruchliwy pies może też żyć w mieście, ale potrzebuje długich spacerów i zajęcia w formie intensywnych zabaw. Wiele psów rasy lhasa apso chętnie uprawia również psie sporty, nie wolno jednak przesadzać, aby chronić stawy małego psa.

Pielęgnacja lhasa apso

Długi, twardy włos okrywowy z leżącym pod nim gęstym podszerstkiem powinno się dokładnie szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu. Sierść najlepiej trzymać krótką, aby mógł się swobodnie poruszać i miał zawsze dobry widok.

Cechy szczególne lhasa apso

Ze względu na rasę małe czworonogi są podatne na dysplazję stawów biodrowych, w zwichnięcia rzepki (choroba rzepki) i choroby oczu. Jeśli chcą Państwo kupić lhasa apso, należy zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który należy do Związku Kynologicznego w Polsce. Szanujący się hodowcy pracują nad uniknięciem chorób związanych z rasą.

Najlepsze produkty dla Państwa lhasa apso znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Drei Ihasa Apso Hunde stehen auf einer Wiese

Podsumowanie Lhasa apso

 • Rasa
  Lhasa apso
 • Pochodzenie
  Tybet, Wielka Brytania (patronat)
 • Klasyfikacja
  Psy do towarzystwa
 • Rozmiar
  Wysokość w kłębie: od 24 do 28 cm
 • Waga
  od 5 do 7 kg
 • Budowa ciała
  małe, zwarte, podłużne ciało, krótkie nogi; krótki ogon, zakrzywiony nad grzbietem
 • Oczy
  średniej wielkości, ciemne
 • Uszy
  wisząca i mocna sierść
 • Sierść i umaszczenie
  długie, gęste, dużo podszerstka, kolory: złoty, piaskowy, miodowy, szary, szary łupkowy, biały, brązowy, czarny pręgowany, także wielokolorowy
 • Cechy szczególne
  pomimo niewielkiej wielkości jest odpornym i wytrzymałym psem
 • Charakter
  inteligentny, przywiązany, uparty, przyjazny, wesoły, czujny, niezależny
 • Zdrowie
  podatny na HD (dysplazja stawów biodrowych), PL (zwichnięcie rzepki), choroby oczu

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa lhasa apso

Loading...

Dalsze tematy w skrócie