• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Lhasa apso: sympatyczny towarzysz o upartym charakterze

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Drei Ihasa Apso Hunde stehen auf einer Wiese

Lhasa apso to lubiący ruch i przyjazny ludziom pies, który ma niezależny charakter. Potrzebuje odpowiedniej socjalizacji i wychowania, aby od czasu do czasu nie wychodził z niego uparciuch. Te inteligentne zwierzęta są bardzo wytrzymałe i odporne jak na swoje rozmiary, i są odpowiednie jako psy myśliwskie i rodzinne. Wobec obcych mali Tybetańczycy są początkowo nieufni i są nawet dobrymi psami stróżującymi.

Loading...

Od tybetańskiego psa-lwa do psa myśliwskiego i rodzinnego

Lhasa apso to stara rasa tybetańska. Już 2000 lat temu te psy żyły w klasztorach tybetańskich wyżyn i w północnych Indiach. Nazywano je też psami-lwami i czczono jako przynoszące szczęście. Te inteligentne zwierzęta okazały się pomocne i przydatne dla rolników: pilnowały stad, czuwały nad domem i utrzymywały z dala od niego pasożyty. Jako ulubione prezenty książąt, niektóre z tych dumnych Tybetańczyków trafiły na dwór chińskiego cesarza.

W 1901 r. Lhasa apso trafił do Wielkiej Brytanii. Tutaj zostały uformowane w psy rasowe, a pierwszy standard dla małych psów do towarzystwa powstał w 1934 roku. W 1960 roku rasa została uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale)

Charakter lhasa apso

Są to przyjazne i bystre psy o wysokiej inteligencji – w żadnym wypadku nie nadają się na czysto pokojowe psy. Wytrzymałe psy lhasa apso potrzebują dużo ruchu i są też dość aktywne. Dzięki swojej wysokiej koncentracji nadają się doskonale jako psy stróżujące, nawet jeśli na to nie wyglądają.

Llasa apso wiążą się z daną osobą, od której oczekują troskliwej i suwerennej opieki. Dobrze usposobione i wychowane okazują się wiernymi towarzyszami i psami rodzinnymi, które zawsze jednak noszą w sobie iskierkę uporu.

Wychowanie i hodowla lhasa apso

Ze względu na uwarunkowaną rasą niezależność powinno się psa lhasa apso od wieku szczeniaka odpowiednio socjalizować i wychowywać. Bardzo godne polecenia są wizyty w szkole dla szczeniaków i szkole dla psów. Troskliwe, ale konsekwentne wychowanie jest ważne, co za sprawą uroczego charakteru lhasa apso bywa trudne dla właściciela. Ale pewny siebie Tybetańczyk może jednak szybko wykorzystać luki w wychowywaniu i w konsekwencji może stać się arogancki.

Ten ruchliwy pies może też żyć w mieście, ale potrzebuje długich spacerów i zajęcia w formie intensywnych zabaw. Wiele psów rasy lhasa apso chętnie uprawia również psie sporty, nie wolno jednak przesadzać, aby chronić stawy małego psa.

Pielęgnacja lhasa apso

Długi, twardy włos okrywowy z leżącym pod nim gęstym podszerstkiem powinno się dokładnie szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu. Sierść najlepiej trzymać krótką, aby mógł się swobodnie poruszać i miał zawsze dobry widok.

Cechy szczególne lhasa apso

Ze względu na rasę małe czworonogi są podatne na dysplazję stawów biodrowych, w zwichnięcia rzepki (choroba rzepki) i choroby oczu. Jeśli chcą Państwo kupić lhasa apso, należy zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który należy do Związku Kynologicznego w Polsce. Szanujący się hodowcy pracują nad uniknięciem chorób związanych z rasą.

Najlepsze produkty dla Państwa lhasa apso znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Lhasa apso

Rasa
Lhasa apso
Pochodzenie
Tybet, Wielka Brytania (patronat)
Klasyfikacja
Psy do towarzystwa
Rozmiar
Wysokość w kłębie: od 24 do 28 cm
Waga
od 5 do 7 kg
Budowa ciała
małe, zwarte, podłużne ciało, krótkie nogi; krótki ogon, zakrzywiony nad grzbietem
Oczy
średniej wielkości, ciemne
Uszy
wisząca i mocna sierść
Sierść i umaszczenie
długie, gęste, dużo podszerstka, kolory: złoty, piaskowy, miodowy, szary, szary łupkowy, biały, brązowy, czarny pręgowany, także wielokolorowy
Cechy szczególne
pomimo niewielkiej wielkości jest odpornym i wytrzymałym psem
Charakter
inteligentny, przywiązany, uparty, przyjazny, wesoły, czujny, niezależny
Zdrowie
podatny na HD (dysplazja stawów biodrowych), PL (zwichnięcie rzepki), choroby oczu

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa lhasa apso

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie