Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Zabawy z psem w domu i na zewnątrz – Budowanie silnej więzi między człowiekiem i psem

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Labrador spielt mit blauem Ball

Szczenięta i młode psy uwielbiają zabawy. Podczas gdy szczeniaki poznają otaczający je świat, młode psy zaczynają rywalizować między sobą o pozycję w stadzie. Czy wiedzą Państwo, że również dorosłe psy i „seniorzy” zachowują chęć do zabaw i gier? Dlatego też ważne jest, aby bawić się z psem przez całe życie, co pomoże zadbać o jego ogólne zdrowie i wzmocnić jego przywiązanie do właściciela.

Loading...

Dlaczego psy chcą się z nami bawić?

Psy posiadają wyjątkową umiejętność wynajdowania sobie zajęć i zabaw. Co ciekawsze, wolą bawić się z ludźmi, niż innymi psami. Z obserwacji kynologów wynika, że dla psów ciekawsze są zabawki, którym uwagę poświęcają ludzie, niż te, którymi bawią się inne psy. Zabawa z właścicielem to ważna dla psa okazja do porozumienia się z człowiekiem, gdzie głównym celem jest interakcja, a nie chęć pokazania, że przedmiot jest jego własnością.

Zabawy z psem na zewnątrz: Jak urozmaicić codzienne spacery

Gry i zabawy pomogą przełamać rutynę, w jaką może przerodzić się codzienny spacer z psem, i sprawią, że stanie się on atrakcyjniejszym wydarzeniem dla obu stron. Zbudują Państwo w ten sposób silną więź z psem i zyskają jego zaufanie oraz uwagę jako „przywódca”, a spacer stanie się prawdziwym przeżyciem dla Państwa czworonoga.

Nie bójmy się zabaw w przeciąganie liny!

Przekonanie, że zabawy w „przeciąganie liny” zwiększają skłonności psa do dominacji, jest błędne i przestarzałe. Kynolodzy potwierdzają, że psy, jak ludzie, nie traktują tego rodzaju zabaw na poważnie. Dlatego też proszę bez obaw bawić się w „siłowanie”. Najlepiej jest użyć bawełnianego sznura z węzłem. To praktyczna, łatwa do wyprania zabawka, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla psa. Pomimo tego należy uważać, aby zabawa nie stała się zbyt agresywna. Jeśli zauważą Państwo oznaki agresji u psa, czas zakończyć rundę. Ewentualnie proszę nie psuć zabawy i pozwolić psu cieszyć się „wygraną”.

Zabawy w szukanie przedmiotów, idealne dla czułego psiego nosa

Zabawy w chowanie przedmiotów są idealne nie tylko na spacer, ale również do rozrywki w domu. Mogą je Państwo wykorzystać do nauczenia pupila kilku ważnych komend. Najpierw dać komendę „siad” i „zostań”. Pokazać psu wyjątkowo pyszny smakołyk, po czym schować go w krzakach, na pniu drzewa lub na kamieniu. Następnie dać komendę „szukaj”. Czynność powtórzyć, aż pies znajdzie przysmak. W zabawie tej łatwo zwiększać stopień trudności, co sprawia, że pozostaje ona ekscytująca dla psa.

Proszę pamiętać: Ilość przysmaków należy zawsze odliczyć od ilości karmy podawanej podczas normalnych posiłków, aby uniknąć niechcianego przyrostu wagi u psa. Ewentualnie zamiast przysmaków mogą Państwo używać ulubionej zabawki. Opcja ta jest doskonała w przypadku ruchliwych i rozbrykanych psiaków.

Zabawa w chowanego wzmacnia więź między psem i właścicielem  

Zabawa ta fantastycznie nadaje się do wzmocnienia więzi z właścicielem u psów, które uparcie wyprzedzają na spacerach. Proszę schować się za drzewem lub krzewem, znajdując się cały czas w polu widzenia psa. Gdy tylko zacznie Państwa szukać, należy szybko dać się znaleźć. Zabawę zakończyć przysmakiem lub wręczeniem psu ulubionej zabawki. Pies zrozumie w ten sposób, że opłaca się trzymać blisko właściciela. Również tu należy zwiększyć stopień trudności, zawsze jednak mając psa w zasięgu wzroku.

Jak wyczarować w naturze tor do agility

Agility można nauczyć psa bez wysyłania go na specjalny kurs dla psów. Mogą Państwo z łatwością zbudować swój własny tor w lesie lub parku. Możliwości jest wiele: Solidną gałąź można położyć na dwóch pniach lub kamieniach, aby powstała przeszkoda do skoków lub ćwiczenia równowagi. Do utworzenia slalomu mogą posłużyć cienkie drzewka lub wetknięte w ziemię patyki. Rów lub strumyk w lesie nadają się idealnie do przeskoczenia. Jak Państwo widzą, można śmiało puścić wodze fantazji i szybko zbudować swój własny tor do agility. Ważne jest, aby dostosować ćwiczenia do kondycji fizycznej psa i początkowo podchodzić do przeszkód powoli, aby uniknąć kontuzji przy zabawie.

Zabawki dla psów: bezgraniczna radość podczas spacerów i nie tylko

Psy mają ewidentną słabość do zabawek. Niektóre wariują na punkcie piłek, inne już w locie łapią rzucane im frisbee. Nawet jeśli Państwa pupil ma niespożyte pokłady energii, należy zawsze być ostrożnym podczas zabawy i nie rzucać np. piłki lub frisbee zbyt szybko, aby nie nadwerężyć psich stawów. Frisbee zrobione specjalnie dla psów wytwarzane są z miękkiego materiału, który nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. Wiele psów uwielbia też zabawki w postaci gumowej, odbijającej się od ziemi gruszki ze sznurkiem do rzucania. Wewnątrz mogą Państwo schować przysmaki, które pies musi potem wyciągnąć za pomocą języka lub łap. Zabawki te nadają się zarówno do zabaw w domu, jak i na zewnątrz.

Psie zabawy w domu: świetna zabawa nie tylko na pogodę pod psem

Do zabaw w domu najlepiej nadają się zabawki inteligentne. Wymagają one od psa umiejętności dedukcji, dbają o jego dobrą kondycję umysłową w podeszłym wieku i oferują zajęcie dla psów niepełnosprawnych lub o niespożytej energii. Zabawy w domu zapewniające więcej ruchu to np. mini tor do agility lub wspomniane już zabawy w przeciąganie liny czy szukanie przedmiotów.

Ikona Grający pies

 

Znajdź odpowiednie zabawki w naszym sklepie online

Przejdź sklepu online

Zabawy dla psa rozwijające inteligencję: Co takiego schowane jest w kapeluszu?

Do zabawy tej potrzebują Państwo jedynie kilku solidnych, pustych kubków. Proszę schować w nich przysmaki, pozwalając psu cały czas obserwować przygotowania. Następnie dać komendę „szukaj”. Kiedy pies trąci nosem kubek, proszę wyciągnąć przysmak i użyć go jako nagrody. Zabawę tą można dostosowywać wedle uznania, ale najlepiej jest zwiększać stopień trudności stopniowo, aby pies zbyt szybko się nie zniechęcił. W naszym sklepie znajdą Państwo różnego rodzaju zabawy z przysmakami, które pobudzą inteligencję psiaka.

Dummy z przekąskami: fantastyczne do zabaw w szukanie

Pod koniec nauki aportowania najlepiej jest użyć dummy z przysmakami lub karmą. Dummy napełnić smakołykami i schować w mieszkaniu. Pies otrzyma jego pyszną zawartość wyłącznie wtedy, kiedy przyniesie przedmiot z powrotem i położy go Państwu na dłoni lub przed stopami. Trening ten wzmacnia więź z psem i pomaga w nauce niektórych komend.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować