Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Otyłość u psa: wskazówki dotyczące kontrolowania psiej wagi!

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies z nadwagą biegnie przez łąkę

Ciało psa może łatwo ulec przeciążeniu, co prędzej czy później prowadzi do schorzeń. Utrzymująca się nadwaga (otyłość) może spowodować poważne problemy zdrowotne zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest obserwowanie figury psa, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać u niego przybieranie na wadze. W zależności od rasy, zwinności i wieku, budowa ciała i tendencja do nadwagi są bardzo zróżnicowane. To Ty znasz najlepiej swoje zwierzę i musisz reagować, widząc nawet najmniejsze zmiany.

Loading...

Jak rozpoznać, że pies jest zbyt gruby?

Zasada głosi: nigdy nie jest za późno, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb ulubieńca.

Oznaką nadwagi u psa mogą być zmniejszona aktywność fizyczną i pogorszona kondycja. Jeżeli Twój pies szybciej popada w zadyszkę, warto poprosić weterynarza o radę. Dobrą miarą poprawnej wagi ciała są również żebra, na których ręką łatwo wyczuć zbędne kilogramy. U podstawy ogona powinno się być w stanie wyczuć kości pod skórą i sierścią. W przypadku bardzo szczupłego psa kości bioder są wyraźnie widoczne wzdłuż kręgosłupa.

Zasada jest taka: jeśli głaszcząc klatkę piersiową psa nie wyczuwamy jego żeber, cierpi on prawdopodobnie na nadwagę.

Ein Hund sitzt auf der Waage.

Gdzie najlepiej zważyć psa?

Aby stale panować nad masą swojego psa, ważna jest regularna kontrola wagi. Weterynarz zważy Twojego psa specjalną wagą dla zwierząt — i to przy każdej wizycie. Dzięki dostępnej w naszych sklepach wadze dla zwierząt, również samodzielnie możesz od czasu do czasu sprawdzać wagę swojego ulubieńca.

W jaki sposób ważyć psa?

Aby przystąpić do ważenia należy spokojnie i pewnie poprowadzić psa na wagę o odpowiednio dużej powierzchni. Jeśli niespokojny pies odmówi, można zwabić go ulubionym przysmakiem. To rozwiązanie awaryjne. Istnieje pewna sztuczka, aby zważyć małego lub średniego psa w domu na wadze osobowej: stajemy na wadze bez psa i mierzymy swoją wagę. Następnie bierzemy psa na ręce i ważymy się ponownie. Różnica pomiędzy wyświetlonymi kilogramami to waga naszego zwierzaka.

Skutki psiej nadwagi: zbyt ciężki znaczy niezdrowy

Plasterki zwiniętego boczku są nie tylko nieatrakcyjne wizualnie, ale mogą również szybko zaszkodzić Twojemu psu. Nadwaga obciąża stawy, osłabia układ odpornościowy, funkcje płuc i przepony, czyni psy bardziej podatnymi na choroby, nowotwory lub alergie. Nadwaga jest również możliwym czynnikiem wyzwalającym nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, a w dłuższej perspektywie czasowej uszkadza serce, nerki, wątrobę i stawy. Wyobraźmy sobie, że nasz czworonożny przyjaciel nagle potrzebuje operacji: spowodowane jego nadwagą obciążenie ciała może stać się niebezpieczne dla jego życia. Nadwaga wśród psów obniża jakość ich życia, a w najgorszym przypadku prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Psia dieta: czym karmić czworonoga?

Karmy dietetyczne bardzo różnią się od normalnej karmy i nie są przeznaczone dla zdrowych psów. Specjalna dieta powinna być podawana tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii i odpowiedniej diagnozie.

Szczególnie podczas diety może dojść do objawów niedoboru z powodu niewłaściwego wyboru składników.

Aby pies mógł schudnąć i zbudować mięśnie, ważne jest stosowanie wysokiej jakościowo, niskokalorycznej karmy dla psów. Należy zapewnić odpowiednią ilość białek, witamin i minerałów, wapnia, magnezu, tauryny i fosforu. Zawartość włókna surowego powinna być jak najwyższa, a zawartość tłuszczu jak najniższa. Dieta dla psów ze schorzeniami nerek powinna zawierać mało białka, fosforu i soli. Istnieją również dietetyczne przekąski dla utrzymania szczupłej figury.

Diät-Futter für Hunde mit Übergewicht
Ein übergewichtiger Hund sitzt auf der Wiese.

 

Karma dla cukrzyków do nabycia online.

Do sklepu internetowego

Złote zasady odpowiedniej psiej diety

 • Najważniejsza zasada: należy zachować konsekwencję i postępować dokładnie według planu żywieniowego zalecanego przez weterynarza!
 • Należy dokumentować prowadzoną dietę: pies powinien być fotografowany, a masa jego ciała regularnie zapisywana w tabeli. Jeśli odnosi sukcesy, można nagrodzić go pieszczotą lub zabawką.
 • W zespole siła: aby osiągnąć trwały sukces, cała rodzina musi połączyć siły. Dzieci, babcia i dziadek nie mogą się wyłamywać, jeśli pies siedzi przed lodówką i maślanym spojrzeniem próbuje wysępić smakołyk.

Przepisy na psią dietę

Oczywiście możliwe jest również samodzielne przygotowanie posiłków dietetycznych dla psa. Masz w ten sposób najlepszą kontrolę nad składnikami, które powinny być głównie niskotłuszczowe. Liczy się też ilość! To, że danie zawiera mniej tłuszczu, nie oznacza, że pies może jeść dwa razy więcej. Przepisy z kurczakiem, warzywami i ryżem dobrze sprawdzą się w tej diecie. W celu uniknięcia objawów niedoboru konieczny jest jednak kontakt z weterynarzem. Smaczne przepisy na psią dietę znajdziesz na końcu tego artykułu.

Dzięki tym wskazówkom Twój pies pozostanie szczupły i zdrowy:

 • Warto zastanowić się nad przemyślaną i niskokaloryczną dietą. Również naszym czworonożnym przyjaciołom grozi bowiem efekt jo-jo.
 • Należy ważyć psa regularnie i stale mieć oko na jego wagę.
 • Porcje powinny być dostosowane do stanu wagi.
 • Trzeba zachować czujność, nie zapominając o uwzględnieniu w kalkulacji dziennej racji żywnościowej codziennych „grzeszków”, tj. przysmaki.
 • Należy zawsze zapewniać czworonogowi wystarczającą ilość ruchu.

Pyszne przepisy dla Ciebie i Twojego zwierzaka

Pyszności z indyka

Okrągłe smakołyki

Prawdziwy przysmak

Tuńczyk inaczej

Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować