Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Dieta wegańska lub wegetariańska dla psów? Tylko w wyjątkowych przypadkach.

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Hund trägt eine Möhre.

Coraz więcej osób wybiera dietę wegańską lub wegetariańską. Gdy właściciele czworonogów rezygnują z mięsa i produktów zwierzęcych, pojawia się pokusa, aby również psa pozbawić produktów mięsnych. Niektórzy właściciele chcieliby całkowicie zrezygnować z komponentów zwierzęcych w karmie. Nie warto! Żywienie wegańskie nie w chodzi w grę w przypadku psów. Dieta wegetariańska również nigdy nie będzie w pełni wartościowa dla psa i powinna stanowić jedynie tymczasowe rozwiązanie w szczególnych przypadkach. Dlaczego? Tutaj dowiedzą się Państwo więcej!

Loading...

Na czym polega dieta wegetariańska lub wegańska?

W diecie wegetariańskiej na pierwszym planie jest skreślenia mięsa z jadłospisu. Rezygnuje się ze wszystkich produktów, przez których produkcję zwierzę musi stracić życie. Dozwolone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko i jaja. Żywienie wegańskie to pójście o krok dalej: żadne produkty pochodzenia zwierzęcego nie są dozwolone. Wszystkie składniki żywności pochodzą z produktów roślinnych.

Czy wegetariańska dieta jest zdrowa dla psa?

Dla zapewnienia zdrowego trybu życia psa konieczne jest zapewnienie zróżnicowanych składników żywienia.

Jaja i produkty mleczne, takie jak twaróg lub jogurt, mogą zastąpić mięso jako źródło białka. Gotowa karma, która zapewnia psu wszystkie niezbędne elementy diety potrzebne do prowadzenia zdrowego trybu życia to nie jedyne rozwiązanie. Dzięki niezbędnej wiedzy fachowej możliwe jest również tymczasowe karmienie psa samodzielnie przygotowanym pokarmem wegetariańskim. Stała dieta wegetariańska jest jednak zalecana tylko wtedy, gdy istnieją wskazania medyczne (np. nietolerancja mięsa).

Czy rozsądne jest żywienie psa dietą wegańską?

Żywienie wegańskie psa w zasadzie nigdy nie powinno być rekomendowane. Ta forma żywienia nie jest zgodna z naturalnym zapotrzebowaniem żywieniowym psa.

Hund liegt vor einem Brokkoli

Jakie zalety niesie ze sobą wegańska lub wegetariańska dieta?

Stała dieta wegetariańska jest zalecana lub nawet konieczna tylko w przypadku wskazań medycznych, takich jak nietolerancja mięsa, specjalne alergie lub choroby metaboliczne. Dieta wegańska dla psów nie niesie ze sobą żadnych zalet dla zdrowia czworonoga.

Jakie wady niesie ze sobą wegańska lub wegetariańska dieta?

Białka roślinne są trudniej trawione przez psy niż białka pochodzenia zwierzęcego i mają inny skład. Trudno jest również zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę A, miedź, cynk i niezbędne aminokwasy. Oznacza to, że wegańska lub wegetariańska karma dla psów nie jest odpowiednia szczególnie dla aktywnych psów, szczeniąt oraz suk w ciąży i karmiących.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie