Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Poprawnie prowadzona dieta BARF — zbilansowane karmienie surowym mięsem

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Hundenapf gefüllt mit Fleisch und Gemüse.

Dieta BARF cieszy się coraz większą popularnością: wielu właścicieli psów przechodzi na surowe mięso. Częstą przyczyną są problemy zdrowotne u psów, takie jak alergie, nietolerancje, problemy z wagą lub trawieniem. Choć badania wciąż jeszcze tego nie dowodzą, wiele psów wydaje się mieć znacznie więcej wigoru po takiej zmianie, ponadto zyskują lepszą sylwetkę i bardziej lśniącą sierść. Aby Państwa pies miał dostęp do wszystkich ważnych składników odżywczych podczas stosowania diety BARF, należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Loading...

Dieta BARF

Podczas gdy gotowa karma dostarcza wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, dzięki BARF samodzielnie przygotowują Państwo swojemu psu zbilansowany posiłek, który zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. W oparciu o sposób odżywania się wilka w środowisku naturalnym, większość świeżej karmy dla psa to surowe mięso. Zdrowy pies potrzebuje jednak więcej niż tylko bogatego w białko chudego mięsa. Posiłek zawiera także witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

W diecie zwierząt drapieżnych żyjących dziko, niczego nie brakuje. Mięso z wątroby jest bogate w miedź i witaminę A, śledziona dostarcza żelazo, świeża krew zawiera sód, kości dostarczają wapnia, fosforu i magnezu. Składniki te nie są zawarte w czystym, surowym mięsie i muszą być pozyskiwane z innych źródeł. Mimo wszystko to wysiłek, który się opłaca. W końcu nareszcie wiedzą Państwo dokładnie, co Państwa pies je.

BARF — co powinno znaleźć się w misce psa?

BARF ma różne znaczenia. W języku angielskim skrót wywodzi się od „biologically appropriate raw food“, częściowo również „Bones and Raw Food“ („Kości i surowy pokarm“). Najczęściej spotykane tłumaczenie na język polski to „biologicznie odpowiedni surowy pokarm“. Nawiasem mówiąc, angielski czasownik „to barf“ oznacza „wymiotować“, co czasami wprowadza w błąd.

To zależy od składników danego posiłku:

  • 70% mięsa: głównym składnikiem posiłku jest przerośnięte mięso oraz żołądki lub księgi. Każde 10 do 15 procent posiłku powinno stanowić mięsiste kości i wnętrzności. Uwaga: surowa wieprzowina jest zabroniona.
  • 30% owoców i warzyw: warzywa liściaste, sałata i warzywa korzeniowe są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Owoce stanowią jedynie niewielką część posiłku. Należy je ugotować lub zmiksować, gdyż psi układ pokarmowy nie rozkłada celulozy.&
  • Minerały: mieszanki witaminowo-mineralne z wystarczającą dawką witamin A, D i E, jak również jodu, miedzi, cynku i wapnia są ważne w diecie BARF. Alternatywą dla podawania psu kości może być mączka kostna, skorupki jajek lub cytrynian wapnia.
  • Olej: wysokiej jakości oleje zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, kwas linolowy i linolenowy są najlepsze. Na przemian można stosować olej łososiowy, olej lniany i olej konopny.
    Zioła: zioła i ziołowe mieszanki mogą stanowić uzupełnienie planu żywieniowego

Jakie mięso nadaje się do diety BARF?

W diecie można stosować prawie każdy rodzaj mięsa: wołowinę, mięso drobiowe, jagnięcinę, baraninę i kozinę, dziczyznę i koninę, a nawet mięso zwierząt egzotycznych, takich jak kangury czy strusie. Zabronione jest mięso z dzika i świni. Może ono zawierać wirusa Aujeszky’ego, który jest śmiertelnie groźny dla psów i wywołuje pseudowściekliznę. Surowe mięso może również przenosić pasożyty i patogeny, takie jak salmonella lub campylobacter. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej higieny w kontakcie psa z surowym mięsem.

Minerały i pierwiastki śladowe w surowej diecie

Stosując dietę BARF nietrudno popełnić błędy, co może prowadzić do problemów zdrowotnych u psa. Właściciele psów muszą zatem wcześniej zasięgnąć wystarczającej wiedzy. Dostępni są również weterynarze lub dietetycy, którzy przygotują porcje w taki sposób, by zapewnić psu wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Należy pamiętać, by surowy posiłek dla psów miał zrównoważony stosunek wapnia do fosforu. Wapń występuje w kościach, fosfor w chudym mięsie i wnętrznościach. Jeśli nie chcą Państwo karmić psa kośćmi, należy użyć czystej mączki kostnej lub rozdrobnionej moździerzem skorupki jajka. Ważne jest, aby dokładnie stosować się do instrukcji dozowania umieszczonych na opakowaniu. Nie wolno podawać zbyt dużej ilości kości (wapnia) jednocześnie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zagrażających życiu zaparć. Zrównoważony stosunek wapnia do fosforu u dorosłych psów wynosi 1,3:1, w żadnym wypadku nie powinien być on wyższy niż 2:1.

Czy dieta BARF jest odpowiednia dla każdego psa?

Karmienie surowym mięsem należy rozpocząć dopiero od pierwszego roku życia psa. W przypadku szczeniąt może to prowadzić do zaburzeń rozwojowych, jeśli dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana. Stopniowa zmiana diety przebiega u zdrowych psów z reguły bezproblemowo. Należy dać swojemu psu pięć do siedmiu dni, aby jego jelita mogły przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania.

Niektóre psy nie lubią zapachu surowego mięsa. W tym przypadku należy je ugotować razem z warzywami. Ten wariant diety nosi nazwę BARF light i również od lat cieszy się coraz większą popularnością.

Na czym polega częściowa dieta BARF?

Za częściową dietę BARF uznaje się mieszankę świeżej karmy z karmą suchą – podawana zawsze w osobnych posiłkach. Nigdy nie należy podawać obu rodzajów żywności w tym samym czasie, gdyż może to prowadzić do problemów z trawieniem. Surowa karma w połączeniu z suchą stawia różne wymagania w stosunku do przewodu pokarmowego psa. Niektóre psy w ogóle nie tolerują częściowej diety BARF. W tym przypadku, należy natychmiast zwrócić się do swojego weterynarza.

Nie są Państwo przekonani do diety BARF? W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc weterynarza

Dopiero zaczynają Państwo stosować BARF i nie są pewni, czy zbilansowane odżywanie psa można zapewnić tylko przez samodzielnie przygotowaną karmę? Nasz weterynarz chętnie Państwu doradzi.   Pomocne będzie również określenie ilości karmy, której potrzebuje Państwa pies. Zależy ona od jego potrzeb energetycznych. Wielu weterynarzy oferuje profesjonalne plany żywieniowe. Alternatywą dla całkowicie samodzielnie skompilowanych posiłków dla psów są gotowe porcje BARF, dostępne w sklepach, oznaczone jako karma pełnoporcjowa. Dostępne są także dodatki oraz suplementy diety przeznaczone specjalnie do diety BARF.

Zutaten für BARFen.

 

Kup paszę leśną BARF online.

Przejdź do sklepu online

Czy wiedzą Państwo, że…

…wilki i psy są nadal prawie identyczne genetycznie — nawet ich układ pokarmowy?  Skład żywności w diecie BARF w postaci mięsa, kości, wnętrzności, warzyw, minerałów i wysokiej jakości olejów imituje skład zdobyczy dzikich psowatych. Jednak w trakcie ewolucji, pies nabył zdolność trawienia skrobi. Jeśli pies dobrze będzie to tolerował, karma może być podawana z ziemniakami lub zbożami, co zmniejszy spożycie białka. W przypadku niektórych psów to dobre rozwiązanie.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie