Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Bolończyk – od pokojowego pieska dla szlachty po radosnego towarzysza rodziny

25.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Biały pies bolończyk

Niegdyś określany przez króla Hiszpanii, Filipa II, jako królewski prezent dla cesarza, ten mały, aktywny bolończyk z długą, śnieżnobiałą, kędzierzawą sierścią, jest dziś bardzo ceniony przez rodziny. Ten mały piesek wpada w oko swoim energicznym krokiem i wysoko trzymaną głową, i zdobywa wszystkie serca swoim spokojnym usposobieniem.

Loading...

Pies królów

Mimo iż bolończyk zawdzięcza swoją nazwę mieście Bolonii, wcale nie pochodzi z Włoch. Już Arystoteles w starożytnej Grecji informował na temat przodków tego małego psa, którzy wraz z pokrewnymi sobie maltańczykami, hawańczykami oraz bichon frisé zaliczają się do grupy bichonów. Bichon to francuska nazwa pieska pokojowego, co przynajmniej kiedyś było dla tej rasy szczególnie trafne: Przez wieki bolończyk był rozpieszczany na królewskich i cesarskich dworach Europy, stanowiąc nader cenny prezent.

Charakter bolończyka

W bolończyku znajdą Państwo przyjaznego, wiernego i spokojnego czworonożnego przyjaciela. Lubiący aktywność, jednak bez przesady, a także czujny bez nadmiernego szczekania — miły towarzysz, który świetnie sprawdzi się także z dziećmi.

Wychowanie i hodowla bolończyka

Bolończyk nie potrzebuje znacznego wybiegu i dlatego tak samo dobrze będzie czuł się w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Najważniejsza jest dla niego interakcja z rodziną, gdyż jest przywiązany do człowieka, nie lubi samotności i najchętniej jest tam, gdzie coś się dzieje.

Pielęgnacja bolończyka

Gęsta, kręcona sierść bolończyka wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiegać jej filcowaniu. Należy go szczotkować przynajmniej co dwa dni, a podczas linienia codziennie. Podobnie jak w przypadku wszystkich psów białych, co około pięć tygodni należy go wykąpać z użyciem odpowiedniego szamponu. Aby zapobiegać powstawaniu śladów łez pod oczami, należy codziennie czyścić te miejsca patyczkami higienicznymi oraz stosować łagodny preparat do oczu dla psów.

Skracając długie futro na stopach za pomocą zaokrąglonych nożyczek, zapobiegną Państwo gromadzeniu się brudu, a jednocześnie zwiększy to przyczepność do podłoża. Uwagi wymaga również pielęgnacja zębów w formie specjalnych przekąsek i zabawek, ponieważ w pierwszym roku życia bolończyki mają skłonność do tworzenia kamienia nazębnego.

Cechy szczególne bolończyka

Bolończyki do późnej starości pozostają radosne i chętne do zabawy, i przywiązują się do swoich właścicieli. Te sympatyczne psy są wytrzymałe i mogą dożyć wieku 15 lat lub więcej.

Podobnie jak w przypadku wielu innych małych psów, mogą się pojawić problemy z rzepką. Jeśli chcą Państwo sprawić swojej rodzinie tego wiernego, sprytnego towarzysza, najlepiej zwrócić się do Związku Kynologicznego w Polsce. Prowadzi on listę odpowiedzialnych hodowców do wglądu.

Najlepsze produkty dla bolończyka znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Bolończyk

Rasa
Bolończyk
Pochodzenie
Włochy
Klasyfikacja
FCI-Grupa 9: „Pies do towarzystwa i pies przewodnik”, sekcja 1 „Bichon i rasy pokrewne”
Rozmiar
27–30 cm w kłębie (pies), 25–28 cm w kłębie (suka)
Waga
2,5–4 kg
Budowa ciała
kompaktowa, krępa sylwetka o zgodnej długości i wysokości w kłębie; głowa o średniej długości szyi, z wyraźnym zakończeniem; prosty grzbiet z szeroką, jedynie nieznacznie opadającym zadem i wysoko osadzonym, nieco zakrzywionym powyżej grzbietu ogonem; owalne łapy
Oczy
średnia wielkość; odcień ciemnej ochry; okrągłe powieki z czarnym obramowaniem
Uszy
wysoko osadzone, długie i zwisające
Sierść i umaszczenie
biała sierść, dozwolony minimalny odcień kości słoniowej; miękka, długa sierść na całym ciele, krótsza jedynie przy grzbiecie nosa; odstająca od ciała i kręcona
Cechy szczególne
lubiany pies rodzinny; nadaje się do hodowli w mieszkaniu
Charakter
zdolny do przystosowania i pojętny; zaradny, spokojny i opanowany, przywiązany do ludzi
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie, podczas linienia codzienne; kąpiel co około pięć tygodni
Zdrowie
Rasa jest uważana za silną, przewidywana długość życia wynosi 15 lat i więcej; sporadyczne problemy z rzepką

Te małe rasy psów także powinieneś zobaczyć:

 

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa bolończyka

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie