Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pudel miniaturowy – bystry błazen o wielu talentach

23.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Zwergpudel beim Gassi gehen.

Pudel miniaturowy pozostanie u boku swojego właściciela na dobre i na złe. Ten zabawny pies jest inteligentny, pomysłowy i idealnie nadaje się na psa rodzinnego. Uwielbia ruch, zajęcia spełniające jego potrzeby gatunkowe oraz długie sesje przytulania na kanapie. A ponieważ stale zabiega o względy swoich właścicieli, jest posłuszny i wyjątkowo sympatyczny.

Loading...

Prawdziwy czaruś z Francji

Dokładne pochodzenie pudla, jak w przypadku wielu innych ras, jest owiane tajemnicą: wiadomo jednak, że rasa pochodzi z Francji, gdzie pudle nosiły miano „caniche”. Do pozostałych odmian pudla zaliczają się pudel duży, mały i pudel toy, które różnią się między sobą jedynie rozmiarem. Pudel miniaturowy został oficjalnie uznany za własną rasę w 1930 roku.

Pierwsze pudle z zapałem pomagały myśliwym w polowaniu na kaczki, kuropatwy i bażanty. Do bliskich krewnych rasy zalicza się francuski pies dowodny barbet o równie silnym instynkcie łowieckim. W XIX. Rasa ma za sobą długi proces „uszlachetniania”: radosne pudle o zabawnym usposobieniu cieszyły się dużą popularnością na wielu europejskich dworach. Pudel miniaturowy stał się nawet gwiazdą cyrku: jego zapał do nauki, w połączeniu z talentem do sztuczek i — być może mimowolnie — zabawną aparycją za każdym razem wzbudzał zachwyt widowni.

Charakter pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy nie jest jednak zwykłym klaunem: odznacza się doskonałym obyciem towarzyskim i wrażliwością. Z tego względu często przechodzi szkolenie na psa terapeutycznego i pracuje w szkołach lub innych instytucjach. Sprawdza się również w roli psa ratowniczego. Doskonale dogaduje się z dziećmi, gdyż jest wesoły, lecz jednocześnie spokojny, cierpliwy i zrównoważony. Buduje silną więź ze swoją rodziną zawsze potrafi rozśmieszyć właścicieli swoją inteligencją, sprytem i sztuczkami godnymi akrobaty.

Wychowanie i hodowla pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy jest z natury bardzo posłuszny i chętny do nauki i chce się podobać właścicielowi. Ułatwia to wychowanie. Mimo to należy obchodzić się z nim konsekwentnie już w wieku szczenięcym. Mały klaun nie wymaga dużo miejsca, ale należy zapewnić mu wystarczająco dużo ruchu i aktywności fizycznej, jak i umysłowej. Uwielbia wodę i długie spacery. Jego artystyczny talent w pełni objawia się w takich sportach dla psów, jak Dog Dance, Agility lub Mobyclass. Małych psich sztuczek, jak podawanie łapy lub proszenie, można nauczyć go w domu. Dzięki swojej pięknej sierści i dumnej postawie pudle należą do najbardziej lubianych ras psów wystawowych.

Pielęgnacja pudla miniaturowego

Jedynym aspektem życia z pudlem miniaturowym, który wymaga wysiłku, jest pielęgnacja sierści: Sierść należy dokładnie czesać kilka razy w tygodniu i przycinać co sześć do ośmiu tygodni, gdyż nieustannie rośnie. Zaleta: pudel miniaturowy nie traci włosów. Już w wieku szczenięcym należy przyzwyczaić go do szczotkowania, co może stać się prawdziwym rytuałem między psem i właścicielem.

Najlepsze produkty dla pudla miniaturowego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pudel miniaturowy

Rasa
Pudel miniaturowy
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 28 do 35 cm, bez różnicy między samcem a suką
Waga
3–6 kilogramów
Budowa ciała
smukła, atletyczna
Oczy
ciemne, lekko skośne, migdałowe oczy
Uszy
długie zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
dwa warianty – pudel wełnisty z kręconymi włosami, pudel sznurowy ze sznurkami o długości do 20 centymetrów, kolory: czarne, białe, szare, brązowe, czerwone, morelowe
Cechy szczególne
bardzo inteligentny i sprytny
Charakter
chętny do nauki, inteligentny, przywiązany, lubiący dzieci
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści

Poznaj inne rasy pudli oraz mieszanki z pudlem:

  • Cockapoo: Cockapoo, znany również jako Cockerdoodle lub Cockerpoo, to krzyżówka między cocker spanielem a pudlem. Ta rasa doskonale łączy najlepsze cechy obu czworonogów, od których się wywodzi.
  • Goldendoodle: Goldendoodle, o łagodnym usposobieniu, jest jednym z ras psów hybrydowych. Powstaje z krzyżówki Golden Retrievera i pudla, co nadaje mu charakterystyczny wygląd przypominający pluszowego misia.
  • Labradoodle: Labradoodle łączy uprzejmość labradora z inteligencją pudla. Z odpowiednim wychowaniem może stać się doskonałym psem rodzinnym na co dzień, a jego sierść nie gubi się w nadmiarze.
  • Maltipoo: Maltipoo to połączenie uroku maltańczyka i inteligencji pudla. Ta mieszanka tworzy uważnego, wesołego i pełnego energii psa rodzinnego, który jest łatwy w wychowaniu i doskonale sprawdza się w codziennym życiu.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla pudla miniaturowego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie