• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Goldendoodle – przytulna krzyżówka o wielkim sercu

29.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Golden Doodle Hund liegt auf der Couch

Zrelaksowany i łagodny jak retriever, sprytny i chętny do nauki jak pudel – goldendoodle to pies, którego nie sposób nie kochać. Mieszaniec pudla i golden retrievera jest łatwy do wychowania i potrzebuje wysportowanego właściciela, chętnego do wyjścia niezależnie od pogody. Jak na psa rodzinnego przystało nie odstępuje swojego stada na krok i zawsze jest gotowy do zabawy lub harców.

Loading...

Kędzierzawy mieszaniec z USA

Goldendoodle to mieszanka golden retrievera i pudla. Krzyżowanie tych dwóch ras rozpoczęto pod koniec lat 90. w USA. Na decyzję wpłynęło przekonanie o hipoalergicznych właściwościach sierści pudla. Była to pozytywna cecha, którą hodowcy pragnęli przenieść na nowe rasy. Tak powstał nie tylko goldendoodle, lecz także labradoodle (krzyżówka labradora z pudlem) i cockapoo (krzyżówka cocker spaniela z pudlem).

Dotychczas nie udowodniono jednak, że sierść tych mieszańców zawiera mniejszą ilość alergenów od sierści innych ras. Alergeny znajdują się ponadto nie tylko w sierści, ale również w naskórku i ślinie. Nowo powstała krzyżówka zyskała na początku popularność przede wszystkim w Ameryce Północnej i Australii. Dziś coraz częściej widuje się ją także w Europie. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) nie uznaje goldendoodle’a jako własnej rasy.

Charakter goldendoodle'a

Sympatyczny goldendoodle łączy w sobie najlepsze cechy charakteru retrievera i pudla: jest zrelaksowany, inteligentny, przyjazny i chętny do nauki. Uchodzi za wspaniałego kompana dla dzieci i idealnego psa rodzinnego. Ten wesoły towarzysz zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami i chętnie się z nimi bawi. Ponadto stale zadziwia właścicieli swoją inteligencją. Potrzebuje dużo uwagi, pieszczot i najchętniej nie odstępuje swojego „zastępczego stada” na krok.

Wychowanie i hodowla psa rasy goldendoodle

Ten pojętny pies potrzebuje dużej dawki ruchu: lubi spacery na łonie natury i uwielbia skakać do wody, lecz potrzebuje także wyzwań umysłowych. Goldendoodle to wulkan energii, który chętnie stale uczy się nowych rzeczy i współpracuje z ludźmi. Dyscypliny sportowe dla psów, tj. agility lub dog dancing, są dla niego wręcz idealne.

Goldendoole nie sprawia zwykle problemów wychowawczych, ponieważ lubi zadowalać właściciela swoim zachowaniem. Mimo to na początku jego wychowanie wymaga konsekwencji — proszę nie dać się zwieść maślanym oczom pupila. Psy rasy goldenndoodle mogą mieszkać również w mieście, pod warunkiem, że zapewni się im wystarczającą liczbę spacerów. Ze względu na swoje imponujące kompetencje społeczne, te wrażliwe czworonogi często przechodzą szkolenie na psy terapeutyczne.

Pielęgnacja goldendoodle’a

Goldendoodle jest bardzo łatwy w pielęgnacji: Ponieważ prawie w ogóle nie linieje, nie wymaga wielu zabiegów. Regularne szczotkowanie i trymowanie z reguły zupełnie wystarczają.

Cechy szczególne goldendoodle’a

Goldendoodle cierpią na mniej chorób dziedzicznych niż inne rasy. Zaobserwowano u nich jednak pewne predyspozycje do zaćmy i dysplazji stawu biodrowego. Dlatego należy upewnić się, że kupowane szczenię pochodzi od odpowiedzialnego hodowcy.

Najlepsze produkty dla goldendoodle’a znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Golden doodle

Rasa
Golden doodle
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Krzyżówka
Rozmiar
Krzyżówka golden retrievera z pudlem dużym: 56–66 cm, krzyżówka golden retrievera z pudlem miniaturowym: wysokość w kłębie 33−53 cm
Waga
w zależności od wariantu: od 11 do 41 kilogramów
Budowa ciała
smukła i umięśniona
Oczy
ciemne oczy typu „guziki”
Uszy
kudłate zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
gładka lub kręcona sierść średniej długości, warianty umaszczenia: brązowe, czarne, czerwonobrązowe, kremowe, złote
Cechy szczególne
przechodzą również szkolenie na psy terapeutyczne
Charakter
łagodny, empatyczny, otwarty, wesoły, przyjazny wobec dzieci, inteligentny
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści
Zdrowie
znane predyspozycje do zaćmy i dysplazji stawów biodrowych

Inne hybrydowe rasy psów z udziałem pudli:

  • Cavapoo: Cavapoo, znany także jako Cavoodle, powstał z krzyżówki małych lub karłowatych pudli z Cavalier-King-Charles-Spanielami.
  • Cockapoo: Jako krzyżówka Cocker Spaniela i pudla, Cockapoo, znany również jako Cockerdoodle i Cockerpoo. W optymalnym przypadku łączy najlepsze cechy obu ras.
  • Maltipoo: Maltipoo łączy w sobie urok maltańczyka z inteligencją pudla. Ta mieszanka daje czujnego, radosnego i zabawnego psa rodzinnego, który łatwo się szkoli i prowadzi w codziennym życiu.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa goldendoodle’a

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie