Dog kanaryjski – łagodny czworonóg, który aż tryska energią
04.03.2022

Ruchliwy dog kanaryjski jest wiernym czworonogiem, który potrzebuje silnego i troskliwego przewodnika. Jest całkowicie lojalny wobec swojego właściciela i jego rodziny, a przy konsekwentnym wychowaniu staje się łagodnym i czujnym psem rodzinnym. W naszym kraju dog kanaryjski jest oficjalnie uznawany za rasę potencjalnie niebezpieczną.
Dogi z Wysp Kanaryjskich
Pochodzenie tego korpulentnego psa można odczytać z nazwy jego rasy: Przodkowie doga kanaryjskiego to molosy, które zamieszkiwały przede wszystkim Teneryfę i Gran Canarię. Mieszkającego na wyspach „majojero” skrzyżowano prawdopodobnie z innymi molosami z kontynentu. Już w średniowieczu, najpóźniej w XVI i XVII w., psy te były szeroko rozpowszechnione w Hiszpanii. Służyły tam przede wszystkim jako psy stróżujące i pasterskie.
Na Wyspach Kanaryjskich rasa ta była od dawna nazywana „Perro de Presa Canario” – w tłumaczeniu znaczy to tyle, co „kanaryjski pies bojowy”. W roku 2001 została ona w pełni uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale). Od 1 stycznia 2019 r. oficjalna nazwa tej rasy brzmi presa canario.
Charakter doga kanaryjskiego
Podobnie jak wszystkie molosy, również dog kanaryjski wyróżnia się spokojnym i zrównoważonym usposobieniem. Jest łagodny,ma silne nerwy i wysoki próg pobudliwości. Przy troskliwym, konsekwentnym wychowaniu i dobrej socjalizacji szczenię tej rasy staje się ustępliwym, pojętnym i posłusznym psem rodzinnym z silnym instynktem ochronnym. W razie wątpliwości pewny siebie dog kanaryjski odważnie i wytrwale broni swojej rodziny i swojego terytorium.
Wychowanie i hodowla doga kanaryjskiego
Już w pierwszych tygodniach swojego życia pies powinien zostać dobrze zsocjalizowany. W związku z tym należy koniecznie zwrócić się do renomowanego hodowcy, uznanego przez Związek Kynologiczny w Polsce. Ten, kto ma doświadczenie w hodowli psów lub miał okazję je zdobyć, od razu po odebraniu doga kanaryjskiego od hodowcy powinien konsekwentnie i z naturalnym autorytetem, ale bez surowości, zająć się jego wychowaniem.
Ten inteligentny pies potrzebuje silnego przewodnika i zadań do wykonania: silny dog kanaryjski jest odpowiedni na przykład jako pies obronny lub asystujący. Najlepiej, gdy dog kanaryjski mieszka na działce, której może pilnować i na której może się wybiegać. Potrzebuje też dużo ruchu podczas spacerów.
Pies kanaryjski buduje intensywną więź z właścicielem i jego rodziną, obdarzając ich dużą wiernością.
Pielęgnacja doga kanaryjskiego
Jego krótką sierść wystarczy od czasu do czasu szczotkować.
Najlepsze produkty dla Państwa doga kanaryjskiego znajdą Państwo w naszym sklepie!
Cechy szczególne doga kanaryjskiego
Dog kanaryjski jest uznawany w Polsce za rasę agresywną i może być trzymany tylko pod pewnymi warunkami.
W niektórych krajach od psów objętych wykazem ras uznawanych za agresywne płaci się większy podatek.
Dog kanaryjski, podobnie jak wiele innych dużych i ciężkich ras, ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych. Poważni hodowcy starają się wykluczyć zwierzęta z takim schorzeniem z hodowli. Średnia długość życia tej rasy wynosi od dziesięciu do dwunastu lat.
Podsumowanie Dog kanaryjski
- RasaDog kanaryjski (dogo canario), od 1 stycznia 2019 r.: presa canario
- PochodzenieHiszpania
- KlasyfikacjaMolosy, typ dogowaty
- Rozmiarwysokość w kłębie: 60–66 cm (pies), 56–62 cm (suka)
- Wagaod 40 do 65 kilogramów
- Budowa ciałasilne, krępe, umięśnione, proporcjonalne
- Oczyoczy owalne o barwie od ciemnej do średniobrązowej
- Uszyśredniej wielkości wiszące uszy
- Sierść i umaszczeniekrótka, szorstka i przylegająca, we wszystkich odcieniach: od ciemnobrązowego poprzez szary po blond
- Cechy szczególnew Polsce ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne
- Charakterspokojny, pewny siebie, łagodny, aktywny, inteligentny
- Pielęgnacjasporadyczne szczotkowanie
- Zdrowietendencja do dysplazji stawu biodrowego