Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Rozsądne szczepienie psa – Sprawdź, co ochroni Twojego psa

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Ein Hund wird vom Tierarzt geimpft.

Kochają Państwo swojego psa i – co naturalne – chcą go chronić przed wszelkimi psimi chorobami. To zrozumiałe, jednak medycyna weterynaryjna nie może (jeszcze) zaoferować optymalnego rozwiązania dla wszystkich chorób. Szczepienia ochronne są sprawdzonym sposobem, zapewniającym psu optymalną ochronę przed najbardziej niebezpiecznymi, a nawet śmiertelnymi chorobami. Jednocześnie chyba żaden inny temat dotyczący profilaktyki i zdrowia psa nie rozpala emocji tak bardzo, jak szczepienia. Tu dowiedzą się Państwo więcej o szczepieniu psa, jego kosztach i wszystkim, co z tym związane.

Loading...

Zasada szczepień podstawowych: po co w ogóle szczepić psy?

Oczywiście każdy właściciel chce zapewnić swojemu psu wszystko, co najlepsze. W zależności od składnika aktywnego, szczepienia oferują dobrą lub bardzo dobrą ochronę przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi, które dla psów zakażonych, a wcześniej niezaszczepionych, są śmiertelne lub wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Takie szczepienia chronią przed zakażeniem nie tylko zaszczepione zwierzę. Pomagają one również wyeliminować patogeny choroby lub przynajmniej je ograniczyć. Jeśli patogenowi brakuje żywiciela, populacja patogenów automatycznie zmniejsza się do minimum.

Kto decyduje o szczepieniach i ich częstotliwości?

Na całym świecie istnieją krajowe i międzynarodowe stowarzyszenia renomowanych lekarzy weterynarii i immunologów, które regularnie podsumowują aktualne odkrycia naukowe w zaleceniach dotyczących szczepień. Należy do nich między innymi Światowe Stowarzyszenie Weterynaryjne Małych Zwierząt, w skrócie WSAVA. W Polsce funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Organizacje te wydają zalecenia dotyczące tzw. szczepień podstawowych i dodatkowych (obowiązkowych i fakultatywnych), w tym okresów między szczepieniami i kalendarza szczepień. Zalecenia różnych organizacji nie zawsze są zbieżne.

Wytyczne dotyczące szczepień mają więc służyć weterynarzom i właścicielom psów wyłącznie pomocniczo. Nie ma konieczności, by rygorystycznie się ich trzymać.

Szczepienia podstawowe i dodatkowe: Szczepienie psa – tak czy nie?

Najważniejsze na początek: w Polsce nadal istnieje obowiązek szczepienia psów. To znaczy, że ustawodawca nie pozostawia właścicielom swobody decyzji co do szczepienia swoich czworonogów. W Polsce nadal „istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie“. Wykonanie takiego szczepienia będzie także należało udowodnić, wyjeżdżając z psem za granicę. Dowód szczepienia będzie też trzeba przedłożyć, jeżeli Państwa pies ugryzie człowieka lub inne zwierzę. W innym razie pies będzie musiał zostać poddany obserwacji, a w ostateczności nawet uśpiony.

WSAVA zdecydowanie zaleca szczepienia składnikami „core”, czyli niezbędne szczepienia podstawowe. Są to szczepienia ochronne przeciwko patogenom chorób o szczególnie ciężkim przebiegu, często śmiertelnych, w przypadku których brak skutecznego leczenia lub też są one niewystarczające.

Szczepienie ochronne przeciwko leptospirozie powinno zawierać możliwie wiele jej szczepów; w innym razie nie wytworzy ono ochrony przeciwko najczęściej występującym patogenom. Informację o stanowisku WSAVA na temat tego szczepienia znaleźć można m.in. w materiałach Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Szczepienia dodatkowe, tzw. non-core, to szczepienia przeciwko poważnym patogenom, występującym jednak jedynie regionalnie. Ponadto niektóre ze szczepionek nie zapewniają dostatecznej ochrony lub nawet żadnej ochrony przeciw czynnikom chorobotwórczym obecnym w Europie (w szczególności przeciwko boreliozie). Niektóre choroby (parainfluenca) można dobrze opanować za pomocą antybiotyków (choroby bakteryjne). Niewystarczająco długie serie testów (leiszmanioza, babeszjoza) oraz silne niekiedy skutki uboczne, każą poddać w wątpliwość sens stosowania niektórych szczepionek. Ponadto szczepienia dodatkowe mają zazwyczaj bardzo krótkotrwałe działanie (od sześciu miesięcy do jednego roku).

Przy szczepieniach kombinowanych (szczepionki skojarzone) należy się zastanowić: im więcej szczepionek podaje się przy jednym szczepieniu, tym bardziej prawdopodobne są częstsze i bardziej dotkliwe skutki uboczne. Szczególnie w przypadku szczeniąt i starych psów należy wybrać najmniejszą możliwą kombinację szczepień. Uważa się, że szczepienie przeciwko wściekliźnie ma szczególnie silne skutki uboczne, stąd należy je wykonywać w późniejszym terminie.

Podstawowe szczepienia ochronne i zastrzyki przypominające: co to znaczy?

Szczepienia podstawowe służą budowie ochrony immunologicznej przed określonymi patogenami. Po nich, w określonych odstępach czasu, przeprowadza się szczepienia powtórne, aby zapewnić psu nieprzerwaną ochronę immunologiczną.

Szczeniak w pierwszych tygodniach życia chroniony jest przez przeciwciała matki, nazywane też przeciwciałami matczynymi. Każdego tygodnia liczba przeciwciał matczynych zmniejsza się; proces ten przebiega u każdego psa w innym tempie, aż szczeniak w końcu nie ma więcej przeciwciał. Aby zlikwidować tę lukę immunologiczną, zaleca się szczepienie szczeniąt między 8. a 16. tygodniem życia, do czterech razy, w zależności od rodzaju szczepionki. Szczepienia te przeprowadza się w „na wszelki wypadek“.

Dorosły pies, o którym nie wiadomo, czy w wieku szczenięcym został objęty szczepieniem podstawowym, nie potrzebuje już tego rodzaju szczepień, ponieważ z pewnością nie ma w sobie żadnych matczynych przeciwciał. Zostanie on uodporniony w trakcie jednego lub dwóch szczepień, w zależności od specyfiki szczepionki. Dla pewności można przeprowadzić test na obecność przeciwciał.

Po zakończeniu szczepienia podstawowego u szczenięcia, należy odświeżyć je zgodnie z zaleceniami danego producenta szczepionek.

Szczepienia przypominające na wściekliznę, nosówkę, zakaźne zapalenie wątroby i parwowirozę: adekwatnie do dzisiejszego stanu wiedzy co trzy lata, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi szczepień, dostarczonymi przez ich producenta. Leptospiroza – co roku lub co sześć miesięcy.

Podstawowa zasada: tylko zdrowy pies może zostać zaszczepiony. Chore w danym momencie i cierpiące na choroby autoimmunologiczne psy nie mogą, natomiast stare psy nie powinny być szczepione. Pełne badanie wstępne psa przed szczepieniem obejmuje również badanie krwi.

Nowe wytyczne międzynarodowej organizacji WSAVA

Nowe wytyczne – tu w oryginale – WSAVA rewolucjonizują poprzednie zalecenia dotyczące szczepień, w szczególności w porównaniu do zaleceń niektórych organizacji krajowych.

Szczepienie psa: przegląd kosztów

Koszt szczepień różni się w zależności od gabinetu weterynaryjnego. Najlepiej jest zapytać o nie wcześniej przez telefon. Różnice cenowe wynikać mogą także z wyboru szczepionki.

Na koszty szczepień składają się zazwyczaj:

  • ogólne badanie wstępne
  • wykonanie zastrzyku
  • koszty szczepionek
  • identyfikacja zwierzęcia (mikroczip)
  • świadectwo szczepienia w paszporcie szczepień

Przykładowe koszty:

  • Komplet szczepień dla szczenięcia, wraz z wścieklizną – około 150 złotych
  • Komplet szczepień przypominających, z wyjątkiem szczepienia na wściekliznę – około 80 złotych
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – około 50 złotych
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować