Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Śmierć psa – godne pożegnanie z pupilem

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Schwarz-Weiß-Aufnahme einer deutschen Dogge im Winter.

Legowisko jest puste. Nikt nie chce już bawić się piłką ani iść na spacer. Pies odszedł – dla jego właścicieli to czas głębokiego smutku i emocjonalnego poruszenia. Śmierć psa jest szczególnie bolesnym wydarzeniem, ponieważ związek, który przez lata rozwija się między czworonogiem i człowiekiem, jest niezwykle silny i osobisty. Do tego wszystkiego dochodzą praktyczne decyzje, których nie można odłożyć na później – co ma się stać z ciałem psa? Tu przeczytają Państwo to, co na wszelki wypadek warto wiedzieć.

Loading...

Po długiej chorobie lub niespodziewanie: dlaczego pies umarł?

Nie jest łatwo poradzić sobie z samą śmiercią psa jako taką. Jednakże rodzaj śmierci ma duży wpływ zarówno na przebieg procesu żałoby, jak i na strategie, które pozwalają poradzić sobie ze stratą. Jeżeli pies ma już swoje lata i cierpi na schorzenie, które nie pozwala się łatwo wyleczyć lub jest nieuleczalne, mają Państwo czas, by oswoić się z sytuacją i pożegnać ze zwierzakiem. Warto emanować przy tym spokojem – daje to psu poczucie bezpieczeństwa.

Martwe zwierzęta i weterynarze: kiedy trzeba uśpić zwierzę

Jak już wspomniano, istnieją sytuacje, w których uśpienie psa przez weterynarza specjalistę jest etycznym sposobem na bycie przy psie w momencie śmierci. Żadnemu właścicielowi psa taka decyzja nie przyjdzie łatwo, a i zawód weterynarza ma dużo przyjemniejsze strony.

Powinni Państwo jednak uświadomić sobie, że usypiając zwierzę, zaoszczędzają mu Państwo dodatkowego cierpienia. Robienie sobie wyrzutów w sytuacji, gdy dla zwierzęcia nie ma już innego ratunku, nie jest ani adekwatne, ani konieczne. Warto pozwolić, by weterynarz wytłumaczył zaistniałą sytuację i doradził właściwy moment, gdy tylko zauważą Państwo, że starszy już pies stał się wycofany i stracił radość życia. Fachowo wykonane uśpienie jest dla psa bezbolesne: kombinacja ze środków uspokajających i silnej dawki środków znieczulających sprawi, że zwierzę umrze we śnie.

Aby oszczędzić psu stresu w ostatnich godzinach życia, należy dowiedzieć się, czy można przeprowadzić eutanazję w znanym mu otoczeniu. Liczni weterynarze oferują w takiej sytuacji wizytę w domu. Koszt uśpienia psa wahać się będzie od ok. 50 do 200 złotych, w zależności m.in. od jego wagi.

Hundetod schwarz weiß

Ostatnie godziny – radzenie sobie ze stratą u ludzi

Z perspektywy człowieka nie jest jasne, czy pies „rozumie”, co znaczy śmierć. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie umierającemu czworonogowi spokojnego końca. Oznacza to przede wszystkim, że należy emanować spokojem – nawet, jeśli koniec nadchodzi w dramatycznych okolicznościach.

Już w czasach beztroski powinni się Państwo przygotować mentalnie na krytyczną sytuację: warto znaleźć zaufaną osobę, która będzie wsparciem w trudnych chwilach; zdecydować zawczasu, czy będą Państwo chcieli być obecni przy usypianiu i co ma się stać z uśpionym zwierzęciem. W sytuacji krytycznej szybkie podjęcie tego rodzaju decyzji może okazać się zbyt trudne. Nie jest łatwo pocieszyć osobę, która straciła psa.

Każdy z nas inaczej przechodzi żałobę. Bardzo pomocna może okazać się rozmowa z innymi właścicielami zwierząt, którzy musieli się już zmierzyć z taką sytuacją. Młodszym dzieciom, które nie znają jeszcze pojęcia „śmierci”, często pomaga wyobrażenie „psiego raju”, do którego trafił pies; dla starszych dzieci ważne są rytuały: pogrzeb i nagrobek, przy którym można odwiedzać psa, tworzą miejsce na żałobę

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować