Jeśli pies jest przeziębiony, nie czuje się inaczej niż my w podobnym przypadku.
Jeśli pies cierpi na przeziębienie, kaszel i gorączkę, konieczna jest odpowiednio wczesna wizyta u weterynarza. Dr Thomas Steidl z niemieckiej Federalnej Izby Weterynaryjnej wyjaśnia, dlaczego: „nie należy nigdy próbować leczyć dolegliwości na własną rękę, ale zawsze konsultować się z weterynarzem. W razie potrzeby poda on mukolityki, czyli środki na wzmocnienie układu odpornościowego lub antybiotyk, jeżeli stwierdzi infekcję bakteryjną połączoną z gorączką.“
Pies powinien mieć także zapewniony dostęp do wystarczającej ilości płynów, aby mógł nawilżyć błony śluzowe.
„Ważne jest, by dopilnować, żeby z nieszkodliwego zapalenia górnych dróg oddechowych nie rozwinęła się poważna choroba dolnych dróg oddechowych, a więc zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc“ – ostrzega dr Steidl.
Uwaga: pysk psa powinno się trzymać z dala od śniegu! Wiele psów uwielbia otwartym pyskiem zaorywać śnieg, jedząc go przy tym. Ale uwaga! Śnieg może być czynnikiem chorobotwórczym i zawierać substancje szkodliwe, jak sól drogowa czy grys. Do tego zimny śnieg podrażnia żołądek i gardło psa. Może to skutkować nudnościami, biegunką, wymiotami lub infekcją żołądkowo-jelitową.
Nasza rada: przed zimowym spacerem warto podkarmić psa i zabrać ze sobą chłodną wodę do picia, aby w międzyczasie zaspokajać pragnienie psa świeżą wodą.