Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Zapalenie spojówek u psa – wykrywanie, leczenie i profilaktyka

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Szczeniak patrzy w górę

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących u psów chorób. Niektóre rasy psów wykazują nawet predyspozycje do tego schorzenia, wynikające z pewnych swoistych cech anatomicznych lub genetycznych. Jednak większość przypadków zapalenia spojówek przebiega bezproblemowo, o ile są one szybko i skutecznie leczone. Tutaj można przeczytać więcej na temat profilaktyki, wykrywania zapalenia spojówek i postępowania w jego przypadku.

Loading...

Jak dochodzi do zapalenia spojówek u psa?

Oczy psa – podobnie jak u ludzi – chronione są przez powieki. Od wewnątrz wyłożone są błoną śluzową. Jest to spojówka. Zapalenie spojówki w specjalistycznym żargonie weterynaryjnym określane jest z łaciny jako conjunctivitis.

Najczęstszą przyczyną podrażnienia – i w konsekwencji zapalenia – spojówki są ciała obce w oku. Mogą to być alergeny, tj. pyłki czy kurz. Jednakże również przeciąg może podrażnić oczy. Zaraźliwe zapalenie spojówek u psa występuje wtedy, gdy wywołane zostało przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty.

Zapaleniom oczu sprzyjają również określone cechy hodowlane. Należą do nich wyłupiaste oczy u mopsów, buldogów francuskich i bokserów. Genetycznie określona szczelina powiek tych ras może być zbyt mała lub zbyt duża, zbyt szeroka lub zbyt wąska. Również owłosione krawędzie powiek, jak na przykład u bloodhounda czy cocker-spaniela, są często przyczyną zapalenia spojówek.

Jak przejawia się zapalenie spojówek u psa?

Wyraźnymi oznakami zapalenia oczu są wydzielina, opuchlizna i zaczerwienienie. Wydzielina z oka może przy tym być zarówno przejrzysta i płynna, jak i mętna lub ropna, a także lepka.

W przypadku infekcji wirusowych, np. wirusa opryszczki, najpierw tworzą się małe pęcherzyki, które dla psów są wyjątkowo bolesne, piekące i swędzące.

Jak leczy się zapalenie spojówek u psa?

W zależności od rozpoznanej przyczyny i zakresu zapalenia spojówek sposoby jego leczenia są różne. Nieskomplikowane zapalenie spojówek, spowodowane przeciągami lub kurzem, można w większości przypadków szybko i łatwo wyleczyć specjalnymi kroplami do oczu, przepisanymi przez weterynarza. Niewielkie stany zapalne z klarowną, nieropną wydzieliną, mogą być najpierw leczone kroplami Augentrost Komplex.

W przypadku długotrwałego lub nawet przewlekłego zapalenia spojówek u psa usilnie zaleca się wizytę u weterynarza, w szczególności jeśli oko zaczyna ropieć. Weterynarz przepisze początkowo krople, maści lub żele do oczu, które zwykle zawierają antybiotyk. Bakterie często występują również jako efekt uboczny w niebakteryjnych stanach zapalnych.

Środki przeciwgrzybicze stosuje się w przypadku stanów zapalnych wywołanych przez grzyby lub zarodniki. Także i w tym przypadku należy zasięgnąć opinii weterynarza.

Jeżeli Państwa pies cierpi na silne alergie i ewentualnie inne objawy, warto przeprowadzić hipouczulenie. Jest do długotrwała terapia, w trakcie której pies przyzwyczajany jest do alergenów, tak że przy jej optymalnym przebiegu z czasem przestanie wykazywać objawy alergii.

W najgorszym razie konieczna może okazać się operacja, przede wszystkim wtedy, gdy z oka usunąć trzeba ciało obce lub pasożyty. W oku chętnie zagnieżdżają się na przykład kleszcze. Usunięcie pasożytów standardowymi narzędziami, jak np. kleszczołapki, jest w takim przypadku trudne, jeżeli w ogóle możliwe. Jeżeli w oku zostałyby resztki kleszcza, mogłoby to prowadzić do poważnego zapalenia.

Długość trwania zapalenia spojówek u psa jest więc zróżnicowana. Może zostać ono wyleczone bez komplikacji już po kilku dniach, ale też może ciągnąć się tygodniami, zwłaszcza w przypadku poważnych infekcji.

Jak można zapobiegać zapaleniu spojówek u psa?

Szczególnie w przypadku wrażliwych psów należy unikać znanych alergenów, jak np. pyłki lub trawy. Zdrowe odżywianie i silny system immunologiczny zmniejszają prawdopodobieństwo zapalenia. Również koszyk czy leżanka Państwa psa nie powinny znajdować się w stałym przeciągu lub w pobliżu klimatyzacji.

Psy małych ras, których łeb osadzony jest blisko tułowia, często cierpią na zapalenie oczu. Należy leczyć je profilaktycznie przeznaczonymi dla psów, łagodnymi, specjalnymi kroplami i płukankami do oczu, które można dostać w aptece dla zwierząt lub w Maxi Zoo.

W przypadku uwarunkowanych rasą psa zniekształceń powieki na przewlekle zapalenie oczu pomóc może tylko operacja. Aby uzyskać więcej informacji o oczach u psa, warto przeczytać poradnik Maxi Zoo: Pielęgnacja oczu u psa

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować