Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Bulterier: pies do walki o wielkim sercu i rozumie

09.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Bullterrier liegt auf auf einer Decke

Ze względu na swoją historię jako pies wyhodowany do walk, ta z natury zrównoważona rasa spotyka się z wieloma uprzedzeniami. Podobnie jak inne teriery, po odpowiedniej socjalizacji i wychowaniu te czworonogi są z reguły ułożonymi psami, które dobrze się prowadzi. Są one przyjazne w stosunku do dzieci, co kwalifikuje je do roli doskonałego psa dla rodziny.

Loading...

Od psa bojowego do psa dla rodziny

Bulterier wywodzi się z krzyżówki terierów z buldogami angielskimi i dalmatyńczykami. Na początku XIX. wieku zwierzęta te były hodowane przede wszystkim jako psy bojowe i tzw. bullenbeissery (wymarła rasa znana również jako buldog niemiecki). Po wprowadzeniu zakazu walk psów w Anglii w 1835 roku i rozpoczęciu hodowli przez Jamesa Hinka, bulterier otrzymał nowe zadania — był wykorzystywany do łapania szczurów i jako pies stróżujący. Z czasem dał się poznać jako doskonały pies rodzinny i do towarzystwa.

Charakter bulteriera

Z charakteru bulterier jest spokojny i opanowany. Jednocześnie tryska energią i ma duży temperament. Konsekwentnie i życzliwie wychowywane bulteriery są wyjątkowo wiernymi i przywiązanymi do właściciela czworonogami. Nie należy jednak zapominać o tym, że w naturze bulterierów leży upór i tendencja do dominacji. Podczas spotkań z obcym zwierzętami bulteriery zazwyczaj reagują nieufnie, ale bynajmniej nie agresywnie. W razie zagrożenia dla siebie i swojej rodziny nie wahają się jednak odważnie wkroczyć do akcji. Ze względu na to, że bulle uwielbiają dzieci, są idealne jako psy rodzinne, jednak dzieci powinny być już większe, żeby w razie potrzeby móc poradzić sobie z nieokiełznaną naturą rozbawionego psa.

Podsumowanie Bullterrier

Rasa
Bullterrier
Pochodzenie
Anglia
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
mały, wysokość w kłębie: od 35,5 do ok. 50 cm
Waga
od 24 do 30 kg
Budowa ciała
umięśniony i silny, głowa jajowata, głowa o łukowatym profilu (tzw. downface), rzymski nos
Oczy
trójkątne, barwy ciemnej do czarnej
Uszy
małe, cienkie, ustawione blisko siebie, stojące
Sierść i umaszczenie
krótka, gładka, łatwa w pielęgnacji; z reguły biała lub czarno-biała, dozwolona jest również barwa biało-czerwona, biała/pręgowana i biała/jasnobrązowa
Cechy szczególne
Rasa na liście psów niebezpiecznych
Charakter
łagodny, czujny, inteligentny, wesoły
Zdrowie
podatny na stereotypie ruchowe lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby serca i głuchotę (w przypadku białych psów)

Wychowanie i hodowla bulteriera

Wrażliwy bulterier wymaga od samego początku rozsądnego wychowania przez zdecydowaną osobę, która będzie go szkolić z cierpliwością i miłością. W okresie szczenięcym warto odwiedzać szkołę dla psów, ponieważ spokojne bulteriery są skłonne do dominacji w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, a w razie nieodpowiedniej socjalizacji mogą wykazywać nawet niebezpieczne zachowania terytorialne. Wczesna socjalizacja i konsekwentne wychowanienieodzowne zarówno dla właściwej relacji człowieka z psem, jak i dla kontaktów psa z innymi psami.

Błędy w wychowaniu tych inteligentnych zwierząt zostaną przez nie szybko wykorzystane w celu przejęcia prowadzenia w stadzie. Ważne jest też, żeby zapewnić psom tej rasy odpowiednie zajęcie. Są one niezwykle ruchliwe, uwielbiają długie spacery i będą zachwycone możliwością uprawiania psich sportów, tj. dog dancing czy agility.

Pielęgnacja bulteriera

Krótka sierść psów powinna być szczotkowana raz w tygodniu. Należy też pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów, a także czyszczeniu oczu i uszu czworonoga.

Zdrowie i cechy szczególne bulterierów

Choroby typowe dla bulteriera to stereotypie ruchowe lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, tj. uganianie się za własnym ogonem lub pełzanie pod zasłonami. Ponadto zwierzęta te mają skłonność do chorób serca i chorób układu mięśniowo-szkieletowego, tj. spondyloza (zmiany trzonów kręgów i krążków międzykręgowych). Czyste białe psy mogą być głuche.

Bulterier jest jedną z ras objętych wykazem ras psów agresywnych. W niektórych krajach zwierzęta te mogą być trzymane tylko pod pewnymi warunkami. Należą do nich na przykład test charakteru zwierzęcia lub prawo do posiadania psa. Jeśli chcą Państwo kupić bulteriera jako psa do towarzystwa lub dla rodziny, warto nabyć go u odpowiedzialnego hodowcy, który jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Tylko w ten sposób mogą Państwo mieć pewność, że zwierzęta te będą zdrowe i poddane właściwej socjalizacji.

Najlepsze produkty dla Państwa bulteriera można znaleźć u nas!

Do produktów dla psów

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie