Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Obcinanie psich pazurów – o czym warto pamiętać

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Hundepfote.

Jeśli spacer Państwa psa po domowej podłodze przypomina stepowanie, należy przyjrzeć się jego łapom. Prawdopodobnie łatwo da się zauważyć, że pazury czworonoga są zbyt długie. Obcięcie psich pazurów pozwala usunąć wszystkie problemy – wie o tym prawie każdy właściciel psa. Wiele psów ma głęboko osadzony lęk przed pielęgnacją łap i boi się obcinania pazurów.

Loading...

Obcinanie psich pazurów to nie tylko kwestia wizualna. Chodzi bowiem przede wszystkim o zdrowie Państwa czworonoga. Tutaj mogą Państwo przeczytać, dlaczego obcinanie psich pazurów jest aż tak ważne i jak najlepiej to przeprowadzić.

Przycinanie pazurów: Dlaczego to tak ważne dla psa?

Zbyt długie pazury utrudniają chodzenie i powodują ból. Próbując uniknąć dyskomfortu, Państwa pies będzie próbował krzywo stawiać łapy, co przez dłuższy okres czasu może prowadzić do wad postawy i napięć mięśniowych.

Przycinanie i pielęgnacja psich pazurów ma istotny wpływ na psie samopoczucie i zdrowie. Psa łatwo również przyzwyczaić do tego zabiegu.

Instrukcja obcinania psich pazurów

Częstotliwość obcinania pazurów zależy od tego, jak szybko one odrastają. Jeśli pazur jest unerwiony prawie do samego czubka, należy być cierpliwym. Na początku wystarczy zaledwie spiłowanie go o kilka milimetrów, a pazury powinny być przycinane co tydzień. W ten sposób żywe tkanki w psim pazurze cofną się coraz bardziej.

Z reguły pazury powinny być przycinane co trzy tygodnie. Reguła głosi: tak często, jak to konieczne oraz tak, by pazury nie dotykały podłoża.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Maxi Zoo w zakładce Pielęgnacja psich łap.

Do pielęgnacji pazurów i łap będą Państwo potrzebowali następujących akcesoriów:

  • Cążki lub trymer do pazurów w przypadków mniejszych ras psów
  • Nożyczki do sierści z tępym zakończeniem
  • Pilnik do pazurów
  • Dobre naświetlenie/latarka

Do obcinania pazurów będą Państwo potrzebować pewnej ręki i odpowiedniego naświetlenia, aby móc dokładnie zobaczyć macierz pazura. Psi pazur składa się z płytki rogowej i jest wypełniony prawie aż do zakończenia macierzą. Ta mocno ukrwiona struktura składa się między innymi z zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych. Dlatego też należy pamiętać, aby podczas przycinania pazurów nie uszkodzić macierzy. Wywołuje to u psa silne bóle oraz krwawienie. W ten sposób skaleczony pies szybko straci zaufanie do właściciela i nie będzie chciał powtórzyć tego doświadczenia.

O tym należy pamiętać:

  • Należy upewnić się, że pies leży lub siedzi spokojny i zrelaksowany. Wolną ręką należy chwycić za łapę psa w taki sposób, aby była dobrze zamocowana bez wywierania na nią zbyt dużego nacisku. Zapobiegnie to skaleczeniom, które mogłyby powstać w wyniku nagłego cofnięcia łapy. W przypadku białej płytki rogowej bardzo dobrze widać różową lub białą macierz, w przypadku czarnych pazurów przyda się latarka do oświetlania.
  • Należy umieścić cążki do pazurów w odległości ok. 1 mm od macierzy i przyciąć pazur zdecydowanym ruchem, jednocześnie go nie miażdżąc.
  • Następnie należy doszlifować pazury, przesuwając pilnik w jednym kierunku – piłowanie w obu kierunkach mogłoby wywołać u psa bóle. Szlifowanie zapobiegnie ewentualnym zarysowaniom i łamaniu się pazurów.

Po wykonanym „zabiegu” Państwa pies może wracać do zabawy. Należy pamiętać o nagrodzeniu psa odpowiednim smakołykiem.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować