Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Maltipoo – kudłaty piesek dla całej rodziny

03.12.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Pies maltipoo żujący przekąskę

Maltipoo to mieszaniec maltańczyka i małego bądź miniaturowego pudla. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten pies i czy pasuje do Ciebie pasuje!

Maltipoo łączy w sobie cechy łagodnego maltańczyka i inteligentnego pudla. To bystry, radosny i skory do zabawy piesek, który kocha całą rodzinę oraz którego łatwo wychować i wytresować. Maltipoo uwielbia zarówno zabawę z dziećmi, jak i trening psich sztuczek z mamą oraz przytulasy z babcią.

Loading...

Maltipoo – kudłata kupka radości

Zarówno pudel, jak i maltańczyk to stare, dobrze znane i popularne rasy psów. Mały biały maltańczyk długo był pieskiem do towarzystwa, a nawet pieskiem salonowym dam z wyższych sfer i z rodzin królewskich. Maltańczyk jest jednak wręcz za mały oraz za delikatny dla rodzin z mniejszymi i bardzo aktywnymi dziećmi.

Efektem połączenia tej rasy z pudlem miniaturowym jest nieco większy, inteligentny i łatwy do wyszkolenia pies, który cechuje się umiarkowaną potrzebą ruchu. Geny pudla zwiększają poza tym szansę na posiadanie psa bezwłosego lub skąpo owłosionego.

Mimo że maltipoo jest psem modnym i hodowcy mają na jego temat negatywne zdanie, jego popularność rośnie z roku na rok.

Charakter maltipoo

Temperament tych małych psów o kręconej sierści jest połączeniem cech typowych dla ras obojga rodziców. Jednak rasy te, to jest pudel miniaturowy i maltańczyk, są tak do siebie charakterologicznie podobne, że raczej nie należy się spodziewać niespodzianek przy ich mieszaniu.

Maltipoo jest psem wesołym, śmiesznym i zawsze w dobrym humorze. Uwielbia wspólne przytulasy i może spędzać z Tobą godziny na kanapie. Zalety małych piesków widać także w kontaktach z dziećmi. Bardzo lubią ludzi i chętnie się bawią.

Podsumowanie Maltipoo

Rasa
Maltipoo
Kraj pochodzenia
USA (aktualnie cały świat)
Klasyfikacja
Mieszaniec (maltańczyk i pudel miniaturowy lub karłowaty)
Wielkość
28 cm do 35 cm w kłębie
Masa ciała
3 kg do 6 kg
Budowa ciała
Mały i szczupły
Oczy
Duże lub bardzo duże i ciemne
Uszy
Małe lub średnie, wiszące
Sierść i umaszczenie
Miękka, falowana lub kręcona sierść w kolorze białym, morelowym, brązowym, czarnym lub w łatki
Cechy szczególne
Nieskomplikowany pies towarzyszący
Charakter
Przyjazny dla ludzi, lubiący dzieci i zabawę, wesoły
Pielęgnacja
Regularne szczotkowanie i strzyżenie, pielęgnacja oczu i uszu
Zdrowie
Predyspozycje do niektórych dziedzicznych chorób, np. problemów z oczami i stawami

Czy maltipoo dużo i głośno szczeka?

Szczególnie młode maltipoo bywają dość żywiołowe i miewają tendencję do ujadania. Wobec gości i obcych są równie przyjazne jak wobec domowników, ale nie boją się głośno komunikować ich przybycia. Aby szczekanie to nie stało się problemem, należy samemu od początku właściwie się zachowywać. Za dużo poświęcanej psu uwagi – a więc i jego karcenie – może potęgować szczekanie. Między człowiekiem a psem dochodzi do nieporozumienia. Pies postrzega uwagę właściciela jako aprobatę i następnym razem będzie szczekał jeszcze bardziej zaciekle. Lepszym rozwiązaniem będzie pochwalenie psa, jak tylko właściwie się zachowa – dlatego należy zwrócić na niego uwagę dopiero wtedy, gdy się uspokoi. Najlepszym sposobem na opanowanie uciążliwego szczekania będzie konsultacja z psim behawiorystą.

Czy maltipoo łatwo wychować? Wychowanie i utrzymanie maltipoo

Gdy chce się opisać te małe pieski z kręconą sierścią przy użyciu jednego słowa, to najlepszym wyborem będzie „nieskomplikowanie”. Maltipoo po procesie udanej socjalizacji jest łagodnym towarzyszem, który dobrze dogaduje się ze wszystkimi ludźmi i zwierzętami. Czy maltipoo jest zatem dobrym wyborem dla początkujących właścicieli psów? Na to pytanie można odpowiedzieć raczej twierdząco. Nie znaczy to jednak, że maltipoo nie potrzebuje prowadzenia. Kiedy przygarniasz szczeniaka maltipoo, jego socjalizacja i wychowywanie zaczynają się już od pierwszego dnia pobytu. Bądź przewidujący, konsekwentny i cierpliwy. Jeśli nigdy wcześniej nie towarzyszył Ci w życiu pies, dobrze byłoby wcześniej zaznajomić się z tematyką odpowiedniego wychowania psów. W praktyce jednak sprawy czasem mają się inaczej, a sama wiedza teoretyczna nie zawsze wystarcza. Nie zapominaj, że psy często „czytają” mowę ciała – musisz mieć tego świadomość, mając kontakt z Twoim czworonożnym przyjacielem. Aby wszystko od samego początku przebiegało pomyślnie pod kątem edukacyjnym i socjalizacyjnym, najlepiej zapisać młodego pieska maltipoo do psiej szkoły. Tam Twój mały kudłacz wcześnie nauczy się, jak dobrze dogadywać się z innymi pieskami i jak wykonywać polecenia. Jeśli jesteś świeżakiem, który krótko posiada psa, szkoła dla psów oferuje również możliwość zapoznania się z innymi właścicielami i wymiany doświadczeń.

Ponadto: nawet jeśli Twój maltipoo jest już duży, wizyta w szkole dla psów nadal może być dobrym pomysłem – zwłaszcza jeśli jesteś początkującym psiarzem.
Nawet gdy maltipoo nie wydaje się być wystraszony, mając kontakt z bodźcami środowiskowymi, to nadal powinien być w ciągu pierwszych kilku tygodni konfrontowany z wieloma elementami, które będą obecne w jego przyszłym życiu.

Ile ruchu potrzebuje maltipoo?

Z jednej strony maltipoo jest nieskomplikowany. Z drugiej strony cechy charakteru tej rasy i jego budowa ciała sprawiają, że ma umiarkowaną potrzebę ruchu. Oznacza to, że maltipoo oczywiście potrzebuje codziennie ruchu, ale nie musi to być kilkukilometrowy spacer. Wystarczy mu kilka krótszych spacerów po parku miejskim. Tym samym maltipoo wykazuje umiarkowaną potrzebę ruchu.

Ma więc wiele zalet dla osób mieszkających w mieście lub chcących zabierać psa do biura. Kudłaty, drobny czworonożny przyjaciel idealnie odnajdzie się również w mniejszym mieszkaniu. Aby Twój pies był spokojny i szczęśliwy, z całą stanowczością musisz przeznaczyć mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. Nie należy lekceważyć także jego potrzeb intelektualnych. Gry na inteligencję i zawierające element szukania to idealne aktywności dla tych małych mieszańców. Jeśli chcesz realizować potrzeby swojego przytulaśnego ulubieńca w bardziej ukierunkowany sposób, spróbuj z nim jakiegoś psiego sportu. Agility, dog dancing lub obedience to przykładowe zajęcia, których Ty i Twój maltipoo możecie spróbować. Intensywność powinna być oczywiście dostosowana do możliwości tego małego psa. „Skutkiem ubocznym” zabaw, ćwiczeń i wyzwań dla psiego umysłu jest wzmacnianie i pogłębianie Waszej więzi. Oboje robicie zatem dla siebie nawzajem coś dobrego.

Pielęgnacja maltipoo

Struktura sierści maltipoo jest różna – od miękkiej przez długą do kręconej. Decydujące jest to, czy dominuje sierść maltańczyka czy pudla. Oba rodzaje sierści wymagają złożonej pielęgnacji wraz z codziennym szczotkowaniem i regularnym strzyżeniem u groomera. Maltipoo nie ma podszerstka i może marznąć. Zimowe ubranko dla psa w czasie spacerów to ważny element wyprawki.

Czy maltipoo to rasa bezpieczna dla alergików?

Często można przeczytać i usłyszeć, że mieszanki pudli, od ras maltipoo po labradoodle, doskonale sprawdzą się w przypadku osób uczulonych na sierść zwierząt, a nawet, że są „antyalergiczne“. Nie jest to jednak prawdą. Prawdą jest natomiast, że mieszanka pudla, np. maltipoo właśnie, gubi stosunkowo mało włosów. W skórze i ślinie znajdują się jednak substancje powodujące alergię. Jedynie rozprzestrzenianie się tych alergenów za sprawą sierści w domu jest ograniczone. Jeśli więc członek rodziny ma alergię po kontakcie z niektórymi zwierzętami, maltipoo nie jest rasą zalecaną bez żadnych zastrzeżeń. Zanim zdecydujesz się w tym przypadku na zwierzaka, warto zasięgnąć porady lekarza. Można przeprowadzić testy w celu ustalenia, czy pies tej rasy jest dla Ciebie odpowiedni. Lepiej nie ryzykować, kupując psa i mając nadzieję na brak reakcji alergicznej. W przeciwnym razie ryzykujesz konieczność „zwrotu” ukochanego futrzaka. Byłoby to bolesne doświadczenie, którego i sobie, i zwierzęciu należy oszczędzić.

Ile kosztuje maltipoo?

Nie da się ogólnie stwierdzić, ile kosztuje maltipoo, cena szczeniaka waha się jednak w granicach od 3000 do 8000 zł. Jeśli chcesz dać dach nad głową temu uroczemu kudłatemu szczenięciu, nie zważaj przede wszystkim na cenę. O wiele ważniejszy jest wybór zwierzęcia od odpowiedzialnego hodowcy. Ale jak rozpoznać godnego zaufania hodowcę?

Oto kilka wskazówek, na które rzeczy warto zwrócić uwagę, kupując szczeniaka maltipoo:

  • dobry hodowca pokazuje Ci psy w ich faktycznym środowisku życia, najlepiej w domu z rodziną. W związku z tym możesz poznać wszystkie szczeniaki – i oczywiście ich matkę.
  • Otoczenie zwierząt powinno zadbane i czyste, a matka szczeniąt powinna sprawiać wrażenie zdrowej i zrelaksowanej.
  • Hodowca nie powinien nakłaniać do dokonania szybkiego zakupu. Zwierzęta można natomiast odwiedzić kilka razy, zanim zdecyduje się na konkretnego małego maltipoo.
  • Bez zwodzenia Cię możesz uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące psów i hodowli.
  • Zdrowie psów jest dla hodowcy najważniejsze, a to zakłada również opiekę weterynaryjną. Piesek powinien mieć już część szczepień i być odrobaczony. Jeśli wybierzesz jedno ze szczeniąt, otrzymasz także kartę szczepień i dokumenty hodowlane.

Hodowca zada Ci parę pytań dotyczących Twojej wiedzy na temat psów, ponieważ będzie mu zależeć, aby jego zwierzęta trafiły w dobre ręce.

Jeśli piesek będzie Ci zaoferowany na neutralnym gruncie, np. na parkingu, odmów zakupu. Zareaguj podejrzliwie, jeśli pokazano Ci tylko jedno zwierzę, a sprzedawca odpowiada wymijająco na pytania o matkę lub inne szczeniaki. Godny zaufania hodowca nie ma nic do ukrycia. Nie daj się zwieść „nieposprzątanym mieszkaniem”, które miałoby być powodem innego miejsca spotkania. Nie kupuj poza tym szczeniaka maltipoo, który sprawia wrażenie chorego. Zwróć uwagę np. na oczy i nos – nie powinny być pokryte wysiękiem i wydzieliną. Zdrowy szczeniak powinien sprawiać wrażenie rezolutnego i radosnego. Małe zwierzęta szybko się męczą i nie zawsze można dokonać jednoznacznej oceny ich stanu – dlatego zaleca się co najmniej jeszcze jedną wizytę. Nie kupuj szczeniaka młodszego niż 12 tygodni. Młode zwierzaki przynajmniej do tego wieku powinny przebywać z matką i rodzeństwem, aby mogły zdrowo się rozwijać – pod względem społecznym i psychicznym.

Cechy szczególne maltipoo

Maltipoo – jak większość małych psów – może mieć problemy z rzepką. Czasami rowek, w obrębie którego przesuwa się rzepka, jest zbyt płytki i rzepka wyskakuje. Psy chodzą wtedy zazwyczaj od czasu do czasu przez kilka metrów na trzech nogach. Odwiedź lekarza weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości tylnych nóg w czasie chodu. Regularne, podobnie wyglądające ruchy, takie jak długie spacery, wzmacniają mięśnie i są niezbędne nawet w przypadku tak małego psa. U maltipoo mogą występować poza tym choroby oczu.

Inne hybrydy z udziałem pudli to:

  • Cavapoo: Cavapoo, znany także jako Cavoodle, powstał z krzyżówki małych lub miniaturowych pudli z Cavalier oraz King Charles Spaniel.
  • Cockapoo: Cockapoo, będący krzyżówką Cocker Spaniela i Pudla (znany również jako Cockerdoodle i Cockerpoo), doskonale łączy najlepsze cechy obu ras.
  • Labradoodle: Labradoodle, który łączy ujmujący charakter Labrador Retrievera z nieliniejącą sierścią inteligentnego Pudla. Z odpowiednim wychowaniem może stać się wspaniałym psem rodzinnym na co dzień.
  • Goldendoodle: Goldendoodle, to przyjazna hybryda należąca do ras psów. Powstaje z krzyżówki Golden Retrievera i Pudla, stąd charakterystyczny wygląd jak u misia.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie