Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Socjalizacja psa – dobry początek wspólnego życia

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Drei spielende Welpen auf Wiese

Hodowcy stale przypominają, jak ważną rolę odgrywa socjalizacja psa. Ale co to właściwie oznacza i jak zabrać się za socjalizację psa? Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi etapami socjalizacji szczeniąt.

Loading...

Odpowiednio uspołeczniony pies, czyli jaki?

Jeśli mówimy o dobrze zsocjalizowanym psie, oznacza to, że zwierzę już jako szczenię nauczyło się odpowiedniej komunikacji z przedstawicielami własnego gatunku, jak również z innymi istotami żywymi. Potrafi odczytywać sygnały i zachowywać się wobec nich poprawnie. Jednocześnie pies jest w stanie reagować z opanowaniem na otoczenie i różne sytuacje oraz podchodzić do nich ze spokojem. Czy to krzyk dziecka tuż obok, czy nadjeżdżający tramwaj, dla dobrze zsocjalizowanego psa nieoczekiwane zdarzenia, nieznani ludzie czy odgłosy nie stanowią z reguły żadnego problemu. Towarzyszy swemu właścicielowi bez lęku, zachowując przy tym naturalną przezorność.

Krótko mówiąc, odpowiednio uspołeczniony pies jest niezawodnym partnerem, który służy pomocą w codziennym życiu. Niespokojne i niesforne psy w nieznanych sytuacjach zaczynają szczekać, uciekają w panice lub stają się agresywne, co sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest trudne i męczące zarówno dla opiekuna, jak i dla psa.

Socjalizacja psów: Dlaczego jest to takie ważne?

W wieku od czwartego do ok. 20. tygodnia życia szczenięta są szczególnie podatne na nowe bodźce, ludzi i sytuacje. Jeśli konfrontacja z nowością w tym okresie życia wypadnie pozytywnie, zapamiętają to przeżycie także jako pozytywne. Naturalnie działa to także odwrotnie: Negatywne przeżycia pozostaną w pamięci i spowodują, że pies będzie ich unikał lub reagował na nie strachem.

Jak socjalizować psa?

W wieku ośmiu tygodni, a więc około czterech tygodni od rozpoczęcia fazy socjalizacji, względnie jeden lub dwa tygodnie później, szczenię jest gotowe, by zamieszkać w nowym domu. Dobry hodowca przekazuje Tobie psa, który już od czwartego tygodnia życia zapoznawał się z innymi psami, ludźmi, a także przeróżnymi bodźcami zewnętrznymi. Od momentu, kiedy szczenię zamieszka w nowym domu, musisz kontynuować pracę hodowcy.

Ponieważ psy między ósmym a dziesiątym tygodniem życia wykazują się dużą wrażliwością i mogą reagować na nowości w bardziej ostrożny, zdystansowany sposób, wprowadzenie szczenięcia do nowego domu powinno odbywać się ze szczególną uwagą. Należy dać nowemu członkowi rodziny odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z otoczeniem, a także przebywającymi w domu ludźmi i zwierzętami. Nie należy przeciążać psa nadmierną uwagą ani zamęczać szczenięcia. Jeśli po kilku dniach pies już się zaaklimatyzował, możesz powoli, krok po kroku zaznajamiać go z rzeczami i sytuacjami, z którymi będzie miał styczność na co dzień w przyszłości.

Socjalizacja psów: Wskazówki i triki na co dzień

  • Proszę się spokojnie zastanowić, z jakimi sytuacjami, odgłosami, urządzeniami i stworzeniami pies będzie miał do czynienia ma co dzień. To mogą być odgłosy pracującego odkurzacza, jazda autobusem lub obcowanie z małymi dziećmi. Należy stopniowo wprowadzać psa w ten świat, dbając o to, aby nowe doświadczenia były dla pupila pozytywne.
  • Warto zabierać szczeniaka na różne wycieczki. Może to być wyjazd na wieś, gdzie pies spotka owce lub krowy lub do miasta, gdzie będzie musiał przyzwyczaić się do większej liczby osób, windy lub ruchomych schodów. Nie należy się przy tym spieszyć, ale warto uzbroić się w cierpliwość i pilnować, aby nie przeciążyć psa.
  • Skonfrontujcie także swego psiego przyjaciela z różnymi typami ludzi i ich sposobami komunikacji. Jest to istotne, aby w przyszłości zwierzę nie bało się postawnych mężczyzn, osób z niepełnosprawnościami lub małych dzieci.
  • Spacerujcie z psem po zróżnicowanym podłożu i w rozmaitym otoczeniu. To może być spacer w lesie, odwiedziny na boisku czy bieganie po metalowym moście.
  • Poszukajcie dobrego psiego przedszkola w okolicy i zapiszcie się na kurs dla szczeniąt. Maluch nauczy się tam obcowania i komunikacji z innymi psami rozmaitych ras i mającymi różne charaktery. Ponadto wspólne ćwiczenia wzmacniają więź między psem a właścicielem. Wymiana z trenerem, a także innymi właścicielami pomoże Państwu lepiej interpretować i rozumieć zachowanie psa.
  • Choć wychowanie i socjalizacja psa są niezmiernie istotne, nie należy zapominać także o dobrej zabawie. Proszę nie wywierać na pupila niepotrzebnej presji i podejść do ćwiczeń z radością.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować

Dalsze tematy w skrócie