Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wychowywanie szczeniąt: z nami uda się już od pierwszego dnia!

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Brązowy szczeniak patrzy z zaciekawieniem

Wprowadza się do Państwa szczenię — co teraz? Łobuz jest pełen energii, ciekawy, chce się czymś zająć, a jednocześnie nadal jest niezdarny i zdezorientowany. Wciąż czuje się nieswojo, a może nawet nie zna własnego imienia. Bądźmy dobrej myśli i podejdźmy do sprawy w przemyślany sposób. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak krok po kroku wychować swoje szczenię!

Loading...

Gdy rodzina powiększa się o zwierzaka… — co teraz?

Stając się częścią Państwa domu, szczenię najpierw musi poznać nowe środowisko i obce dla niego bodźce. Dlatego też wielu nowych właścicieli psów daje swojemu szczenięciu czas na oswojenie się przed rozpoczęciem szkolenia. Nic bardziej mylnego: należy zacząć wychowywanie swojego szczenięcia już pierwszego dnia, ponieważ właśnie wtedy uczy się ono najszybciej.

Do 8. tygodnia szczenię przechodzi tak zwaną fazę kształtowania. To czas, w którym przetwarza ono szczególnie wiele bodźców. Ten etap rozwoju decyduje o tym, w jaki sposób szczenię będzie odbierać otoczenie i reagować na nie w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby wybrać godnego zaufania hodowcę, który odpowiednio poprowadzi wychowanie młodych psów.

Faza kształtowania przechodzi w fazę socjalizacji, która trwa do 20. tygodnia życia. W tej fazie pies jest u Państwa i musi nauczyć się, jakie zasady obowiązują w domu, w kontaktach z opiekunem, rodziną, obcymi ludźmi, jak również innymi psami. Również w fazie socjalizacji obowiązuje zasada: im wcześniej rozpoczęte szkolenie, tym lepsze.

Każdy dzień to nauka czegoś nowego — szczenię ma przed sobą długą drogę.

Co znajduje się w szczenięcym „planie lekcji”? Jako nowicjusz na tym świecie, malec musi się jeszcze wiele nauczyć.

Na to ostatnie warto dać sobie trochę więcej czasu. Najpierw Państwa szczenię musi nabrać do Państwa zaufania.

Pozostałe elementy szkolenia można rozpocząć równolegle. Nie należy oczekiwać, że Państwa mały towarzysz nauczy się wszystkiego na raz. Pięć do dziesięciu minut treningu dziennie kilkutygodniowemu szczenięciu w zupełności wystarczy.

Nauka reagowania na imię szczenięcia

Malec uczy się najpierw swojego imienia i powinien być to dla niego sygnał: „Aha, teraz o mnie chodzi! Powinienem więc popatrzeć na mojego właściciela, bo ma mi coś ważnego do powiedzenia!”

Miejsce do trenowania psiego imienia powinno być ciche i dawać psu możliwość skupienia. Ponadto Państwa malec nie powinien być senny i bezpośrednio po karmieniu. Należy wybrać moment, w którym Państwa szczeniak nie zwraca na Państwa pełnej uwagi, a jednocześnie nie jest zbyt zajęty inną czynnością. Wtedy trzeba zwrócić się do niego wyraźnie, wołając go po imieniu. Gdy tylko na Państwa spojrzy, powinien zostać nagrodzony. Nagrodą może, aczkolwiek nie musi być przysmak. Szczenięta równie pozytywnie reagują na pieszczoty lub zabawę. Ćwiczenie należy powtarzać kilka razy dziennie. Jeśli hodują Państwo dwoje szczeniąt, trzeba ćwiczyć z nimi oddzielnie.

Nauka czystości u szczeniąt

Utrzymanie czystości przez szczenię to jeden z pierwszych elementów wychowania psa. Często starsze szczenięta są wprawdzie nauczone czystości, gdy trafiają do nowych właścicieli, ale nie są jeszcze w stanie dobrze kontrolować swojego pęcherza i muszą przyzwyczaić się do warunków panujących w nowym domu. Warto uczyć swojego psa czystości od pierwszego dnia.

O tym należy pamiętać: trzeba zachować spokój i okazywać cierpliwość, zamiast karać lub krzyczeć, bo może to dać odwrotny efekt.

Młode psy muszą załatwiać się co około dwie godziny. Lepiej więc wyprowadzić psa na krócej, ale częściej. Ponieważ psy nie lubią zabrudzać swojego miejsca do spania czy karmienia, większość z nich szybko uczy się załatwiać potrzebę poza domem. Gdy tylko pies przyswoi sobie ten nawyk, należy natychmiast go pochwalić! Jeżeli jednak zdarzy się wypadek, należy szybko złapać malucha i wynieść go na zewnątrz. Należy go przy tym co najwyżej zdyscyplinować go komendą „Wyjdź!“, bez karania go w jakikolwiek inny sposób.

Wskazówka: Należy wyprowadzić szczenię przed pójściem spać. W razie potrzeby pomocne będą specjalne wkładki do nauki czystości dla psa.

Uczymy psa podstawowych komend

Zaczynamy na przykład od ważnej komendy „Przestań!” lub „Zostaw to!”. Można też użyć do tego słowa „Nie!”, ale jest to słowo używane na co dzień, które psy zbyt często słyszą.

Przykład: Państwa malec ma przerwać daną czynność, na przykład obgryzanie przedmiotów. Wypowiadamy komendę niskim tonem i robimy groźną minę. Zauważą Państwo, że psy są znacznie bardziej wrażliwe na język ciała niż słowa. Jeśli Państwa szczeniak zostawi obgryzanie — być może z początku z zaskoczenia — należy rzucić mu przyjazne spojrzenie i natychmiast go pochwalić. Jeśli to konieczne, można zaproponować mu kość do gryzienia, oczywiście odpowiednią dla szczeniąt.

W przypadku innych komend warto pochwalić swojego psa, gdy ten odpowiednio zareaguje. Jeśli przypadkiem zwróci się w Państwa stronę, powinni Państwo użyć komendy „Do mnie!” i natychmiast go za to pochwalić. Jeśli Państwa szczeniak usiadł przed Państwem, należy natychmiast wypowiedzieć polecenie „Siad!” i dać mu małą i nietuczącą nagrodę.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować