Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Podróże z psem — beztroskie wakacje z czworonożnym towarzyszem

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Eine Frau geht mit ihrem Hund auf Reisen.

Coraz więcej ludzi zabiera swoich czworonożnych przyjaciół na wakacje. To zasadniczo dobry pomysł, ponieważ psy to zwierzęta bardzo towarzyskie i przywiązane do właściciela. Nie lubią być oddzielone od swojego stada i tęsknią za swoim panem i swoją panią. Zabierając psa w podróż, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Komfortowa i bezpieczna podróż zaczyna się od odpowiedniego planowania i przygotowania. W poradniku Maxi Zoo można znaleźć informacje o tym, na co zwracać uwagę podczas podróży z psem, a lista kontrolna „Podróżowanie z psem” pomaga pamiętać o wszystkim!

Loading...

Przed wyjazdem: właściwe planowanie

Z badań przeprowadzonych przez firmę Forsa wynika, że 42% właścicieli psów zawsze zabiera ze sobą psa na wakacje, a prawie 20% robi to od czasu do czasu.

Warto zacząć od zastanowienia się, czego naprawdę oczekuje się od psa. To może się oczywiście różnić w zależności od zwierzaka. Wiele psów chętnie jeździ samochodem, inne zaś cierpią na chorobę lokomocyjną i wymiotują. Mops na górskiej wędrówce albo husky w lecie na Sycylii? To kiepski pomysł. W niektórych krajach obowiązują również surowe wymogi dotyczące wjazdu, np. wymóg noszenia kagańca. Ponadto pies może zarazić się bardzo niebezpiecznymi dla niego chorobami. To wszystko należy sprawdzić wcześniej.

Dlatego na długo przed wyjazdem warto poszukać informacji o plażach dla psów, przyjaznym psom zakwaterowaniu lub trasach spacerowych dla zwierzaków — tak, aby na miejscu nie było żadnych przykrych niespodzianek.

Przed podróżą trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy przepisy dotyczące wjazdu do danego kraju zezwalają na zabranie ze sobą psa?
    Jakie lokalne przepisy dotyczące podróżowania z psem obowiązują w miejscu docelowym?
  • Czy pogoda w czasie planowanego wyjazdu będzie odpowiadać psu? Jakie specjalne rozwiązania trzeba przygotować, aby odpowiednio zareagować na warunki pogodowe?
  • Jak najlepiej dla psa dotrzeć do miejsca docelowego?
  • Jak zamierzam spędzać czas na wakacjach? Czy będzie to możliwe z psem? Czy podczas pobytu na wakacjach będę potrzebować opieki nad psem?
  • Czy w wybranym miejscu zakwaterowania można przebywać z psami, czy trzeba poszukać innego? Czy pobyt psa wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Wymagania dotyczące wjazdu: na co zwracać uwagę

W krajach UE należy mieć ze sobą paszport zwierzęcia domowego, w którym znajduje się potwierdzenie wszystkich niezbędnych szczepień. Mikroczip jednoznacznie identyfikuje psa i przypisuje go do paszportu. W niektórych krajach przy wjeździe wymagane jest przedstawienie wyników badania na przeciwciała przeciw wściekliźnie.

Przepisy dotyczące wwożenia psów różnią się w zależności od kraju i regionu. W Szwajcarii obowiązuje zakaz wwożenia psów z przyciętymi uszami lub ogonami i usuniętymi pazurami. Do Danii i Francji nie wolno wjeżdżać z psami ras uznanych za niebezpieczne. We Włoszech trzeba mieć zawsze kaganiec i smycz, a w Hiszpanii i Portugalii psy nie mogą jeździć komunikacją zbiorową. W niektórych regionach Hiszpanii ograniczenia idą jeszcze dalej: nie wolno chodzić z psami po promenadach. Nie są one też mile widziane w restauracjach (nawet w ogródkach na zewnątrz), w budynkach publicznych i na plażach. Psom nie wolno też przebywać w niektórych regionach turystycznych, na przykład w parkach narodowych.

Należy też pamiętać, że powrót do ojczystego kraju z psem (na przykład z kraju spoza UE) może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na wymagania dotyczące ponownego wjazdu. Warto więc wnikliwie przeanalizować wymogi i ograniczenia dotyczące stosunku do psów i przepisów w każdym potencjalnym celu podróży. Dobrze również przeczytać poradnik Maxi Zoo pt. „Wymagania dotyczące wwożenia psów do krajów UE”.

Wskazówka: chyba żaden inny region wakacyjny nie jest tak przyjazny psom, jak Bawaria.

Kontrola zdrowia przed podróżą

Czy pies naprawdę może podróżować? We własnym interesie i w ramach odpowiedzialności za psa zawsze należy sprawdzić stan jego zdrowia u weterynarza.

Czy pies ma wszystkie ważne szczepienia? Zwłaszcza w południowej Europie u psów występuje coraz więcej chorób zakaźnych, przenoszonych przez komary i kleszcze. Należą do nich na przykład choroby takie, jak leiszmanioza, erlichioza, robaczyca serca i babeszjoza.

Dlatego koniecznie trzeba podjąć niezbędne środki ostrożności, aby ochronić psa przed nimi — przynajmniej na tyle, na ile to możliwe. Pomogą w tym na przykład dodatkowe szczepienia, leki lub preparaty typu spot-on. Trzeba odpowiednio wcześnie skonsultować to z weterynarzem. Niestety, nawet najlepsze środki ostrożności nie zapewniają 100% ochrony. Przebieg takiej kontrolnej wizyty u weterynarza przedstawiamy w poniższym filmie.

Bezpieczeństwo i apteczka podróżna

Warto przygotować dla psa małą apteczkę podróżną. Oprócz leków, których pies może potrzebować codziennie, powinny się tam znaleźć:

W każdej apteczce podróżnej powinny się znaleźć następujące produkty:

  • spray lub maść na rany
  • środki profilaktyczne przeciw pasożytom (np. preparaty typu spot-on)
  • krem przeciwsłoneczny (dla psów krótkowłosych)
  • środek odkażający
  • tabletki z węgla modyfikowanego lub inne preparaty na biegunkę
  • łagodny środek do czyszczenia uszu, sterylny roztwór soli do płukania
  • proszek z elektrolitami
  • cążki i pęseta
  • kompresy chłodzące, środki opatrunkowe i nożyczki
  • lek na chorobę lokomocyjną
  • numery alarmowe weterynarzy na miejscu

Do przewożenia psa samochodem — także wypożyczonym — niezbędny jest transporter, siatka bagażowa lub pas bezpieczeństwa z odpowiednimi szelkami dla psa. W polskich przepisach nie ma odrębnych regulacji dotyczących przewożenia psów w aucie; stosuje się do nich ogólne zasady dotyczące transportu ładunku oraz ochrony zwierząt. Zgodnie z art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz art. 6 ustawy Prawo o ochronie zwierząt należy więc zabezpieczyć zwierzę w taki sposób, aby nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu podczas podróży, a także nie było samo narażone na stres, cierpienie czy utratę zdrowia w trakcie transportu.

Trzeba też pomyśleć o jedzeniu: dla psów wrażliwych i wymagających specjalnej diety wskazane może być zabranie na wakacje sprawdzonej karmy. W przypadku psów karmionych surowym mięsem warto rozważyć ugotowanie go, zwłaszcza podczas wyjazdów w ciepłe rejony.

Zapamiętanie najważniejszych zasad ułatwi przygotowana przez Maxi Zoo infografika „Podróże z psem” — poniżej. Przedstawia ona przegląd kwestii najważniejszych przy wyborze celu podróży i środków transportu, a także zasady kompletowania bagażu.

Przypadek szczególny: latanie z psem

Planując lot samolotem z psem, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wszystkie linie lotnicze zabierają na pokład zwierzęta. W przypadku innych linii lotniczych do kabiny można zabrać tylko małe i lekkie psy, ważące do ośmiu kilogramów. Do tego potrzebna jest specjalna torba przepuszczająca powietrze, ze szczelnym dnem. Większe psy muszą lecieć w ładowni w specjalnym transporterze. Ponieważ dla zwierzęcia jest to bardzo stresujące, trzeba się zastanowić, czy faktycznie chce się narażać psa na lot w takich warunkach. W każdym razie należy przyzwyczajać psa do transportera już na kilka tygodni przed podróżą. Informacje o tym, jak to zrobić i co jeszcze rozważyć, podróżując z psem samolotem, można znaleźć w szczegółowym przewodniku Maxi Zoo pt. „Latanie z psem”.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie