• Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Ponad 8.000 produktów
  • Program PAYBACK
Ein Rauhhaardackel sitzt im öffentlichen Verkehrsmittel Bus auf dem Schoß seines Besitzers.

Z psem w drodze — od spaceru po podróż samolotem

Psy są zwierzętami bardzo towarzyskimi. Na szczęście coraz więcej właścicieli psów chętnie podróżuje ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby wspólny pobyt w miejscach publicznych nie zaszkodził psu i aby w podróży niczego mu nie brakowało. Tu można przeczytać zestawienie najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę — wybierając się i na zwykły spacer, i w długą podróż.

Loading...

Z psem w drodze — jak zawsze mieć pupila przy sobie

Psy to zwierzęta stadne. To oznacza, że nie lubią zostawać same. Wręcz odwrotnie, chcą towarzyszyć swojemu panu czy swojej pani zawsze i wszędzie. To oznacza również, że opiekun przez cały czas ponosi odpowiedzialność za swojego czworonożnego przyjaciela. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne aspekty wspólnego życia: nie wszyscy ludzie lubą psy i nie wszystkie psy są wszędzie tak samo dobrze traktowane. Pies powinien się na przykład nauczyć, aby nie skakać na ludzi i nie zbliżać się do obcych. W niektórych sytuacjach, na przykład w restauracjach, lepiej zapytać z wyprzedzeniem, czy wolno tam zabrać psa.

Spacery, przechadzki, wędrówki

Co konkretnie oznacza podróżowanie z psem? Zasadniczo jest podobnie jak w przypadku małych dzieci: trzeba pomyśleć o wszystkim z wyprzedzeniem. Nawet w przypadku „podróży” na niewielką odległość — na przykład do sklepu po bułki — jeśli pada śnieg lub deszcz, przydaje się specjalna kurtka, która zapewni ciepło psu czekającemu pod drzwiami piekarni. Małe psy i psy z krótką sierścią bez podszerstka (lub zupełnie bez futra) marzną tak samo, jak ludzie. Na spacer należy też zawsze zabierać woreczki na psie odchody.

 

W zależności od długości wycieczki i stanu psa trzeba zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody pitnej i małą miskę – psy potrzebują wody także do regulacji temperatury ciała, aby się nie przegrzać. Na piesze wędrówki warto wziąć co najmniej jedną porcję karmy i oczywiście mały zestaw pierwszej pomocy dla psiego towarzysza.

Psy na rowerze, w samochodzie, pociągu lub samolocie

Wożenie psa na rowerze nie jest takie łatwe — ani całkiem bezpieczne — jak zakładają niektórzy właściciele psów. Jazda na rowerze z psem wymaga treningu, a czworonóg musi mieć do tego odpowiednie warunki fizyczne. Jazda na rowerze z psem w ciepły lub gorący dzień jest bardzo złym pomysłem.

 

Zabierając psa do samochodu, należy przestrzegać obowiązujących przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należy do nich obowiązek używania specjalnych szelek i pasów bezpieczeństwa dla psa. Jeśli pies jest już przyzwyczajony do jazdy autem i kojarzy to z długimi spacerami po lesie, to nawet długie podróże, na przykład do sąsiednich krajów, nie będą stanowić problemu. Szczegółowe informacje można znaleźć na w poradnikach Maxi Zoo „Podróżowanie z psem” i „Choroby psa w podróży”.

 

Przy podróżowaniu z psem na dalsze odległości sprawdza się także kolej. Jeśli podróż trwa kilka godzin, trzeba pamiętać, aby pies miał wystarczającą ilość wody i jedzenia. Warto zaplanować postoje lub jazdę w nocy, w czasie, gdy pies i tak śpi.

Jack Russell Terrier Hund sitzt auf der Rückbank in einem Auto. Das Frauchen ist am Steuer und schaut zurück.

Podczas lotu z psem pojawiają się szczególne wyzwania. Taką podróż trzeba zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem .Ale i tutaj obowiązuje zasada, że przy odpowiednim przygotowaniu lot z psem może przebiec gładko – jeśli oczywiście nie da się oszczędzić psu tej podróży. W niektórych krajach obowiązują też specjalne warunki dotyczące wwożenia psów.

 

Więcej informacji można znaleźć w przygotowanych przez Maxi Zoo poradnikach „Latanie z psem“ i „Warunki wwożenia psów“.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować