Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Zabawy dla szczeniąt — coś dla ducha, coś dla ciała

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Szczeniak bawiący się piłką

Regularne zabawy ze szczeniakiem sprawiają radość i stymulują zarówno umysł, jak i ciało. Podczas zabawy pies uczy się, że może przeżyć z Państwem wspaniałe chwile, które wzmacniają więź między Państwem a Państwa czworonożnym przyjacielem. Ponieważ szczenięta nie potrafią prawidłowo ocenić swoich sił, ważne jest, aby pamiętać o kilku aspektach zabawy z młodym psem.

Loading...

Dlaczego zabawa jest dla szczenięcia tak ważna?

Każdy, kto mieszka ze szczeniakiem, wie, że maluch chciałby bawić się cały dzień. To bardzo dobrze, ponieważ podczas zabawy pies pracuje na pełnych obrotach zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zwiększa swoje możliwości i uczy się umiejętności społecznych. Ponadto wspólna zabawa wzmacnia więź pomiędzy Państwem a Państwa psem.

Szczenię zda sobie sprawę, że tworzycie prawdziwy zespół, który może się razem bawić. Poprzez zabawę szczenię uczy się na przykład podchodzenia, chwytania zdobyczy lub węszenia nosem. Jednocześnie zabawa pokazuje mu, gdzie leżą granice.

Zabawy ze szczenięciem, ale z zachowaniem zasad

Ponieważ Państwa pies uwielbia wspólną zabawę, prawdopodobnie na początku często będzie się o nią upominał. Jeżeli będą Państwo odpowiadać na jego prośby za każdym razem, pies nauczy się, że w zasadzie natychmiast dostanie wszystko, o co tylko Państwa poprosi. Należy absolutnie tego unikać, ponieważ w przeciwnym razie będą Państwo musieli później uporać się z psem, który nieustannie stawia wymagania. Chociaż mały, słodki szczeniak będzie zapraszał Państwa do zabawy, prosimy pamiętać, że to Państwo decydują, kiedy i jak długo będą się bawić.

Reguły podczas zabawy ze szczenięciem

  • Aby nauczyć psa tzw. hamowania gryzienia, za każdy razem, gdy ugryzie zbyt mocno, należy mu to zasygnalizować głośnym „aua” i natychmiast przerwać zabawę. Z czasem pies będzie wiedział, na ile może sobie pozwolić w czasie gry.
  • Jedna komenda, której powinni Państwo nauczyć swojego psa już na samym początku znajomości, to „Puść”. Kiedy Państwa podopieczny nie chce oddać zabawki, należy wyraźnie powiedzieć „Puść” i położyć przysmak tuż przed jego nosem. W normalnych warunkach pies oddaje zabawkę i szybko się uczy, że opłaca się słuchać tej komendy. Jednak w przypadku niektórych szczeniąt te i inne ćwiczenia wymagają dużo cierpliwości – zwłaszcza jeżeli pies woli posiadać niż jeść.
  • Zazwyczaj obowiązuje zasada: Nie należy kontynuować zabawy z psem zbyt długo i go przemęczać, ponieważ nie jest on w stanie odpowiednio oszacować swoich sił. Zmęczonego psa nie da się następnym razem tak dobrze pobudzić do zabawy. Dlatego należy bawić się z psem kilka razy dziennie na tyle długo, aby był on zmęczony, ale nadal miał ochotę na szaleństwo.

Zabawy ze szczenięciem w domu – zajęcie na każdą pogodę

Istnieje wiele zabawek oraz rodzajów zabaw, które można wypróbować z młodym psem wewnątrz pomieszczeń. Przy wyborze zabawek ważne jest, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla psa. Dostępne są również specjalne zabawki dla szczeniąt. Zaleca się przechowywanie zabawek szczeniaka w stałym miejscu niedostępnym dla psa i nie pozostawianie ich leżących w różnych częściach mieszkania. Jeżeli szczenię ma do dyspozycji tylko jedną lub dwie zabawki, zawsze będzie szczęśliwy, gdy wyczarują Państwo dla niego nową „starą” zabawkę z jego pudełka. Stałe miejsce na zabawkę ponadto informuje psa, czym wolno mu się bawić, a czym nie.

Ein Welpe rennt über eine Wiese.

Rodzaj zabawy zależy od osobistych preferencji Państwa psa oraz, w pewnych okolicznościach, od pewnych specyficznych dla rasy umiejętności Państwa psa, które należy stymulować. Zabawy w szukanie i wymagające myślenia to dobre gry dla szczeniąt, które mogą Państwo wypróbować wewnątrz. Mogą Państwo na przykład schować smakołyki lub porcję suchej karmy w różnych częściach mieszkania i pozwolić psu ich szukać. Inne zabawy, które mogą Państwo wypróbować ze swoim szczeniakiem, to zabawy w szarpanie i przeciąganie. Inteligentna zabawka stymuluje intelekt i stanowi wyzwanie psychiczne dla młodego psa.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować