Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pchły u szczeniąt? jak postępować

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Siedzi szczeniak na łące i drapie się

Szczególnie szczenięta, które nadal przebywają w kojcu, są idealnymi ofiarami dla irytujących pasożytów, ponieważ ciepło w kuwecie i fakt, że kilka zwierząt znajduje się blisko siebie, sprawia, że ​​środowisko to jest rajem dla krwiopijców. Często młode psy mogą złapać pchły także w grupie zabawowej dla szczeniąt. Jeżeli Twój pies przyniesie ze sobą do domu inwazję pcheł, często jest to widoczne dopiero wtedy, gdy pchły namnażają się i rozprzestrzeniają się w całym mieszkaniu.

Loading...

Inwazja pcheł u Twojego szczenięcia: Jak ją rozpoznać?

Infestacja pcheł u Twojego psa może początkowo przebiegać całkowicie bezobjawowo, choć szczeniak zwykle drapie miejsca, gdzie został ugryziony – często i zdecydowanie. Ponieważ miejsca ugryzienia mocno swędzą, drapanie może skutkować pojawieniem się krwistych plam. Dorosłe pchły są również widoczne gołym okiem, ponieważ te skoczne pasożyty mają rozmiar około trzech milimetrów i odcień od brązowego do czerwono-brązowego. Pchły występujące u psów i kotów mogą również dokuczać ludziom. Ponieważ powodują one zazwyczaj mocne swędzenie i kilka ugryzień w jednym miejscu, ich identyfikacja nie sprawia zwykle trudności.

Aby potwierdzić inwazję pcheł, najlepiej jest użyć grzebienia do pcheł, którym należy czesać psa w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu sierści. Należy przy tym obok siebie położyć białą, wilgotną ściereczkę, o którą można wycierać grzebień i wszystko to, co się na nim znajdzie. Za pomocą grzebienia do pcheł możesz usuwać żywe pchły, jednak w większości przypadków na grzebieniu znajdą się także odchody pcheł, które pozostawiają czerwone plamy. Czerwone plany wyraźnie pokazują, że Twój zwierzęcy przyjaciel został zaatakowany przez pchły. Odchody pcheł można również znaleźć w legowisku Twojego psa, które także należy dokładnie sprawdzić.

Pchły u szczeniąt: Preparat przeciw pchłom – prosimy o konsultację z weterynarzem

Infestację pcheł należy leczyć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ krwiopijcy mogą przenosić choroby i tasiemce. Ponadto pchły rozmnażają się bardzo szybko i w najgorszym przypadku mogą stać się tak uciężliwe, że zaradzi im tylko dezynsektor.

Zwalczanie pcheł u szczeniąt poniżej ósmego tygodnia życia, które nadal mieszkają z matką, jest bardziej czasochłonne niż w przypadku dorosłych psów, ponieważ u bardzo młodych zwierząt nie wolno stosować konwencjonalnych produktów chemicznych przeciw pchłom. Dzieje się tak, ponieważ organizm szczenięcia nie jest jeszcze w stanie wystarczająco rozłożyć środków chemicznych, co może spowodować poważne skutki uboczne, a nawet uszkodzenie narządów, gdy trucizna będzie gromadzić się w organizmie. Poważne skutki uboczne zastosowania niewłaściwego środka przeciw pchłom mogą obejmować duszność, wymioty, paraliż, a nawet uszkodzenia neurologiczne. Dlatego ważne jest, aby używać wyłącznie środków do zwalczania pcheł u szczeniąt, które są odpowiednie dla młodych psów.

Dlatego w przypadku wykrycia pcheł u szczenięcia należy udać się do weterynarza. Należy pamiętać, że nawet suki w ciąży i karmiące są leczone wyłącznie produktami, które nie są szkodliwe dla ich młodych.

Zwalczać pchły tylko na psie? Dlaczego to nie wystarczy?

Po znalezieniu odpowiedniego środka zwalczającego pchły dla swojego psa i zastosowaniu go, sprawa z pchłami jest daleka od zakończenia. Ponieważ wszędzie tam, gdzie pojawiają się pchły, zostawiają one swoje odchody, a przede wszystkim jaja. Ponadto małe pasożyty lubią chować się w różnych szczelinach, dywanach oraz innych miejscach. Dla Ciebie oznacza to jedno: bardzo dużo pracy.

Jak pozbyć się pcheł?

  • Przede wszystkim należy wyprać wszystkie koce, na których leżał pies, przynajmniej w 60 stopniach Celsjusza. Alternatywnie możesz umieścić poduszki, koce i zabawki w pustej
  • komorze zamrażarki, ponieważ jaja pcheł giną również przy minus 15 stopniach Celsjusza, jeżeli przedmioty są wystawione na te temperatury przez dwa dni.
  • W przeciwnym razie należy na gorąco wytrzeć zabawki i gładkie powierzchnie oraz dokładnie odkurzyć kilka razy mieszkanie, a następnie pozbyć się worków z odkurzacza, ponieważ pchły mogą znów rozprzestrzeniać się w mieszkaniu.
  • Jeśli chcesz dodatkowo zastosować produkty przeciw pchłom w otoczeniu, należy wcześniej dowiedzieć się, które z nich są nieszkodliwe dla szczeniaka, i ponownie wyczyścić mieszkanie po wymaganym czasie oddziaływania.
  • Należy odpchlić także pozostałe zwierzęta w domu. Ponadto należy odrobaczać wszystkie zwierzęta domowe najwcześniej tydzień po odpchleniu, aby zapobiec zarażeniu tasiemcem.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować