Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Rosyjski toy: uroczy psiak i żywe srebro w jednym

25.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Russkiy Toy Hund mit roten Halsband steht auf einer Wiese

Mały, smukły, elegancki i o czarującej naturze – rosyjski toy („rosyjska zabawka”) to ładny mały piesek, nieco przypominający pinczera miniaturowego, i towarzysz pełen charakteru. Nazwy „toy” („zabawka”) w żadnym wypadku nie należy traktować dosłownie; w krajach anglojęzycznych słowo to jest powszechnie stosowane na określenie małych psów do towarzystwa (w przeciwieństwie do „poważnych” psów użytkowych). Rosyjski toy to doskonały wybór dla właścicieli psów, którzy cenią sobie przyjazne i sprytne czworonogi o „poręcznych” wymiarach.

Loading...

Historia rosyjskiego toya

Na początku ubiegłego stulecia w Rosji modnymi psami do towarzystwa były miniaturowe teriery angielskie, jednak z czasem rasa ta uległa rozmyciu. W latach pięćdziesiątych hodowcy próbowali ponownie skierować hodowlę na właściwe tory. Doszło przy tym do przypadkowej mutacji w formie psa z długimi włosami na uszach. Udało się wprowadzić również tę cechę do puli genetycznej. Rosyjski toy stał się niezależną odmianą tego popularnego małego psa. Od 2006 roku został uznany za rasę przez FCI (Fédération Cynologique Internationale). W Niemczech rasa rosyjski toy jest oficjalnie prowadzona w Niemczech od 2010 roku, pod kierownictwem Związku Niemieckich Hodowców Psów Małych (Verband Deutscher Kleinhundezüchter).

Charakter rosyjskiego toya

Rosyjski toy jest zwinnym, skorym do zabawy i radosnym czworonogiem. Ma przyjazne usposobienie, bez skłonności do agresji i z reguły dobrze dogaduje się zarówno z innymi psami, jak i innymi zwierzętami domowymi i dziećmi, pod warunkiem, że zachowują ostrożność. Pies tej rasy jest czujny i energiczny, przywiązuje się do właściciela, a jeśli został odpowiednio wychowany, wykazuje wzorcowe posłuszeństwo. Jeśli nie zostanie mu dostarczona odpowiednia dawka ruchu, ma tendencję do donośnego szczekania.

Wychowanie i hodowla rosyjskiego toya

Rosyjskie toye to zwinne psy o dużej potrzebie ruchu. Od właściciela wymagają sporej uwagi, warto więc zaplanować sobie codziennie wystarczająco dużo czasu na zajęcia i zabawę z tym wulkanem energii. Jego chęć do zabaw i inteligencja sprawiają, że jest to idealny kandydat do sportów typu agility, dog dancing czy trickdogging.

Ze względu na to, że rosyjski toy ma silnie rozwiniętą „will to please” – chęć zadowolenia opiekuna, jego wychowanie zwykle przebiega bezproblemowo. Oczywiście proces ten wymaga cierpliwości, łagodnej konsekwencji i pewnej dozy „psiego rozsądku”.

Nawet jeśli nasz piesek ze względu na swój miniaturowy rozmiar jest w stanie mieszkać razem z nami w niewielkim mieszkaniu, potrzebuje ruchu i musi wyszaleć się na świeżym powietrzu. Proszę pamiętać, że Państwa czworonożny kompan jest terierem, którego silnie rozwinięty instynkt łowiecki nie da się zagłuszyć ani wyciszyć.

Pielęgnacja rosyjskiego toya

Pielęgnacja sierści jest prosta: Pies krótkowłosy wymaga okazyjnego szczotkowania za pomocą zgrzebła lub rękawicy do masażu. W przypadku zwierząt długowłosych zabieg ten należy do codziennej rutyny zapobiegającej filcowaniu się sierści. Ponadto codziennie należy czyścić psu oczy, aby wysychająca wydzielina gruczołów łzowych nie powodowała zapalenia. Jak wiele psów, rosyjski toy ma tendencję do kamienia nazębnego, którego powstawania można uniknąć dzięki regularnemu czyszczeniu zębów.

Cechy szczególne rosyjskiego toya

Rosyjski toy jest z natury zwierzęciem o wytrzymałej budowie. W liniach hodowlanych o niewielkiej różnorodności genetycznej mogą być jednak dziedziczone takie ryzyka zdrowotne jak karłowatość, choroby oczu i serca czy zwichnięcie rzepki (wyskakująca rzepka). Odpowiedzialni hodowcy robią wszystko, aby uniknąć takich problemów. Dlatego też rosyjskiego toya warto kupić u godnych zaufania sprzedawców. Związek Kynologów w Polsce pomoże Państwu w poszukiwaniu właściwego hodowcy.

Najlepsze produkty dla Państwa rosyjskiego toya znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Rosyjski toy

Rasa
Rosyjski toy
Pochodzenie
Rosja
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
od 19 do 29 cm (w ideale: 25 cm)
Waga
2,3 do 3 kg
Budowa ciała
mały, wysokie nogi, głowa w kształcie klina z wyraźnym stopem i szpiczastą kufą, umięśniony, lekko opadający tył, charakterystyczne pióra na ogonie
Oczy
ciemne, duże, okrągłe, szeroko rozstawione
Uszy
duże, wysoko osadzone, stojące uszy, w przypadku odmiany długowłosej pokryte obfitymi frędzlami
Sierść i umaszczenie
gładkowłosa bez podszerstka i frędzli lub z długimi, falistymi włosami, w obu przypadkach przylegająca do ciała; maść czarna, błękitna lub brązowa podpalana bądź ruda z nalotem lub bez
Cechy szczególne
idealne jako zwierzęta do towarzystwa dla seniorów
Charakter
żywy, odważny, nieagresywny, ciekawski
Zdrowie
w przypadku psów z wątpliwej hodowli zwiększone ryzyko chorób serca i oczu oraz problemów z rzepką

Może te małe rasy psów również Ci się spodobają:

  • Hawańczyk: Na pierwszy rzut oka Hawańczyk z jego jedwabistym futrem i spinką na włosach wydaje się być nieco nudnym psem kanapowym. Drugie spojrzenie jednak odsłania solidnego małego psa, który swoim bystrym, figlarnym i czujnym charakterem oczaruje każdego.
  • Maltańczyk: Kto raz spojrzy w czarne, wiernie patrzące oczy Maltańczyka, na pewno się w nim zakocha. Ten żywiołowy, mały pies towarzyszący, z łatwością oplata wokół palca każdego miłośnika zwierząt swoim wesołym i żywym charakterem.
  • Ratler praski: Kiedyś ceniony za swoje umiejętności w polowaniu na szczury oraz jako wyjątkowy towarzysz czeskich królów i szlachty. Dzisiaj Ratler praski jest popularnym psem towarzyszącym. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru ten czworonóg zaskakuje swoim pewnym siebie charakterem. Uwielbia być blisko swojego człowieka.
  • Mops: „Życie bez mopsa jest możliwe. Ale bez sensu“, powiedział kiedyś Loriot. Nic dziwnego! Mops to uroczy, pełen życia, wierny towarzysz, który jest zarazem kochający i przywiązany. Nikt nie może oprzeć się jego pomarszczonemu pyszczkowi i wielkim oczom.
  • Maltipoo: Maltipoo łączy w sobie urok Maltańczyka z inteligencją pudla. Ta mieszanka daje czujnego, wesołego i figlarnego psa rodzinnego, który łatwo daje się wychować i poprowadzić.
  • Chihuahua: Mały, ale z charakterem! Meksykański Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. Wysokość w kłębie Chihuahua wynosi od 15 do 35 centymetrów, a jego waga nie przekracza trzech kilogramów. Ale nie daj się zwieść jego rozmiarom: ten pies ma ogromną osobowość!

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa rosyjskiego toya

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie