Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Praski ratler: małe, energiczne, o wielkiej odwadze i wielkim wdzięku

24.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Prager Rattler rennt über eine Wiese.

Niegdyś doceniany jako pracowity łapacz szczurów i ekskluzywny towarzysz czeskich królów i arystokracji, praski ratler zalicza się dziś do popularnych psów do towarzystwa. Drobny pies zachwyca swoją pewnością siebie i uwielbia bliskość swojego właściciela. Uważny stróż wyczuwa wszystko w otoczeniu, gdyż jego zmysł węchu jest wyjątkowo silnie rozwinięty.

Loading...

Obowiązkowy mały myśliwy i arystokratyczny towarzysz

W rzeczywistości praski ratler kiedyś miał za zadanie utrzymywać czeski dwór królewski i należące do niego stajnie wolne od gryzoni, tj. szczury. Od tego ważnego zadania pochodzi nazwa „ratler”. Jednak ten niewielki pies szybko podbił serca ludzi. Awansował do popularnego psa do towarzystwa czeskiej arystokracji i był przekazywany władcom w całej Europie jako szlachetny podarunek. Obecnie praski ratler jest uważany za czeską rasę narodową.

Charakter praskiego ratlera

Jego przywiązanie i ciekawskie usposobienie sprawiają, że ratler jest wiernym i pojętnym towarzyszem. Dzieci i dorośli zachwycają się jego rozbrykaniem. W tym małym psie mieszka wielki instynkt łowiecki. Podczas gdy koty i inne po odpowiednim przyzwyczajeniu postrzega jako towarzyszy do zabawy, przy niektórych małych domownikach, tj. szczury czy chomiki, może pojawiać się czasami instynkt łowiecki. A ponieważ praski ratler jest bardzo szybki i zwinny oraz nieco uparty, próby polowania wolno biegającej zwierzyny mogą prowadzić do sukcesu. Czworonożny przyjaciel czuje się z rodziną bardzo dobrze, ceni bliskość człowieka i najchętniej spędza czas wszędzie w jego towarzystwie. Wobec obcych na początku zwierzęta te są powściągliwe i zdystansowane. Kiedy jednak raz nawiąże przyjaźń, bardzo interesuje się pieszczotami.

Wychowanie i hodowla praskiego ratlera

Ze względu na swoją aktywność codzienne spacery są niezbędnym składnikiem zgodnej z potrzebami gatunku hodowli. Aby czworonogi mogły pozytywnie umysłowo i fizycznie się wyszaleć i wyrazić radość bieganiem, bardzo dobrze nadają się psie dyscypliny sportowe, jak dogdancing, agility lub coursing. W przypadku wychowania niezależni myśliwi wymagają jasnych zasad, których należy konsekwentnie przestrzegać, zachowując przy tym spokój i spokój.

Ze względu na niewielki rozmiar praski rattler nadaje się do hodowli w mieszkaniu – pod warunkiem, że będzie wystarczająco wyprowadzany i zajmowany. Ta rasa nie lubi być długo sama. Wprawdzie można nauczyć psa zostawania samemu na kilka godzin poprzez odpowiedni trening, ale czuje się on najlepiej w pobliżu swojego właściciela.

Pielęgnacja praskiego ratlera

Sierść jest dość wymagająca w pielęgnacji. Zwykle wystarczy szczotkowanie. Regularna kontrola oczu, uszu i pazurów należy do codziennej pielęgnacji.

Wielkość, waga i wyjątkowe cechy praskiego ratlera

Z wielkością około 20 centymetrów praski ratler zalicza się do najmniejszych ras psów na świecie. Jego idealna waga wynosi 2,6 kg. Przy zabawie powinno się wziąć pod uwagę niewielkie rozmiary psa i zwrócić na nią zrozumiale uwagę mniejszych dzieci. Krótka sierść i małe wymiary ciała sprawiają, że praski ratler jest wrażliwy na zimno. W ten sposób w niskich temperaturach mogą być konieczne odpowiednie środki, np. ciepła odzież.

Najlepsze produkty dla Państwa praskiego ratlera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Ratler praski

Rasa
Ratler praski
Pochodzenie
Czechy
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
od 20 do 23 cm
Waga
od 2,5 do 3 kg (idealna waga 2,6 kg)
Budowa ciała
drobny i mały, umięśniony, ogon o średniej długości i o ukośnym kształcie, prosty lub lekko wygięty
Oczy
ciemne i w odcieniu sierści
Uszy
naturalne stojące uszy; w niektórych przypadkach lekko odwrócone
Sierść i umaszczenie
krótka, błyszcząca i gładka; półdługa sierść z piórami na uszach, nogach i ogonie; może być również w kolorze czarnym, niebieskim lub brązowym z różowymi znaczeniami lub jednokolorowy od żółtego do czerwonego
Cechy szczególne
zwinny myśliwy ze znakomitym węchem, wrażliwy na zimno
Charakter
przyjazny, ciekawy i posłuszny; lubiący ruch, pewny siebie i przywiązany do ludzi
Pielęgnacja
dzięki krótkiej sierści pielęgnacja jest łatwa; regularne szczotkowanie szczotką dla psów zwykle wystarczy
Zdrowie
jak w przypadku wielu ras psów miniaturowych tendencja do zwichnięcia rzepki (przemieszczenie rzepki)

Oprócz tych małych ras psów, istnieje wiele innych, które mogą Cię zainteresować:

  • Hawańczyk: Na pierwszy rzut oka Hawańczyk z jego jedwabistym futrem i spinką we włosach wydaje się być nieco nudnym psem kanapowym. Ale drugie spojrzenie odkrywa małego psa, który swoim bystrym, zabawnym i czujnym charakterem oczarowuje każdego.
  • Rosyjski toy: Toy rosyjski to atrakcyjny mały pies przypominający nieco jamnika o intrygującym charakterze. Jest doskonałym wyborem dla osób, które szukają przyjaznego i dowcipnego czworonoga o niewielkich gabarytach.
  • Maltańczyk: Kto raz spojrzy w czarne, wiernie patrzące oczy Maltańczyka, ten od razu się w nim zakocha. Żywy, mały pies towarzyszący z łatwością oczarowuje ludzi swoim wesołym i pełnym życia charakterem.
  • Mops: „Życie bez mopsa jest możliwe, ale bez sensu“ powiedział Loriot. I miał rację! Mops to żywy, urokliwy i wierny kompan, który jest czuły i przywiązany. Nie można oprzeć się jego zmarszczkom i wielkim oczom.
  • Maltipoo: Maltipoo łączy w sobie sympatyczną naturę maltańczyka i inteligencję pudla. Ta mieszanka daje uważnego, wesołego i zabawnego psa rodzinnego, który łatwo się wychowuje i prowadzi na co dzień.
  • Chihuahua: Mały, ale oho! Chihuahua z Meksyku to najmniejsza rasa psów na świecie. Jego wysokość w kłębie wynosi od 15 do 35 centymetrów, a z maksymalna waga 3 kilogramy.

 

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa praskiego ratlera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie