Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Hawańczyk - spryt i urok na czterech łapach

23.10.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Hawańczyk biegnący

Hawańczyk, jako kula sierści ze spinką do włosów nad oczami, może przy pierwszym rzucie oka nie wszystkim się spodobać – ale warto spojrzeć po raz drugi. Silne małe psy o jedwabiście miękkiej sierści są sprytne, zabawne i czujne. Długie spacery, ekscytujące zabawy i inteligentne szkolenie psa stanowią dla nich wyzwanie, które zaspokaja potrzeby gatunku. Hawańczyki uwielbiają wylegiwać się na kanapie, ale nie należą do leniuchów!

Loading...

Podsumowanie Hawańczyk

Rasa
Hawańczyk
Pochodzenie
Kuba
Klasyfikacja
Psy do towarzystwa, biszony
Rozmiar
od 23 do 27 cm
Waga
od 3,5 do 6 kg
Budowa ciała
prostokątne, krępe, szczupłe
Oczy
w kształcie migdała, duże i ciemne, o wesołym wyrazie
Uszy
opadające uszy z długim włosem
Sierść i umaszczenie
jedwabiście miękka, lekko kręcona, we wszystkich odcieniach beżu
Cechy szczególne
sierść na głowie wymaga wiązania, aby nie zasłaniała oczu
Charakter
inteligentny, aktywny, zabawny, żywiołowy, szczekliwy, czujny
Zdrowie
niektóre choroby dziedziczne, tj. choroby serca i płuc, dysplazja siatkówki (RD), zaćma (katarakta) i zwichnięcie rzepki

Hawańczyk - uroczy wulkan energii z Kuby

Jedyna uznana rasa psów z Kuby w rzeczywistości wcale nie pochodzi z tej karaibskiej wyspy: Hawańczyk wywodzi się z zachodniego obszaru basenu Morza Śródziemnego i oficjalnie należy do grupy biszonów. Do dziś panuje spór dotyczący przodków psów rasy hawańczyk – czy były to bolończyki, maltańczyki, czy nieistniejący już bichon teneriffe. Być może jednak w XVI wieku istniała nawet kubańska rasa psów o nazwie Blanquito de la Habana, która została później skrzyżowana z pudlami. W każdym razie jedno jest pewne: Hawańczyków nie byłoby dzisiaj, gdyby miłośnicy tej rasy nie przemycili w odpowiednim czasie kilku zwierząt hodowlanych z cukrowej wyspy. Ponieważ hodowla, zamiast na Kubie, przez długi czas odbywała się głównie w USA. Tę małą rasę psów można dziś znaleźć na całym świecie.

Charakter hawańczyka

Hawańczyk oczarowuje swoich ludzi mocno zakorzenionym entuzjazmem. Jest szczęśliwy, przyjazny i przywiązany. Przytulanie jest dla tego małego puszystego pieska niczym eliksir życia. Wiele psów tej rasy nie przepada za samotnością. Może to skutkować uporczywym szczekaniem, nieczystością i gryzieniem przedmiotów. Hawańczyk to bardzo aktywny, inteligentny pies, który chce stawić czoła fizycznym i psychicznym wyzwaniom. Jest czujny i niezawodnie sygnalizuje przybycie gości. Agresja jest mu obca – wręcz przeciwnie: kiedy czuje się niepewnie, zwykle wychodzi z propozycją zabawy. Zadaniem właściciela jest ochrona tego małego pieska przed nieprzyjemnymi spotkaniami. Hawańczyk prawie nie ma instynktu łowieckiego ani obronnego. Jednak w niektórych liniach hodowlanych można znaleźć również maluchy, które wykazują cechy obronne. Należy wziąć ten fakt pod uwagę podczas nauki właściwego zachowania. Najlepiej jest poruszyć ten temat z hodowcą przed zakupem zwierzaka.

Wychowanie i opieka nad jamnikiem

Choć mały i słodki, hawańczyk potrzebuje jasnego, konsekwentnego wychowania. Te sprytne psy wykorzystują wszelkie niedociągnięcia i kształtują swój świat tak, jak im się podoba. Dotyczy to również przywoływania ich podczas spaceru. Jeżeli ma to być Państwa pierwszy pies, przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z rasą i możliwie jak najszybciej udać się do szkoły dla psów, aby zapewnić mu profesjonalne szkolenie. Oprócz krótszych wypadów potrzebny jest także dłuższy spacer. Te male psiaki dzielnie biegają także przy rowerze lub koniu. Uwielbiają one zadania, w których mogą wykorzystać swoją inteligencję. Hawańczyk lubi być w centrum uwagi: posłuszny i zawsze gotowy, aby zadowolić swojego człowieka. Z łatwością mogą Państwo nauczyć psa posłuszeństwa, jednocześnie rzucając mu wyzwania intelektualne. Ten maluch jest również entuzjastycznie nastawiony do dogdancing, czyli tańca z psem. Zabawy w poszukiwanie i praca z dummy to dla niego świetna zabawa. W klasie mini psów trenujących agility hawańczyki wyróżniają się radością z ruchu i talentem do szybkiego reagowania.

Opieka nad hawańczykiem

Nie należy lekceważyć obowiązku zapewnienia hawańczykowi odpowiedniej pielęgnacji: Jedwabistą sierść najlepiej codziennie czesać i, jeśli to konieczne, regularnie myć. Sierść hawańczyka szybko rośnie, dlatego szybko dochodzi do powstawania kołtunów. Ze względu na swoje karaibskie pochodzenie, ten mały piesek jest doskonale przystosowany do wysokich temperatur i dobrze radzi sobie również w upalne letnie dni. Pomimo pozornie grubej sierści zimą hawańczyk ma tendencję do szybkiego marznięcia. W związku z tym podczas zimnej i mokrej pogody niezbędne jest odpowiednie dla gatunku ciepłe okrycie.

Cechy szczególne i zdrowie

Hawańczyk uważany jest za dość wytrzymałą rasę. Pewne choroby dziedziczne występują częściej w niektórych liniach hodowlanych. Należą do nich dysplazja siatkówki, choroby serca i wątroby, zaćma (katarakta) i zwichnięcie rzepki. W związku z tym ważne jest, aby przy wyborze hodowcy zwracać uwagę na wymogi hodowlane. Hodowcy zrzeszeni w organizacji VDH, tj. Związku Niemieckich Hodowców Psów, mają obowiązek przebadać hodowane zwierzęta pod kątem tych chorób.
Przy dobrej opiece, stosownym do wieku wysiłku i odpowiedniej diecie hawańczyk może dożyć nawet 16 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego hawańczyka!

Do produktów dla psów

Nagranie wideo: „Wszystko o hawańczykach”

Być może spodobają Ci się również inne małe rasy psów:

  • Russkiy Toy: Russkiy Toy („Rosyjski Toy“) to uroczy pies, przypominający trochę miniaturowego pinczera, o intrygującym charakterze. Jest doskonałym wyborem dla właścicieli psów, którzy pragną przyjaznego i dowcipnego czworonożnego towarzysza w „poręcznym“ formacie.
  • Maltańczyk: Kto raz spojrzy w czarne, wiernie patrzące oczy maltańczyka, natychmiast zostanie nim zauroczony. Żywy, mały pies towarzyszący z łatwością oplata wokół palca osoby kochające zwierzęta. Wszystko to za sprawą swojej radosnej i energicznej natury.
  • Praski Krysarik: Kiedyś ceniony jako pilny łowca szczurów i ekskluzywny towarzysz czeskich królów oraz arystokratów. Dzisiaj Praski Krysarik jest popularnym psem towarzyszącym. Ten maluch robi wrażenie swoją pewnością siebie i uwielbia towarzystwo swoich ludzi.
  • Mops: „Życie bez mopsa jest możliwe. Ale bez sensu”, powiedział Loriot. I miał ku temu dobry powód: Mops to żywiołowy czarodziej i wierny towarzysz, kochający i przywiązany do swojego człowieka. Trudno oprzeć się jego pomarszczonej twarzy i dużym oczom.
  • Maltipoo: Maltipoo łączy w sobie ujmujący charakter maltańczyka z inteligencją pudla. Mieszanka ta daje uważnego, wesołego i zabawnego psa rodzinnego, który łatwo się wychowuje.
  • Chihuahua: Mały, ale oho! Chihuahua z Meksyku to najmniejsza rasa psów na świecie. Wysokość w kłębie Chihuahua wynosi między 15 a 35 centymetrów. Maksymalna waga Chihuahua wynosi również zaledwie trzy kilogramy, co czyni go słodkim towarzyszem codzienności.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa hawańczyka

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie