Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Maltańczyk – biały wulkan energii z dużym sercem

23.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Hawańczyk maltańczyk pies stojący w ogrodzie

Kto raz spojrzał w czarne, wierne i okrągłe oczy maltańczyka, ten przepadł na dobre. Wesoły, mały pies do towarzystwa z łatwością zdobywa serca amatorów zwierząt swoim radosnym, żywiołowym usposobieniem. Maltańczyk jest pełen inicjatywy, uwielbia zabawę i dzieci. Kocha szaleństwa – zarówno z innymi przedstawicielami gatunku, jak i z bliskimi mu ludźmi. We własnych czterech ścianach jest czujny, przywiązany i pierwszy do przytulania.

Loading...

Inteligentny przystojniak z arystokratycznymi korzeniami

Maltańczyki należą do najstarszych ras psów świata – były znane już w świecie starożytnym. Pochodzi on z obszarów śródziemnomorskich, ale nie z wyspy Malta, jak można byłoby wnioskować z jego nazwy. Słowo maltańczyk wywodzi się prawdopodobnie od słowa „málat“, które pochodzi z rodziny języków semickich i oznacza „port” lub „schronienie”. Ojczyzną tego małego wulkanu energii były więc porty śródziemnomorskie. Maltańczyki wałęsały się tam między statkami i magazynami w poszukiwaniu myszy, szczurów lub innych smakołyków. Już w starożytnym Rzymie maltańczyk awansował na psa do towarzystwa dla arystokratycznych dam. W epoce odrodzenia te mądre psy stały się maskotkami arystokracji, żyjąc odtąd jak pączek w maśle.

Charakter maltańczyka

Te małe białe kłębki wełny są ciekawskie, energiczne, radosne i czujne. Najchętniej towarzyszyłyby swojemu właścicielowi od świtu do nocy, co ze względu na ich niewielkie wymiary rzadko przysparza problemów. Te pełne inicjatywy i odważne maltańczyki są w ciągłym ruchu i muszą się wyszaleć – większość przedstawicieli tej rasy nie oprze się okazji do długiej zabawy, agility lub dog dancing. Jeśli pełen temperamentu maltańczyk odpowiednio spożytkuje energię, z chęcią położy się przy opiekunie i podda jego pieszczotom. W stosunku do obcych te małe psy są poczatkowo nieco nieśmiałe, jednak po zapoznaniu się bariera szybko znika. Jeśli maltańczyk nie będzie miał zajęć fizycznych i/lub umysłowych, może wykazywać upór i „arogancję”.

Wychowanie i hodowla maltańczyka

Maltańczyk jest pewny siebie i inteligentny. Źle ułożony maltańczyk wejdzie swojemu właścicielowi na głowę. Psy tej rasy powinny być konsekwentnie wychowywane już od wieku szczenięcego. Zachowując cierpliwość i spokój, mogą Państwo nauczyć szczeniaka najważniejszych komend i zasad, jest on bowiem bardzo chętny do nauki, pojętny i gotowy do współpracy. Im lepiej wychowany jest maltańczyk, tym łatwiej radzić sobie z nim w codziennym życiu. Ten, kto nie ma jeszcze doświadczenia z psami, powinien odwiedzić szkołę dla tych czworonogów – pod kierunkiem trenera zdobędzie tam wiedzę na temat wychowania, a jednocześnie wzmocni relację z psem.

Radzimy również zadbać o wczesną socjalizację z innymi psami lub w grupach szczeniąt, co ułatwi Państwu późniejsze spotkania z obcymi zwierzętami. Kiedy maltańczyk będzie do nich przyzwyczajony, zachowa spokój i pewność siebie.

Pielęgnacja i zdrowie maltańczyka

Miękka, długa sierść maltańczyka potrzebuje regularnej pielęgnacji – w idealnym przypadku codziennie, gdyż w przeciwnym razie szybko się filcuje. Należy więc przyzwyczaić swojego czworonoga do codziennego rytuału szczotkowania. Jeśli jedwabiście lśniąca sierść jest zbyt długa i zwisa do podłogi, czas na fryzjera dla psów. Najczęściej ma to miejsce po dwóch, trzech miesiącach. Sierść nad oczami należy przycinać lub wiązać gumką, aby nie wpadała do oczu. Może to spowodować zapalenie spojówek.

Najlepsze produkty dla Państwa maltańczyka znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Maltańczyk

Rasa
Maltańczyk
Pochodzenie
Obszar śródziemnomorski
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
Wysokość w kłębie: pies 21-25 cm, suka 20-23 cm
Waga
od 3 do 4 kilogramów
Budowa ciała
Ciało dłuższe niż wyższe; krótkie, proste kończyny, dumnie nosi głowę
Oczy
ciemne oczy typu „guziki”
Uszy
długie, gęsto owłosione zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
gęsta, biała, jedwabiście połyskująca sierść
Charakter
żywy, wesoły, pewny siebie, chętny do nauki
Pielęgnacja
codzienna pielęgnacja sierści zapobiegająca filcowaniu
Zdrowie
skłonność do podrażnienie oczu i zapalenia spojówek spowodowanego sierścią

Oto jeszcze kilka innych małych ras psów, które mogą Cię zainteresować:

  • Hawańczyk: Hawańczyk z jego jedwabistym futrem i spinką na włosach, na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco nudnym psem kanapowym. Jednak bliższe przyjrzenie się ujawnia solidnego małego psa, który zachwyca swoją sprytną, zabawną i czujną naturą.
  • Rosyjski toy: Rosyjski toy to uroczy mały pies przypominający nieco jamnika, charakteryzujący się towarzyskim usposobieniem. Russkiy Toy to doskonały wybór dla właścicieli psów, którzy poszukują przyjaznego i bystrego towarzysza w „poręcznym“ rozmiarze.
  • Ratler praski: Kiedyś ceniony jako skuteczny łowca szczurów i ekskluzywny towarzysz czeskich królów i arystokratów, Ratler praski jest dzisiaj popularnym psem towarzyszącym. Ten maluch robi wrażenie swoją pewnością siebie i uwielbia towarzystwo swoich ludzi.
  • Mops: Jak powiedział Loriot, „Życie bez mopsa jest możliwe. Ale bez sensu.“ I ma w tym sporo racji. Mops to energiczny i uroczy towarzysz, wierny kompan pełen miłości i przywiązania. Trudno jest oprzeć się jego pomarszczonej twarzy i dużym oczom.
  • Maltipoo: Maltipoo to połączenie uroczego maltańczyka z inteligencją pudla. Ta mieszanka daje uważnego, radosnego i zabawnego psa rodzinnego, który jest łatwy w wychowaniu.
  • Chihuahua: Mały, ale pełen charakteru! Meksykański Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. Ich wzrost mieści się w zakresie od 15 do 35 cm w kłębie, a maksymalna waga to zaledwie trzy kilogramy, co czyni go łatwym do przenoszenia.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa maltańczyka

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie