Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Średni pudel – czarujący pies z dużą dawką humoru

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pudel leży na łóżku

Średni pudel jest bystrym czworonogiem, który nie opuści Państwa ani na krok, rozśmieszając i zachwycając swoim wdziękiem i mimowolnym komizmem. Czy to na wystawach, podczas uprawiania psiego sportu czy jako pies terapeutyczny – niezwykle inteligentny średni pudel czuje się pewnie w każdej sytuacji i zawsze zachowuje dobry humor.

Loading...

Ochoczy myśliwy i prawdziwy amator pływania

Pochodzenia pudla nie udało się dotąd dokładnie wyjaśnić – przypuszczalnie rasa ta ma swoje korzenie we Francji, gdzie nazywana jest „caniche”. Pudle były wykorzystywane głównie podczas polowań na kaczki. Kaczka to po francusku „canard”. Za bezpośredniego przodka pudla uznaje się francuskiego psa dowodnego, z którym łączy go pasja do pływania.

Pudle były lubiane nie tylko przez myśliwych – w XVII wieku te sprytne czworonogi wkradły się w serca arystokracji i awansowały na psy do towarzystwa. Nadzwyczaj pojętne i łatwe w ułożeniu pudle występowały nawet na cyrkowych arenach, zachwycając publiczność różnymi sztuczkami. W 1936 roku duży i średni pudel został uznany przez Fédération Cynologique Internationale (FCI) za rasę psów. Dziś znamy jeszcze dwóch przedstawicieli tej rasy – pudla miniaturowego i pudla toy. Średni pudel o wysokości do 45 centymetrów jest drugim największym pudlem.

Charakter średniego pudla

Zawsze w dobrym nastroju, czarujący i pełen inicjatywy – takie cechy średni pudel przejawia w codziennym życiu. Ze względu na ponadprzeciętną inteligencję i wierne spojrzenie szybko owija sobie opiekunów wokół łapy. Ponadto nie lubi się z nimi rozdzielać. Najchętniej cały dzień spędziłby na zabawie, spacerach i głaskaniu. Często domaga się uwagi opiekuna, trącając jego rękę nosem. Będzie Państwu ochoczo towarzyszył podczas spacerów, joggingu lub wolnej jazdy na rowerze. Jest idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci, wykazuje się niesamowitym przywiązaniem, a jednocześnie ma własny rozum.

Wychowanie i hodowla średniego pudla

To wysportowany pies, który potrzebuje dużo ruchu, długie spacery na łonie przyrody są więc koniecznością. Jest stworzony także dla sportów dla psów, jak agility czy dogdancing. Ten czworonożny przyjaciel jest bardzo pojętny, można więc stymulować jego umysł, ucząc go wykonywania drobnych sztuczek.

Instynkt łowiecki jest w nim wciąż żywy, jednak zazwyczaj nie jest on silnie rozwinięty i u konsekwentnie wychowywanego psa daje się utrzymać w ryzach. Pudel lubi aportować i nie będzie mógł się oprzeć kąpieli w chłodnej wodzie. Wczesna socjalizacja średniego pudla, na przykład w przedszkolu dla szczeniąt lub na psich łąkach, szybko nauczy go traktowania obcych i innych przedstawicieli swojego gatunku z należnym im szacunkiem. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom pudla można z łatwością zabierać ze sobą.

Pielęgnacja średniego pudla

Pielęgnacja jego cudownej sierści jest dość czasochłonna. Co najmniej raz w tygodniu należy dokładnie wyszczotkować i wyczesać sierść, gdyż pozostają w niej martwe włosy. Jedno regularne strzyżenie w przypadku tej rasy konieczne jest co sześć do ośmiu tygodni. Dobra wiadomość: Średni pudel traci bardzo niewiele włosów.

Cechy charakterystyczne średniego pudla

Pudle mają skłonność do chorób genetycznych oczu, jak katarakta czy postępujący zanik siatkówki, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Odpowiedzialni hodowcy wykluczają zwierzęta dotknięte tymi chorobami z hodowli. W związku z tym należy nabywać psy wyłącznie u hodowców zalecanych przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Najlepsze produkty dla Państwa średniego pudla znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pudel miniaturowy

Rasa
Pudel miniaturowy
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
Wysokość w kłębie: od 35 do 45 cm
Waga
7-17 kilogramów
Budowa ciała
smukła, atletyczna
Oczy
ciemne oczy w kształcie migdałów
Uszy
długie zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
dwie odmiany: Pudel lokowy i sznurowy, obie posiadają bujną, gęstą sierść; umaszczenie: czarne, białe, szare, brązowe, czerwone, morelowe
Cechy szczególne
pudel nie traci włosów, poza tym jego sierść przez cały rok rośnie,
Charakter
ponadprzeciętnie inteligentny, wysportowany, kocha dzieci, chętny do nauki, sprytny, przywiązany, musi mieć zajęcie
Zdrowie
tendencja do chorób oczu

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa średniego pudla

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie